Video imkanına sahip WP Navigo 3 özelliğini içeren WP MATADOR

WP MATADOR, iba 2018 fuarında, yeni nesil kontrol sistemi WP  Navigo 3 kullanılarak tanıtıldı. Video imkanına sahip olan kontrol sistemi, fırınların çalıştırılmasını önemli ölçüde kolaylaştıran birçok diğer özelliği de barındırıyor. Dünya genelinde özellikle yüksek pişirme kalitesiyle tanınan, geleneksel katlı fırınlar, bu yıl 65. yıldönümlerini kutluyor. Fırının daha düşük miktarda ürünle bile optimal şekilde kullanılabilmesi için her bir kat farklı sıcaklıklarda çalıştırılabiliyor veya istenen kat kapatılabiliyor. Taban ve tavandan verilen ısı da ayrı ayrı kontrol edilebiliyor.

wp navigo 3

Roland Breimann
WP BAKERYGROUP İhracat Satış Müdürü

Kendini kanıtlamış olan fırın kontrol sistemi WP NAVIGO 3’ün son sürümü, CPU’dan ayrı olacak şekilde tasarlanmış 10 inçlik dokunmatik ekrana sahip. Bu özellik, yüzeyin hasar görmesi durumunda kontrol panelinin çabucak ve düşük maliyetle değiştirilmesi fırıncılara avantaj sağlıyor. Ekran, üzerine dokunarak ve üç mekanik düğmeyle çalıştırılabiliyor. Bu düğmeler sayesinde fırın, operatörün eldivenlerini çıkarmasına gerek kalmadan açılıp kapatılabiliyor ve çalıştırılabiliyor.

Video imkanına sahip fırın kontrol sisteminin yazılımı, yeni standartlar getiriyor. WP Assistant özelliği içerisinde fırına özel eğitim videoları da mevcut. Bu da kağıda yazılı kullanım talimatlarını tarihe gömüyor. Anlatım videoları, örneğin fırının nasıl temizleneceğini ya da lambanın değiştirilmesi gibi ufak tefek bakım işlerinin nasıl yapılacağını, kolaylıkla anlaşılabilir şekilde açıklıyor. Fırıncılar ayrıca, her pişirme programı için kendi eğitim videolarını kaydetmek için BakeInfo özelliğinden yararlanabiliyor.

ZYKLOTHERM: En yüksek kalitede pişirme sonuçları veren ısıtma sistemi
En yüksek kalitede pişirme sonuçları elde edebilmek için, ısı ışıması yoluyla istikrarlı bir fırınlama atmosferi gereklidir. Bu da, pişirme taşlarının ısıyı tüm fırına eşit şekilde dağıtmasına ve bunu pişirilen gıdaya aktarmasına imkan sağlayan yüksek kaliteli bir ısıtma sistemine ihtiyaç duyar. Werner & Pfleiderer bu amaçla MATADOR için geliştirdiği ZYKLOTHERM adlı gazlı ısıtma sistemini on yıllar boyunca sürekli geliştirdi.

matador

ZYKLOTHERM, brülörün kısa süreliğine çalıştırıldığı basınçlı dolaşım prensibine dayanan bir sistemdir. Isıtmada kullanılan gaz, kanallardan geçerken en kısa yolu kullanır ve fırının en hassas bölgesi olan ön taraftan giriş yapar. Böylece, bu bölgedeki ısı kaybı mükemmel şekilde telafi edilmiş olur ve mükemmel bir kabuk ve tada sahip bir pişirme sonucu için eşit dağılımlı ısı sağlanabilir.

İstikrarlı sıcaklık ve yüksek derecede dayanıklılığa sahip olan ısı değiştiricileri sayesinde MATADOR, çavdar içeriğine sahip kalın kabuklu ekmekler için gerekli olan aşırı yüksek sıcaklıklarda sürekli olarak kullanılabilir. Her türlü fırınlanmış üründe, mükemmel şekil ve hacmi elde etmek ve esnek sıcaklık değişimlerinde pişirme işleminin devam etmesi için ısı değiştiricileri olmazsa olmaz elemanlardır.

Sadece ışıma ısısı ile pişirmek için
WP MATADOR, prensip olarak, ışıma ısısını kullanarak pişiren odun ateşiyle çalışan fırınlarla kıyaslanabilir. İki sistem arasındaki fark; odun ateşiyle pişiren fırınların, taşların içinde yanan odunun oluşturduğu enerjiyi muhafaza etmesidir. MATADOR sisteminde ise pişirme için kullanılan enerji sürekli olarak sıcak atık gazla değiştirilir. MATADOR sisteminin özelliklerini, bir odun fırınına daha da yaklaştırmak için, fırınların taşla kaplanması da bir seçenektir. Bu şekilde enerji muhafaza edilebilir ve ürünün yerleştirilmesi sırasında sıcaklığın düşmesini önemli ölçüde azaltabilir. Bu da daha düşük sıcaklık dolayısıyla daha iyi bir kabuk ve hacim oluşumunu sonuç verir ve yakıcı sıcaklıkların ve pişirme sürecinin başlangıcında fırının aşırı derecede yüksek devirde çalıştırılmasını engeller. Bu da hem görüntü hem de tat bakımından unlu mamül üretiminde endüstriyel ölçekte sürekli olarak tutturulamayan olağanüstü kalitede ürünler elde edilmesini sağlar

Yüksek performanslı buhar
Brulör kompartımanındaki güçlü buhar tesisatı, seri üretim için yeterli miktarda buhar sağlar. Entegre buhar dağıtım sistemi, fırın haznesine hızlı bir şekilde yayılır. Kuru ve sıcak hava, buhardaki pozitif basınç sisteminin boşaltma kanatlarıyla dışarı atılır ve yerine buhar doldurulur. Buhara karşı hassas ürünler pişirilirken mükemmel gevrekliğin elde edilmesi adına buharın hızla ve basınçlı şekilde dışarı atılması buhar bacası tarafından sağlanır.

30 santimetre kalınlığındaki yüksek teknolojiye sahip izolasyon, fırın yüzeyinden ısı kaybını, normal fırınlara göre %11 oranında azaltır.

Boyut ve ısı üretimi konusunda çeşitlilik
MATADOR, 8 metrekareden 43 metrekareye kadar değişen fırın alanlarının bulunduğu dört farklı çeşide sahiptir.

Pişirme alanları 8 ila 19 metrekare olan ve 4 ila 6 kat ile paslanmaz çelikten yapılmış fırın kapaklarına sahip MATADOR MD standart model.
Pişirme alanları 8 ila 43 metrekare olan maksi model MATADOR MDV ise yarı ya da tam otomatik yerleştirme üniteleriyle kullanılabilecek şekilde tasarlandı. Bu model de MD gibi akaryakıt veya gazla çalışabilme seçeneği sunuyor.

Taş tabanlı elektrikli fırın
MATADOR MDE, 4-5 kata ve 8 ila 18 metrekarelik pişirme alanına sahip, doğrudan elektrikle ısıtılan bir katlı fırın. Fırının daha düşük miktarda ürünle bile optimal şekilde kullanılabilmesi için her bir kat farklı sıcaklıklarda çalıştırılabiliyor veya istenen raf kapatılabiliyor. Taban ve tavandan verilen ısı da ayrı ayrı kontrol edilebiliyor. Bunlara ek olarak, her bir kat kendi buhar ünitesine sahip ve bunlar gerektiğinde açılıp kapatılabiliyor. Bu şekilde, enerji ve maliyetlerden tasarruf için önemli bir seçenek sunuyor.

Mağaza içi fırın alanlarına özel MATADOR STORE
Mağazaların içinde yer alan fırınlar özel premium elektrikli bir model de MATADOR STORE. 0,24 ila 4,8 metrekarelik pişirme alanına sahip bu modeller, üç farklı yükseklik seçeneğine sahip olmaları sayesinde ekmekten küçük boyutlu unlu mamüllere kadar çeşitli ürünler için uygun. Modüler tasarımı sayesinde, bir mağazadaki üretim hacmi gereksinimlerine tam olarak adapte olabiliyor. MATADOR STORE ayrıca, fırının hassas olan ön kısmında istikrarlı sıcaklıklar sağlayan Frontpower ısıtma sistemine de sahip. Bu, mağaza içi fırın pazarı için önemli bir özellik, zira bu sektörde fırın kapakları normal fırınlardakine göre daha sıkı açılıp kapatılıyor. Frontpower ısıtma sistemi, fırının ön kısmında sıcaklığın düşmesini engelleyerek fırınlanan ürünlerin kalitesinin sürekli olarak yüksek kalmasını sağlar.

MATADOR’un devrim yaptığı fırınlama teknolojisi
MATADOR’un Zyklotherm ısıtma sistemini geliştirmesi, unlu mamüller üreten fırınlar için 60 yıl önce devrim niteliğinde bir buluştu. Sistem, esnek üretimi mümkün hale getirmişti. Çünkü, tuğlayla örülen ve odun ya da kömür ateşiyle çalışan fırınların aksine MATADOR uzun ve maliyetli ön ısırma periyoduna ihtiyaç duymuyordu. Ardından, çeliği ısıtan fırın tasarımı da yerden tasarruf etmesi sayesinde kapasiteyi artırıcı bir inovasyon olarak öne çıktı. MATADOR’un üst üste 5 katın bulunduğu tasarımı sayesinde de maksimum 3 rafa izin veren tuğlalı fırınlara göre daha fazla alan tasarrufu sağlandı.

MATADOR’un günümüzde fırıncıları cezbeden en önemli özelliği ise ortaya çıkan ürünlerin olağanüstü kalitesi. Böylece 1950’lerde olduğu gibi yeniden en çok satan fırın ve Alman makine ustalığının bir göstergesi haline geldi. Bugün dahi Roma gibi şehirlerde fırınlar, mamullerinin MATADOR’la yapıldığını etiketlerinde iftiharla beliriyor. Yani bu marka, “Alman Malı” gibi bir kalite göstergesi olmuş durumda.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …