Türkiye’nin 2017 makarna ihracat hedefi 1 milyon ton

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, İtalya’dan sonra dünyanın ikinci büyük makarna ihracatçısı olan Türkiye’nin 2017 yılsonu makarna ihracat hedefinin 1 milyon ton olduğunu söyledi.

makarnaihracatiTürkiye’nin İtalya’dan sonra şu anda ikinci büyük ihracatçı konumunda olduğunu belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdülkadir Külahçıoğlu, “Dünyada 154 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl 831 bin ton olan ihracatımızı bu yıl 1 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. 700 milyon dolara karşılık gelen bu psikolojik sınırı aştıktan sonraki hedefimiz de 1 milyar dolara ulaşmak” dedi. Türkiye’nin, makarnalık durum buğdayı üretiminde dünyada 4’üncü sırada yer aldığını ve kaliteli üretime sahip olduğunu dile getiren Külahçıoğlu, Türkiye’nin makarna üretimi açısından son 10 yılda özellikle çok hızlı bir ivme içerisinde olduğunu ifade etti. Türkiye’nin dünyada 154 ülkeye makarna ihracatı gerçekleştirdiğine değinen Külahçıoğlu, “Bu çok önemli; sektör pazar çeşitliliğimiz ve dünyaya Türk makarnasını tanıtma anlamında önemli bir başarıya imza attı” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE ENGEL AB VE ABD KOTASI
Avrupa Birliği (AB) ve ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı kota ve anti-dampingin, Türk ihracatçısının önünde önemli bir engel olduğunu belirten Külahçıoğlu, şunları söyledi: “AB’nin uyguladığı kota nedeniyle Türkiye, tüm AB ülkelerine toplamda sadece 20 bin ton ihracat gerçekleştirebiliyor. Hâlbuki oradaki potansiyel çok daha fazla. AB’de kotanın kalkması halinde ihracatımızı 3 yıl içerisinde 2 milyar dolara çıkarmayı biz sektör olarak taahhüt ediyoruz. Bu yıl konu müzakere masasında. Umarım yıl sonuna doğru bu konuda olumlu bir cevap alırız.”

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …