Tuzlu Atıştırmalıkların kodlanması: Zorluklar

“Kodlama ve markalama sistemini seçmek ve ardından bunu mevcut üretim hattı tesislerine başarıyla entegre etmek için büyük bir hazırlık, bilgi ve beceri gerekir. Dolayısıyla herhangi bir satın alma kararı vermeden önce bir uzmandan destek alarak operasyonunuzu değerlendirmesini sağlamanız önerilir. Uzman kodlama ve markalama tedarikçileri üreticiyle birlikte çalışarak belirli ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini analiz eder ve ardından en uygun kodlama ve markalama sistemleri ve yardımcı yazılımlarla ilgili tavsiyelerde bulunur.”

Untitled-1

James Wolff

Videojet Technologies Global Pazarlama Müdürü

Yaygın olarak bulunan patates cipslerinden çerez, patlamış mısır, kraker ve kurutulmuş ete kadar tuzlu atıştırmalık pazarı, global atıştırmalık kategorisinin en dinamik unsurlarından biridir. Bir bütün olarak bu kategorinin %5,8 oranında Bileşik Yıllık Büyüme Oranı (CAGR) ile büyüyerek 2023 yılı itibariyle 63 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşması beklenmektedir ve tuzlu atıştırmalıkların en hızlı büyüyen faaliyet alanlarından biri olacağı öngörülmektedir. Özellikle Y kuşağı olmak üzere tüketiciler her zamankinden daha çok seçenek ve lezzet talep etmektedir. Sonuç olarak sektör, kayda değer bir ürün gamı genişlemesi yaşamış ve sağlıklı atıştırmalık seçeneklerine artan tüketici ilgisi ürün yeniliklerini daha da teşvik etmiştir.

Son yıllarda, gittikçe yaygınlaşan bir “gurme” kültürü ortaya çıkmıştır. Bu, tüketicilerin daha sağlıklı seçeneklerin yanı sıra daha egzotik lezzetlere olan talebinin artmış olduğu anlamına gelir. Tüketiciler yenilikçi ve farklı olan her şeyi denemek istiyor. Örneğin, önemli ölçüde Orta Doğu mutfaklarından etkilenen baharatlı atıştırmalıklara ve tütsülenmiş lezzetlere yönelik bir eğilim mevcuttur. Ayrıca gül, mürver çiçeği ve hatmi gibi çiçeksi unsurlar içeren aromalara ilgi her geçen gün artmaktadır.

Avrupa ve Kuzey Amerika piyasaları, dinamizmini korumaya devam etmektedir ve batının yeme alışkanlıklarına artan ilginin yanı sıra batı tarzı atıştırmalık ürünlere artan taleple birlikte Asya-Pasifik’in az önce bahsedilen öngörü döneminde en hızlı büyümeyi kaydedeceğine inanılmaktadır. Bu durum büyük ölçüde Çin ve Hindistan gibi ülkelerde artan taleple ilişkilendirilmektedir.

ÜRETİM HATTI GÜÇLÜKLERİ
Üreticilerden beklenen bu geniş ürün ve lezzet yelpazesiyle, üreticilerin üretim bakımından bu sürece uyum sağlaması gerekmektedir. Esneklik, kilit bir unsurdur. Çeşitli ürün ve lezzet seçeneklerine yönelik talebi karşılamak için ürün değişimlerinde belirgin bir artış yaşanacaktır. Bu durum üretim hatlarının verimliliğini yavaşlatma olasılığını beraberinde getirir. Göz önünde bulundurulması gereken kilit alanlardan bazıları Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) bağlı ekipman, esnek ekipman ve sezgisel yazılımdır. Neyse ki en son kodlama ve markalama teknolojileri, bu çözümleri sunabilecek kadar ilerlemiştir ve çeşitli ambalaj malzemelerinde hızlı ve sade yeni iş kurulumları sağlamaktadır.

Baskı ekipmanınızın RS-232 ve Ethernet bağlantı noktaları gibi çeşitli entegrasyon seçimlerinin yanı sıra Ethernet/IPTM ve Profinet® gibi fabrika otomasyon protokolü seçenekleri sunduğundan emin olmak önem taşır. Baskı esnekliğine yönelik kullanılabilir birçok teknoloji bulunmaktadır ve bu nedenle birçok çözüm sunabilecek bir uzmanla ortaklık yapmak kaçınılmazdır. Son olarak sade ve kullanımı kolay bir yazılım, üretim hattında güçlü bir araç teşkil edebilir. Renkli grafikler ve sezgisel ekranlar kullanan yazılımlar, operatörlerin yazdırma işi şablon tasarımı gibi yaygın görevleri kolaylaştırmasını sağlarken olası yazıcı sorunlarını net ve renk kodlu uyarı sinyalleriyle hızla ve kolayca tanımlamaktadır. Ayrıca iş verilerinin merkezi olarak saklanabilmesi ve yönetilebilmesi, işler önceden doğrulandığı ve tüm bilgiler operatörün parmaklarının ucunda olduğundan, üretim süreçlerinin başlatılmasındaki gecikmelerin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Dahili üretim istatistikleri, verimliliği ve OEE raporlamasını da destekleyerek sürdürülebilir proses iyileştirmelerini sağlama çabalarına yardımcı olmaktadır.

UYGULANABİLİR TEKNOLOJİLER
Tuzlu atıştırmalıklar, çeşitli malzemelerle ambalajlanır ve bu durum, belirli ihtiyaçlarınıza ve gereksinimlerinize en uygun kodlama ve markalama sistemlerinin hangisi olduğunu özel olarak belirler. Örneğin Mürekkep Püskürtmeli InkJet (CIJ) ve lazer teknolojileri, genelde dikey dolum hatlarında üretilen ve doldurulan kavanoz, teneke ve teneke kutularla ambalajlanan ürünler için idealdir. Tercih ettiğiniz konuma bağlı olarak, CIJ ve lazer yazıcılar kapların altına, üstüne veya omzuna yazdırmak üzere yapılandırılabilir.

Bununla birlikte gördüğümüz, kolayca yeniden erger ambalajlarla, dik duran paketlerle ve esnek filmlerden üretilen tek kullanımlık ambalajlarla paketlenen geniş bir tuzlu atıştırmalık yelpazesidir. Bunlar genel olarak dikey dolum ve kapatma ekipmanıyla (VFFS) üretilir ve bu noktada termal transfer yazıcı (TTO) en iyi çözüm olabilir. Bugün pazarda bulunan TTO ürünleri, VFFS kurulumundan müşteri operasyonuna, etkileşimi her açıdan basitleştirmek için ambalaj sektörü uzmanları tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca kod doğruluğu ve kalitesinden emin olmak için yeni teknolojiler geliştirilmiştir. Alfanümerik baskı kalitesi nokta kontrolleri, şimdi gerçek zamanlı olarak bir dizi görüntü yakalama, analiz, karşılaştırma ve arıza tetikleyiciyle gerçekleştirilebilmektedir. Yani, yalnızca manuel kontrollerin gerçekleştirilmesine kıyasla tekrar eden kusurlar çok daha verimli olarak tespit edilerek ve düzeltilerek israf ve yeniden yazdırma riski azaltılmaktadır.
UZMAN BİR ORTAKLA ÇALIŞMA
Kodlama ve markalama sistemini seçmek ve ardından bunu mevcut üretim hattı tesislerine başarıyla entegre etmek için büyük bir hazırlık, bilgi ve beceri gerekir. Dolayısıyla herhangi bir satın alma kararı vermeden önce bir uzmandan destek alarak operasyonunuzu değerlendirmesini sağlamanız önerilir. Uzman kodlama ve markalama tedarikçileri üreticiyle birlikte çalışarak belirli ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini analiz eder ve ardından en uygun kodlama ve markalama sistemleri ve yardımcı yazılımlarla ilgili tavsiyelerde bulunur.

Üzerinde durulması gereken birçok alan bulunmaktadır. Öncelikle kullanılan ambalaj yüzeyinin uygun kod kalitesinin sağlanabildiğinden emin olmak için laboratuvar koşullarında test edilmesi gerekebilir. Tuzlu atıştırmalık üretim ortamı toz, yağ ve değişken ısı seviyeleri gibi etkenlerden dolayı zorlu bir hal alabilir. Hızlı kuruma, gıda sınıfı veya yüksek tutunma gibi özellikler açısından doğru mürekkep ve sıvıların, doğru baskı sistemiyle birlikte seçilmesi gerekir.

İkincisi, ürünlerin tedarik zinciri boyunca daha verimli bir şekilde izlenebilmesini mümkün kılan veri yakalama gibi alanlarda çeşitli gereksinimler söz konusu olabilir. Bu teknolojik özellikler bir kodlama ve markalama uzmanıyla sıkı bir birliktelikle çalışarak entegre edilebilir.

Son olarak servis ve bakım gibi konular dikkatli bir şekilde göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde, eğitimli teknisyenlerin sorunları gerçek zamanlı olarak tespit etmek ve düzeltmek için kodlama ve markalama sistemine uzaktan erişebildiği uzaktan servis olanakları sunulabilir. Kodlama ve markalama sistemleriyle dahili olan tahmini bakım becerisinin getirdiği avantajlar, üreticilerin tepki vermek yerine bakıma yönelik etkin bir yaklaşım almasına olanak sağlar. Bu durum planlanmamış hat duruş sürelerinin en aza indirilmesini sağlamaktadır.
Tuzlu atıştırmalık kategorisinde kodlama ve markalama gereksinimleriniz ne olursa olsun bu operasyon alanı, üretim hattınızın genel verimliliğini asla olumsuz etkilememelidir. Üreticiler, uzman kodlama ve markalama teknolojisi tedarikçileriyle birlikte çalışıp kodlama ve markalamayı uzmanlara bırakarak önemli üretim konularına odaklanabilir.

REFERANSLAR
*https://www.mordorintelligence.com/industry-reports/snack-food-market

* 2 Ethernet/IP is a trademark of ODVA. Profinet is a registered trademark of Profibus & Profinet International (PI).

Kontrol edin

unlumamul_katkimaddeleri1

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …