Türkiye ve Ortadoğu bizim için istikrarlı ve öncelikli pazarlar

“FRITSCH Fırın Sistemleri’nin anahtar teslim tesis inşaa piyasasındaki deneyimi 25 yılı aştı. Bu süreçte dünyanın her kıtasında projeler başarılı bir şekilde geliştirildi ve uygulandı. En büyük artımız, mükemmel çalışan komple bir üretim hattı oluşturmak için her bir makinenin nasıl tasarlanması gerektiği konusunda uzmanlığımızın olmasıdır. Sadece her şey doğru şekilde uygulanırsa, ara birimler sorunsuz çalışırsa verimli ve güvenli bir üretime katkıda bulunur. İster müşteriler taslaktan bir üretim tesisi planlıyor olsun, ister endüstriyel seviyede üretim yapmak isteyen şubeli fırıncı olsun veyahut rakiplerinden kalite açısında farklılaşmak için bir esnaf fırıncısı olsun, FBS gerekli çözümü tasarlayıp bunları gerçekleştirir.”

Screenshot_5

Anna-Maria Fritsch
Pazarlama ve Süreç Yönetimi Müdürü

Ulrich Hirsch
Fritsch Fırıncılık Sistemleri Bölüm Başkanı

Yüksek kaliteli mühendislik, güvenilir teknoloji, üretim hatları, pişirme, hamur kaplama ve işleme sektöründeki yenilikçiliği nedeniyle dünya çapında tanınan Alman FRITSCH üretiminin yüzde 80’ni ihraç ediyor. Dünyanın birçok yerine anahtar teslim sistemler kuran firma İstanbul Halk Ekmeğin Hadımköy’de kuracağı ekmek fabrikasının ihalesini kazanarak, Türkiye piyasası için hedef büyüttü. Türkiye ve Ortadoğu piyasasında çok faal durumda olduklarını söyleyen Alman devi FRITSCH’in iki önemli yöneticisi, kendileri için Türkiye ve Ortadoğu’nun kesinlikle istikrarlı piyasalar olduğuna dikkat çektiler. BBM Dergisi’nin sorularını cevaplayan şirketin Pazarlama ve Süreç Yönetimi Müdürü Anna-Maria Fritsch ve FRITSCH Fırıncılık Sistemleri Bölüm Başkanı Ulrich Hirsch, bu bölge için büyüme planları olduğunu anlatarak Türk piyasasına yüksek öncelikli olarak bağlı oldukları ifade etti.

Anna-Maria Fritsch ve Ulrich Hirsch’in BBM sorularına verdiği cevaplar şöyle:

FRITSCH Fırın Sistemleri olarak, esnaf fırınlarından endüstriyel fırınlara kadar tüm alanlarda, parçalara veya komple hatlara ihtiyaç duymaksızın çözümler sunuyorsunuz. Şirketiniz faaliyetleri hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
FRITSCH Fırın Sistemleri (FBS), fırın endüstrisi için kişiselleştirilmiş, tam ve anahtar teslim çözümler sunar. Müşterilerimiz hangi fırıncılık ürününü üretmek istediklerine karar verir ve biz de FBS olarak bunu istenilen kalitede ve beklenen miktarda yapabilmelerini sağlarız. Yeni bir yapı veya mevcut üretim tesislerinin değiştirilmesi ve geliştirilmesi içerip içermediğine bakılmaksızın bu yapılır. Fırıncılık sektöründeki piyasa ve ürün trendleri sürekli olarak en yüksek kalitede yeni ve yenilikçi çözümler gerektirdiğinden, proje yönetiminin tüm yönlerini ele alabilecek bir tedarikçiye sahip olmak çok önemlidir. Bu yüzden FBS bütün süreci baştan sona yönetiyor: FRITSCH Teknoloji Merkezi’nde hedeflenen ürünün geliştirilmesi, kurum ve sonraki süreçler için tedarikçilerin seçilmesi. Tek bir elden servisin yanı sıra teknoloji ve mühendislik gereklidir.

FBS’nin anahtar teslim piyasasındaki deneyimi 25 yılı aştı. Bu süreçte dünyanın her kıtasında projeler başarılı bir şekilde geliştirildi ve uygulandı. En büyük artımız, mükemmel çalışan komple bir üretim hattı oluşturmak için her bir makinenin nasıl tasarlanması gerektiği konusunda uzmanlığımızın olmasıdır. Sadece her şey doğru şekilde uygulanırsa, ara birimler sorunsuz çalışırsa verimli ve güvenli bir üretime katkıda bulunur. Yakın tarihli tipik bir FBS projesinin örneği, bir süpermarket zinciri için çeşitli fırınlanmış, paketlenmiş ekmek ve rulo üretim projesiydi.
Müşteri, ekmek üretiminde hiçbir tecrübeye kesinlikle sahip değildi ve bu nedenle tüm projeyi; silodan ambalaja kadar tedarik etmek için FBS’ye güveniyordu. Bu projeyi teslim ettik ve şimdi bu süpermarket IMPRESSA endüstriyel ekmek hattı ile saatte 6 ton ekmek üretiyor. Başarılı bir şekilde projenin bitmesinin ardından müşteri, benzer kapasitelere sahip üç sistem daha sipariş etti.

İster müşteriler taslaktan bir üretim tesisi planlıyor olsun, ister endüstriyel seviyede üretim yapmak isteyen şubeli fırıncı olsun veyahut rakiplerinden kalite açısında farklılaşmak için bir esnaf fırıncısı olsun, FBS gerekli çözümü tasarlayıp bunları gerçekleştirir.

Pişirmeden farklı olarak siz hamur sürecinde de faalsiniz. Şirketin büyüklüğü, yıllık üretim miktarı ve ihracat hakkında bilgi verebilir misiniz?
FBS, FRITSCH Grubu’nun bir bölümü olarak faaliyet göstermektedir. Anahtar teslim çözümlerin planlanması ve teslimatına odaklanmış on iki endüstri uzmanından oluşan yakın bir ekibiz. FBS ekibinin uzmanlığının yanı sıra çok çeşitli süreçler ve teknolojiler konusunda destek için geniş FRITSCH Grubu’nun tüm kaynaklarına sahibiz.
Dördüncü neslin başında olduğu aile şirketi, 90 yıldan uzun bir süredir faaliyet gösteriyor. 600’e yakın çalışanımız, şirketin başarısını garantilemek için sıkı bir şekilde çalışıyor. 50’den fazla uluslararası satış ve servis partnerleri, bütün pazarlarda müşterilere yakın olmamızı garantiliyor. Ayrıca FRITSCH’in Rusya, Polonya, ABD ve İngiltere’de iştirakleri var. Hep birlikte yıllık 100 milyon Euroluk bir ciroya ulaşıyoruz. Bunun yüzde 80’ni uluslararası projelerden geliyor.

FRITSCH araştırma amaçlı ve müşterileri için son derece modern 4.600 metrekarelik bir teknoloji merkezini işletmektedir.

Türkiye ve Ortadoğu piyasasında çok faal durumdasınız. Yatırım planlarınız ve bu piyasadaki hedefleriniz nedir?
FBS için Türkiye ve Ortadoğu kesinlikle istikrarlı piyasalar. Esnek hatlar, kısa değiştirme süreleri ve hijyenik tasarım gereksinimi olan çekirdek bölgelerdir. Elbette ki otomasyon seviyesi artmaya devam edecektir fakat küçük ve orta ölçekli fırınlar için uygun ve yenilikçi çözümler sunmak için otomasyon şirketimizin çekirdek unsurlarından biri olacaktır.

Bu segmentte, birçok farklı endüstriyel projeden elde ettiğimiz deneyimlerden de faydalanıyoruz. Bu açıdan FRITSCH sadece bir makine tedarikçisi değil aynı zamanda çözüm tedarikçisiyiz.

Bu bölge için büyüme planlarımıza gelirsek, Türk piyasasına yüksek öncelikli olarak bağlıyız. Müşterilerimize FRITSCH makineleri ile günlük iş süreçlerinde destek sunmak için tam bir hizmet paketi sunan bir müşteri hizmetleri ekibi kuracağız.

FRITSCH makineleri ve hatları neden küresel seviyede tercih ediliyor? Hangi bölgede daha çok faaliyettesiniz?
FRITSCH’in cirosunun yüzde 80’iihracattan kaynaklanıyor. Ayrıca Ortadoğu’nun yanı sıra Kuzey Amerika, Rusya, Çin ve elbette Avrupa’da büyük tedarikçilere kaynak sağlıyoruz. Müşterilerimiz, bizim hamur ve ilgili teknolojiler için arzumuzu takdir ediyor. Bu yüzden mühendisliğin her aşamasında aşırı yüksek şartlarımız var. Bu kadar yüksek talebin nedeni, FRITSCH makinelerinin ve hatlarının müşterilerimizin tarifleri ve süreçlerine göre ayarlanmış olmasıdır. Müşterilerin tariflerini teknoloji gereksinimlerini karşılamak için değiştirmelerini istemiyoruz. Müşterilerimize istedikleri geleneksel ürünleri, yeni ürün yaratmaları ve trendlerini üretmelerini sağlayan bir esneklik düzeyi sunmak istiyoruz.

Sizi rakiplerinizden ayıran en önemli özelliğiniz nedir?
Rakiplerimize kıyasla FRITSCH, yüksek kaliteli mühendislik, yüksek seviyeli güvenilir teknoloji, verimli hatlar ve hamur saklama ve işleme sektöründeki öncü yenilikçiliği nedeniyle dünya çapında tanınıyor. Yaratıcı mühendisliğimiz ve bazen alışılmamış çözümlerden dolayı rakiplerimizden farklıyız. Pretzel makinesi MULTITWIST veya benzersiz kesme ve döndürme ünitesine (CCT) ve bükme ünitesine (CBS) sahip olan IMPRESSA kruvasan gibi. FRITSCH makineleri dünya çapında ister esnaf fırınları ister endüstriyel çapta fırınlar için olsun seçkin ürünler üretmek için kullanılıyor. Ayrıca Ortadoğu’da zaten çok sayıda referansımız var. Pek çoğu unlu mamuller sektörünün önde gelenleri ve bu kültürlere ve dillere aşina olan deneyimli satış ekibi tarafından destekleniyorlar.

İSTANBUL HALK EKMEK İÇİN
EN SON TEKNOLOJİ KULLANILACAK
Üretim sırasında kullandığınız teknoloji hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
FRITSCH’in SoftProcessing teknolojisi sayesinde, müşterilerimize kusursuz şekillendirme, hassas hamur işleme ve tekrarlanabilir süreçler ile en yüksek üretim oranlarını harmanlayan üretim sistemleri ve teknik çözümler sunuyoruz.

Önemli bir özelleştirilmiş büyük ölçekli proje, üç endüstriyel ekmek hattının anahtar teslim çözümünün uygulanmasıdır. İstanbul Halk Ekmek ile partnerliğimizle bu projenin gerçekleştirilmesi, yüksek kaliteli ekmek üretmek için tam otomatik uzun vadeli bir hamur fermantasyon sürecini kullanmaya odaklanmaktadır. İstanbul Halk Ekmek, en son yeniliğimiz olan SDS (yumuşak hamur açıcı) için de önemli bir referans müşteridir. SDS, FRITSCH SoftProcessing Teknolojisi’nde olağanüstü bir yeniliği temsil ediyor. Bu ilk defa IBA 2018’de tanıtılacak ve sunulacak. SDS, tutarlı hamur sıkıştırma ve yumuşak hamur kullanımının yanı sıra bükülmesini de önleyen bir tasarım mühendisliği çözümüdür. Yani, ekmek diye bilinen Francella’nın yanı sıra pide, ciabatta, baget, yuvarlak kalıplı ekmek ve rulo ekmek yüksek oranda su ile çok yumuşak hamurların işlenmesi için örneklerdir. Halk Ekmek FRITSCH’in ekmek makineleri ve hatları için büyük bir iş potansiyeli taşımaktadır. Bu düşünceyle, FRITSCH ayrıca esnaf sürecini taklit etmek için çok çeşitli özel hamur işleme makinelerine sahiptir. FRITSCH hamur açma hatlarıyla, müşterilerimizin uzun ön-fermantasyon ve/veya çok su içeriği (yüzde seksen beşe kadar) olan hamur çeşitlerini işlemesine imkan sağlıyoruz. Bunları el ile yapmak çok zordur.

Dünyanın pek çok yerinde faal olan bir şirketsiniz. Fırıncılık sektöründeki popüler trendlerden bahseder misiniz? Gözlemlerinize göre hangi ülkedeki üreticiler son teknolojiyi kullanıyor?
Elbette, bazı eğilimler ülkeye ve belirli piyasa ortamlarına bağlıdır. Fakat ülkeleri aşan eğilimleri görüyoruz. Müşteriler daha doğal içeriklerle üretilebilecek tekil ve yaratıcı yeni ürünler arıyorlar. Bu ürünlerin çoğu, hali hazırda piyasada bulunan geleneksel el yapımı ürünlere dayanmaktadır. Bu, müşterilerimizle birlikte yeni ürünler veya süreçler geliştirmek için tesis ve uzmanlara sahip olduğumuz teknoloji merkezimizde tekrar ve tekrar karşılaştığımız bir zorluktur. Bu aynı zamanda, müşterilerimize geniş bir yelpazede farklı belirli niş ürünlerinin üretilebileceği modüler ve esnek hatlar için daha fazla talep eden bir tedarikçi olmaması gerektiği anlamına geliyor. Veyahut pazarı araştırmak için yeni ürünleri küçük miktarlarda test etmek için kullanılıyor. Ayrıca hâlâ baget veya kruvasan gibi uluslararası bir standart kazanmış ürünler için dünya çapında bir trend var. Bunlar makine yelpazemizdeki temel ürünlerdir ve bu tip makineler için kesinlikle pazar lideriyiz.

Bunlardan öte son yıllar içerisinde unlu mamul tüketim alışkanlarındaki değişim oldu. Bir yandan insanlar hareket halindeyken daha fazla ürün tükettiğinden atıştırmalık ve uygun ürünler için talep artıyor. Diğer yandan yüksek su içeriğine sahip kaliteli, temiz etikete ve zanaat görünümüne sahip ekmek ürünleri için artan bir pazar görüyoruz. Bu, IMPRESSA ekmek hatlarımızla yıllar önce odaklanmaya başladığımız bir segmentti.

Ürünleriniz gıda güvenliği ve hammadde atıkları açısından müşterilere ne tür katkılar sağlıyor?
Gıda güvenliği: Müşterilerimiz sadece en yüksek gıda güvenliği standartlarını kullanarak üretilen ürünleri satmak gibi doğal bir sorumluluk hissediyorlar. Bu tür ürünlere bir örnek uzun raf ömrüne sahip kruvasandır. Yüksek seviye kalite ve güvenliği garantilemek için müşterilerimize sürecin parçalarını değil tam bir çözümü satıyoruz. Tam çözümü satmak demek tüm süreçten, son üründen sorumlu olduğumuz manasına geliyor. Hammadde atığının azaltılması da bizim için önemli bir konudur, bu nedenle makinelerimizi ve parçalarımızı sürekli olarak optimize eder ve hamur yapraklarının çok az veya hiç yeniden işleme gerektirmeden üretip işleriz. Örneğin, FRITSCH hamur yaprakları, en yumuşak hamurları bile hassas bir şekilde kesebilir ve çok tutarlı ve doğru bir genişliğe sahip olarak sürekli bir hamur yaprağı üretebilir. Birçok durumda, yeniden işleme hamurunun eklenmesinin hamurun kalitesini arttırdığına inanıyoruz. Bu yüzden makinelerimizi hem taze hamurun direk olarak işlenmesi için hem de ileri aşamadaki hamur için geliştirmeye devam ediyoruz. Bunun faydaları müşterilere değerli hammaddelerden tasarruf etmeleri, yeniden işlemenin zaman alıcı işlemlerini azaltabilmeleri, dolayısıyla maliyet tasarrufu sağlamaları olabilir. Ek olarak, bu işlem hamurun kalitesini ve dolayısıyla ekmek ve yuvarlak ekmeklerin kalitesini artırabilir.

FRITSCH, IBA 2018’de
* Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
2018, FRITSCH için çok özel bir yıl. Öncelikle yeni iletişim konseptimizi uygulamaya koyuyoruz ve ikinci olarak, her şeyden önce, müşterilerimize pazar ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaları için IBA 2018’de birkaç yenilik sunacağız. Bunların arasında, FRITSCH’in SoftProcessing Teknolojisi alanında yaptığı etkileyici ilerlemeler var.

Bu yeniliklerden biri yeni yumuşak hamur açıcısıdır (SDS). Sağlıklı beslenme eğilimini göz önüne aldığımızda fırıncılar, klasik makinelerin zorlukla işleyeceği daha gelişmiş ve yumuşak hamurları işliyorlar. Şimdi tasarım özelliklerine özel ayarlamalar sayesinde, SDS en yumuşak hamuru bile net bir şekilde bölebilir ve devamlı bir hamur yaprağı üretebilir. Hamur bloklarının yüksek ağırlık doğruluğu, yükseklik düşüşlerinin ortadan kaldırılması ve un ile düzgün ve tekdüze serpme, kelimenin tam anlamıyla düzgün üretim sağlar. Bu nedenle, zanaat ekmekleri ve yuvarlak ekmekler, el yapımıymış gibi, SDS’de özellikle iyi bir şekilde ortaya çıkıyor. Kapasite, unun türüne bağlı olarak, 165 ile 190 arasında bir hamur veriminde 800 kg ile 5 ton arasında değişmektedir.

Ayrıca el yapımı fırınlardan ve endüstriyel üreticilerden tam teşekkürlü anahtar teslim çözümler arayan girişimcilere kadar bütün müşteri gruplarımıza ilgili gelişmeleri de sunacağız.

Dijitalleşme müşterilerimize sürekli olarak daha da iyi hizmetler sunabilmemiz için bize yeni fırsatlar sunuyor. FRITSCH’in Akıllı Hizmetleri ile – ilk üçü IBA 2018’de sunulacak- Diğer birçok şeyin yanı sıra, hatlarımızın izlenmesi ve bakımı konusunda da ilerleme sağlıyoruz.

Yeni IBA 2018 sergi konseptimiz, şirket felsefemizi mükemmel bir şekilde yansıtıyor ve her müşteriye, hamura ve teknolojiye olan tutkumuzun bizi yüksek performansa yönlendiren bir motivasyon olduğunu kanıtlayacaktır. Hedefimiz her ziyaretçinin FRITSCH’in bütün makine ve servisleriyle tanıştırmaktır. Stanttaki canlı gösteriler ve deneyimli satış elemanları ile tek teke görüşmeler ile bunu yapacağız.

Buna ek olarak 17 Eylül pazartesi günü, stantta müşterilerimiz ve partnerlerimiz için FRITSCH ve Dostları Gecesi düzenleyeceğiz. O akşam ortak başarımızı ve uzun süredir devam eden üretim dostluğumuzu kutlayacağız. Heyecan verici yeniliği kaçırmayın! Bizi IBA 2018’de Salon A2, Stant 111’de ziyaret edin.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …