Uncu fiyat artırmaya hazırlanıyor, ekmeğe zam kapıda

Türkiye’de yaşanan ani ve kuvvetli yağışlar buğdaydaki kaliteyi düşürdü. Bir yıl öncesine göre maliyetleri artan uncu zam yapmaya hazırlanıyor. Un fiyatlarındaki artışın ekmeğe 15 kuruş zam olarak yansıması bekleniyor.
ekmek_fiyat_mahkeme
Bu sene 21 milyon ton üretimin hedeflendiği buğdayda yüzde 20’lere varan kalite eksikliğinin ekmek fiyatlarına zam olarak yansıması bekleniyor. Türkiye Gazetesi’ne konuşan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) Başkanı Günhan Ulusoy, “Ülkemizde tüketim 19 milyon ton. Yine de 1,5-2 milyon tona yakın bir üretim fazlalığı olacak ancak dolu, yağmur, seller derken olumsuz hava şartları buğdaydaki 13-14 olan protein değerini 11’lere çekti” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından buğday alım fiyatının 1050 lira olarak açıkladığını dile getiren Ulusoy “Bir de satım fiyatı olarak 1120 lira gibi bir rakam koydu. 1120 lira yüzde 7’lik bir artışa denk geliyor. 1050 lira önceki seneye göre yüzde 12’lik bir artışa denk geliyor. Yani TMO toplam yüzde 19’luk bir makas belirledi. Dolayısıyla sezona girmeden önce bizim maliyetlerimiz 1000 liralardaydı. Buğdaydaki kalite kaybını da hesaba katarsak un fiyatına yüzde 10-15 bandında zam gelir. O da zaten şu an enflasyon oranıyla aynı seviyede. Olağan dışı bir durum değil. Bizde unun çuvalına 10 lira zam gelse, bunun ekmeğe yüzde 30 oranında etki ettiğini düşünürsek, 15 kuruş gibi bir fiyat artışı olacaktır” diye konuştu.

Kontrol edin

5 ayda 252 milyon dolarlık makarna ihraç ettik

Türkiye’nin, ocak-mayıs dönemindeki makarna ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7, gelir …