Türkiye’deki büyük pazar Prinova’yı cezbetti

“Prinova, un ve fırıncılık sektörüne vitamin ve katkı maddeleri sağlıyor. İçecek sektörüne ise vitamin, tatlandırıcı ve katkı maddesi alanında hizmet veriyoruz. Sporcu besinleri ve enerji içecekleri sektörüne amino asit takviyesi sağlıyoruz. Ayrıca firma olarak enkapsüle tatlandırıcılar ve aromalar, süt bazlı proteinler ve karışımlar, bitkisel proteinler ve karışımlar ( şanti bazı, kahve kreması, yağ tozu, vs), kalsiyum propiyonat, emülgatörler, botanik ekstraktlar alanında distribütörlüklerimiz mevcut.”

mehmet-gozukara

Mehmet GÖZÜKARA – Prinova Türkiye, Genel Müdür

Sürekli artan dünya nüfusu, gıdaya ulaşımı her geçen biraz daha zorlaştırırken besin değeri yüksek ürünler için sürekli çalışmalar yapılıyor. Temel besin maddelerinin zenginleştirilmesi, geleceği güvence altına almak için yapılabilecek en iyi yatırımlardan biridir. Bu tür çalışmalar yapan firmalardan birisi de ABD Merkezli Prinova. Yüksek kaliteli hammaddelerin, aromaların, katma değerli besin değeri yüksek ürünlerin tedariğinde; gıda, fonksiyonel gıda, ve yem endüstrilerine çözümler sunan şirket Türkiye pazarında yoluna emin adımlarla devam ediyor. Prinova Gıda ve Kimya Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Mehmet Gözükara ile şirketin Türkiye’deki çalışmaları ve gıda katkı maddelerindeki trendleri konuştuk.

Sayın Gözükara, Prinova’yı ve Türkiye’deki gelişim öyküsünü kısaca okuyucularımıza anlatır mısınız?
Prinova, 1978 yılından beri dünya gıda ve katkı maddeleri pazarlarında aktif rol oynamaktadır. 2013 yılında İstanbul’da Prinova Gıda ve Kimya Tic. Ltd. Şti. kurarak Türkiye pazarına girdi. Türkiye’de kendi firmasını kurmadan önce 10 yılı aşkın süre direkt ithalat ve distribütörlükler sayesinde müşterilerine ürün tedariğinde bulunuyordu. Prinova’nın Türkiye’de kendi şirketini kurma sebebi ise Türkiye’deki gıda pazarının muazzam potansiyeli ve ABD/Avrupa’da uluslararası çalışan müşterilerine verilen ürünler ve servisin aynı şekilde bu müşterilerin Türkiye’deki yatırımlarından gelen taleplerdir. Global yönetim ofisi Carol Stream-Illinois’te bulunan ve Avrupa merkez ofisi Birleşik Krallıkta yer alan firmamızın bölgesel ofisler; Birleşmiş Milletler, Meksika, İspanya, Almanya, Belçika, Fransa, Türkiye ve Çin’de bulunuyor.

Prinova’nın faaliyet alanları ve ürün portföyü hakkında bilgi verebilir misiniz?
Prinova uluslararası depolarında 2,000’i aşkın ürünü stokta bulundurarak gıda, içecek ve beslenme sektöründe üreticilere hizmet veriyor. Aralarında askorbik asit & türevleri gibi vitaminler, potasyum sorbat, sorbik asit, kalsiyum propiyonat gibi koruyucular, vanilin, etil vanilin, mentol gibi aroma kimyasalları, sükraloz, aspartam, asesülfam k, sodyum sakkarin, siglamat gibi tatlandırıcılar, taurin, sistein, kreatin, glutamin gibi amino asitler ve sporcu besini sektöründeki ürün gruplarının çoğunda lider pozisyonunda bulunuyoruz.

Ayrıca firma olarak enkapsüle tatlandırıcılar ve aromalar, süt bazlı proteinler ve karışımlar, bitkisel proteinler ve karışımlar ( şanti bazı, kahve kreması, yağ tozu, vs), kalsiyum propiyonat, emülgatörler, botanik ekstraktlar alanında distribütörlüklerimiz mevcut.

Ar-Ge çalışmaları ve yeni gelismeler ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?
Haziran 2017 de Lycored firmasının Çin ve İngiltere premiks tesislerini Prinova Solutions birimi tarafından satın alındı. Bu tesislerde üretilen vitamin, mineral ve diğer besin maddeleri ile zenginleştirilmiş gıda ürünleri üreten uluslararası şirketlere destek veriliyor. Premiksler özel müşteri ile geliştirilen formülasyon ve sipariş üzerine hazırlanıyor. Zenginleştirilmiş besin ürünleri, kahvaltılık tahıl ürünleri, içecek, bebek maması formülasyonları ve diğer ürünler için çözümler sağlanmaktadır. Bu yeni yatırımlar yıllardır ABD’de bulunan Prinova Solutions USA premiks tesisimize güç katarak uluslararası ve ulusal firmaların istekleri doğrultusunda bize güçlü bir avantaj sağlamaktadır.

Türkiye’deki kullanım alanlarına bakacak olursak, hangi gıda ve içecek ürünlerinde etkinsiniz?
Prinova, un ve fırıncılık sektörüne vitamin ve katkı maddeleri sağlamaktadır. İçecek sektörüne ise vitamin, tatlandırıcı ve katkı maddesi alanındaki geniş ürün portfolyumuz ile hizmet vermekteyiz. Ayrıca sporcu besinleri ve enerji içecekleri sektörüne amino asit takviyesi sağlıyoruz.

2017 yılını nasıl değerlendirdiniz?
2017’nin satış miktarının 2016’ya göre ciddi şekilde arttığını gözlemliyoruz. Bu yüzden 2017 yılı Prinova için güzel bir yıl olarak şekilleniyor. Bu durumu satın alma ilişkilerimizin mükemmelliyetine ve Çin menşeli ürünlerde bu sene oluşan zor durumları öngörerek stok tutma prensibimize bağlayabiliriz. Prinova Türkiye’nin gücü, yerel müşterilerimize zamanında ürün temini için kilit noktası olmuştur. Premiks sektöründeki oluşumumuzu bu yaz başında Türkiye’de de geliştirerek, bahsettiğimiz bu yatırımımızı ülkedeki önemli müşteriler ile uzun süreli iş ilişkisine çevirmeyi umuyoruz.

ŞEKERDEN KAÇIŞ ARTIYOR
Gıda katkı maddelerinde, Türkiye’de ve dünyadaki yeni trendler nelerdir?
Şeker kullanımının azaltılması ve alternatif protein kaynaklarının kullanılması dünyada trend olan ve yakından takip ettiğimiz konulardır. Mintel ve Euromonitor’e göre, sporcu besinleri üretiminde yenilikler için en önemli alan aromalardır. Süt proteinleri yanı sıra bezelye, soya, pirinç, kabak, sığır eti, tavuk ve diğer çeşitli ürünler bazlı protein ürünleri ile kullanıldığında uyum sağlayan mısır gevreği, kek ve donat aromalarımız yeni ve inovatif aroma ürünlerimizden bazılarıdır.

İnnova’ya göre 2011-2015 yıllarında etikette belirtilen “şeker eklenmemiş” veya “düşük şeker” ibareleri sadece 2016 yılında %32 oranında artarak gıda sektöründe en çok görülen etiket ibaresi olarak tanımlanmıştır. Prinova olarak Türkiye’de ve Avrupa’da çok sayıda tatlandırıcı ürünü stoklama yöntemimizle, müşterilerimize sabit fiyattan uzun süreli anlaşmalar sunabiliyoruz. Son 18 ayda tatlandırıcılar ve diğer pek çok üründe global olarak ürün temini konusunda zorluklar olmasına rağmen Prinova olarak bunu başarmış durumdayız. Uygulama laboratuvarımızda şekeri azaltılmış ürünler üretmek isteyen müşterilerimize, ürünlerdeki tat veya aroma değişikliklerini önlemek için çok sayıda tatlandırıcı ürün çeşitlerimizden uygun olanın seçimi ile yeni formülasyonlar oluşturulması konusunda yardımcı olmaktayız.

Kontrol edin

unlumamul_katkimaddeleri1

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …