“Türk Mutfağı donuk ürünlerle dünyaya açılabilir”

“Sadece donuk gıda satan marketler olursa rekabet olur, iç piyasa canlanır ve ihracatın önü daha hızlı açılır. Her firma ürünlerini rahatça sergiler, satışı yükselir ve ekonomi kazanır. Herkesin kalitesi görülür, donuk gıda piyasası genişler, Türk Mutfağı daha fazla yerde sergilenir ve ihracatı fazlalaşır. Türk mutfağı artık dünyada hak ettiği yeri almalıdır. Bunun tek yolu da donuk gıda sektörünün gelişmesi ile gerçekleşebilir. Bunun neticesinde ülkemize yıllık 2 milyar dolarlık ihracat girdisi sağlanır.”

yunus_ulupınar

Yunus Ulupınar
Mertem Gıda Teknolojileri ve ANKO Gıda Makineleri Yönetim Kurulu Başkanı

Türk tarım ve gıda sektörü ürettiği ürünleri dondurmalıdır. Türk mutfağı dünyanın en zengin, çeşitli ve lezzetli yemekleri ile hazır yemek pazarındaki payını ihracatını arttırmalıdır. Dünyanın en bereketli topraklarından çıkan sebzeler, meyveler, tahıllar hazır yemek haline getirilip, saklanmalıdır.

Şoklayarak yemekleri saklama kültürü ülkemizde aile kültürü nedeniyle çok düşüktür. Çalışan hanımlar anne veya kayınvalidelerinin yemeklerini hazır etmesi sebebiyle, dondurulmuş gıdalara yönelme çok olmadı. Fakat aile yapısının küçülmesi, endüstriyel gıdaların çoğalması bunun neticesinde de şoklanmış gıdaların evde yapılan yemeklere göre daha ucuza elde edilmesi özellikle büyük şehirlerde çalışan kadınları artık dondurulmuş gıdalara yönlendirecektir. Kaçınılmaz şekilde hazır yemek ülkemizde de adım adım gelişecektir.

Dünyanın birçok ülkesinde halkın yüzde 20’si evde, yüzde 80’i dışarıda yemek yerken, bizim ülkemizde durum tam tersi şekilde fakat kısa sürede bu değişecek. Bunun için hızla altyapıları hazırlamalıyız. Sanayi yatırımları planlamalıyız. Örneğin nüfusu 12,5 milyon olan komşumuz Yunanistan da yaklaşık 50 dev donuk gıda hazır yemek fabrikası bulunmaktadır. Mesela bunlardan bir tanesi ayda 400 ton börek ihracatı yapmaktadır. Bizimde daha fazlasını yapmamak için herhangi bir eksiğimiz yok. 80 milyonun üstünde nüfusa sahip ülkemizde sadece 15 donuk gıda üreticisi var. Bunların sayısını arttırmalıyız.
Maalesef sanayicilerimiz de donuk ürün konusunda yeterince bilgiye sahip değiller. Bu konuda mutlaka eğitim vermemiz gerekiyor. +4 / -40 / -18 ne demek, nasıl kullanılır sağlıklı bilen yok. Bir gıda ürünü önce -40 da şoklanır, sonra -18 de dinlendirilir, +4 de ise muhafaza edilerek marketlerde satışı yapılır.

010101

DONUK MARKETLER AÇILIRSA RAĞBET ARTAR
Aslında ülkemizde donuk gıda satmak için marketler olmalıdır. Çünkü marketlerde belli başlı firmalar dolaplarını koyarak yer işgal ediyor, diğer markaların önünü kesiyor ve kısıtlıyor. Piyasaya girmeye çalışan birçok yeni firma ürün pazarlama imkanı kısıtlı olduğu için gıda çeşitleri üretemiyor, sergileyemiyor. Birçoğu kısa sürede batıp iflas ediyor. Fakat sadece donuk gıda satan marketler olursa rekabet olur, iç piyasa canlanır ve ihracatın önü daha hızlı açılır. Her firma ürünlerini rahatça sergiler, satışı yükselir ve ekonomi kazanır. Herkesin kalitesi görülür, donuk gıda piyasası genişler, Türk Mutfağı daha fazla yerde sergilenir ve ihracatı fazlalaşır. Türk mutfağı artık dünyada hak ettiği yeri almalıdır. Bunun tek yolu da donuk gıda sektörünün gelişmesi ile gerçekleşebilir. Bunun neticesinde ülkemize yıllık 2 milyar dolarlık ihracat girdisi sağlanır.

25 yıldır dünyada en az 20 ülkede Gıda Makinesi sektöründeki tecrübem, deneyimlerim, birikimlerime dayanarak söylüyorum ki; Dünyanın en güzel cennet vatanının bereketli topraklarında yetişen her gıdanın kıymetini bilmeliyiz. Öyle ülkeler var ki, topraklarında yetişen soğan, patates, domates, elma, portakal dahi yok. Bizler ise bunları turfanda bulamadığımız kısa zamanda dahi eksikliğini fazlaca hissediyoruz. Cennet ülkemizde yetişen her gıdanın değerini kıymetini bilmeliyiz. Pişirip, dondurup satmalıyız. Ekonomimizin güçlenmesi için önü açık yeni fırsat olan donuk gıda sektörünü geliştirip, destekleyerek katkı sağlamalıyız.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …