Yeni sistemin ilk Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde iki bakanlığın birleştirilmesiyle oluşturulan Tarım ve Orman Bakanlığı’na Bekir Pakdemirli getirildi. 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık binasında düzenlenen törenle görevi Ahmet Eşref Fakıbaba'dan devraldı. ( Evrim Aydın - Anadolu Ajansı )

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için oluşturulan kabinenin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli (45) oldu. Tarım ve Orman Bakanlığına getirilen Pakdemirli, önce eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan görevi devraldı. Pakdemirli, kendisine bu görevi layık görmesi nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu.
Bekir Pakdemirli, Bakan olacağını pazar günü öğrendiğini belirterek, “Pazar günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden çağrılırsanız, bakan olacağınızı düşünürsünüz ama hangi bakanlık olduğunu bilemezsiniz. Bende pilotluk var, ‘Acaba Ulaştırma mı?’ diye düşündüm. Tayyip Bey tarımla ilgili olduğunu söyleyince ‘Emriniz olur.’ dedim.” ifadesini kullandı.
BİM, Turkcell ve Albaraka Türk Katılım Bankası’nın yönetim kurulu üyeliğini de yürüten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli merhum eski başbakan yardımcısı Ekrem Pakdemirli’nin oğlu. 1973 İzmir doğumlu Pakdemirli, Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansı, Celal Bayar Üniversitesi İktisat Bölümü’nde doktora çalışmalarını yürüttü. Gıda, tarım, hayvancılık, teknoloji ve otomotiv alanlarında serbest girişimcilik yaptı. Çeşitli şirketlerin kuruluşunda ve yönetiminde bulundu. Deniz kaptanlığı, pilotluk ve amatör telsizcilik hobileri bulunan Bekir Pakdemirli, evli ve üç çocuk babası.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …