TUBİTAK Onaylı Üretim Yapıyoruz

Kurulduğu yıllarda Alman lisanslı fırıncılık malzemeleri üreten Özköseoğlu AŞ, bugün tamamen yerli üretime geçmiş. Şirket TUBİTAK onaylı son ürünü Gold serisi döner arabalı fırınlarıyla sektörde ilgi odağı olmayı başarmış.

tubitak

Teknolojik alanda Türkiye fırıncılık sektörü hızla gelişiyor. Bu gelişimde büyük rol oynayan firmaların önemli temsilcilerinden biri Özköseoğlu Isı Sanayi ve Ticaret A.Ş. Hâlihazırda iç pazarda fırın gurubunda yüzde 60 pazar payına sahip firma, ihracatta da iddialı bir durumda. 25 mühendis, 175 kalifiye personeliyle 17 bin metrekare alanda yer alan İstanbul’da ki fabrikasında üretim yapan yarım asırlık Özköseoğlu’nun, yıllık üretim kapasitesi; 1000 adet ekmek fırını, 500 adet pasta fırını, 1600 adet hamur makinası ve 20 adet tam otomatik kontinü ekmek fabrikası seviyesinde bulunuyor.

Türkiye fırıncılık endüstrisinde yurtiçinde ve yurtdışında önemli işlere imza atan Özköseoğlu, endüstriyel ısıtma cihazları imalatı ve taahhüdü yapmak üzere 1962 yılında kurulmuş. İlk başlarda Amerikan, İsviçre ve Fransız firmalarından aldığı çeşitli lisanslar ile endüstri fırınları ve endüstri brülörleri üreten firma şuanda tamamen yerli üretime geçmiş durumda.

Endüstriyel fırıncılık sektöründe yaşanan yeniliklerin ülke fırıncılık sektörüne adeta yön verdiğini belirten Özköseoğlu Isı Sanayi Genel Müdürü Gökhan Aybat, 1973 yılında çok katlı fırınlar ve hamur hazırlama ve işleme makinalarının üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Aybat, 1977 yılında tam otomatik kontinü ekmek tesislerinin, 1983 yılında da döner arabalı ekmek fırınlarının üretimine başlayan Özköseoğlu’nun ülke ekmekçiliğindeki değişimin yönlendiricisi olduğunu kaydetti.

Gökhan Aybat, unlu mamul sektörüne pişirme üniteleri, hamur işleme makineleri ve yardımcı ekipman üreten, Özköseoğlu’nun son ürünü olan Gold serisi döner arabalı fırınların, gerek sağladığı yakıt tasarrufu, gerek ürünü pişirme kalitesi ve gerekse de sessiz çalışma özelliğiyle fırıncıların dikkatini çekmeyi başardığını ifade etti.

YÜZDE 30 ENERJİ TASARRUFU
Fırın grubunda iç pazarda büyük bir pazar payına sahip olan Özköseoğlu’nun Türkiye içinde 7 bin 500 adet, yurtdışında ise 1620 adet ekmek fabrikasının hizmet verdiğini ifade eden Aybat şunları söyledi:

Özköseoğlu son dönemde yoğun araştırma ve geliştirme yatırımları ve bütçesi ile müşterilerini ihtiyacı olan inovatif, görsel ve fonksiyonel fırın ve yardımcı ekipmanları ürün gamına ekledi. Yalnızca müşterilerinin ihtiyacı olan fırınlar tasarlamakla kalmıyoruz. Ülke ekonomisine faydalı olacak enerji verimliliği sağlayan fırınları da ürün gamına ekliyoruz.

Sektördeki yarım asırlık deneyimimizle 2016 yılında TUBİTAK onaylı döner fırınımızı ürettik. En iyi kalite ve lezzette ürün pişirme sonuçları almak için son teknoloji ile donatılan fırın yüksek performanslı cehennemlik sayesinde mükemmel pişirme performansının yanı sıra yüzde 30 daha az enerji harcıyor.

Isı geri kazanım sistemi sayesinde yüksek miktarlarda ve kısa sürede buhar verebilme özelliğine sahip fırın güçlü buhar sistemi sayesinde yüksek verimlilikte düşük maliyetlerle kaliteli ürünler pişirme imkanı sunuyor. Yeni nesil Gold serisi döner arabalı ekmek fırınları büyük üretim kapasitesi gerektiren pastane, fırın, restaurant, merkez imalat, hotel vb. yerler için ideal bir seçimdir. Özel kapı izolasyonu sayesinde buhar kaçağına imkan vermiyor. Ayrıca endirekt ısıtmalı, cebri hava sirkülasyon sistemiyle çalışan ve buhar sistemi ile donatılmış, unlu mamul için en iyi pişirme şartlarını sağlıyor.

SERA GAZI ETKİSİ MİNİMUMA İNDİRİLDİ
Özellikle enerji kaynaklarında gerçekleşen maliyet artışları üretim kalemlerinden biri olan yakıt maliyetlerini de etkiliyor. Üreticileri daha verimli ve düşük yakıt tüketimli ürünler üretmeye yöneltti. Özkoseoğlu olarak bu kapsamda iki yıl önce başlattığımız “Enerji Tasarruflu Fırın” projemiz ARGE bölümümüz tarafından tamamlanarak TUBITAK ile yürüttüğümüz proje kapsamında onay aldı.

Yeni ürettiğimiz düşük yakıt tüketimli ürünlerimizle sadece müşterilerimizin maliyetlerini düşürmekle kalmıyoruz ayrıca fırınların bacalarından atılan sıcak gazın miktarını düşürerek çevreye saygılı ürünlerle sera gazı etkisini minimuma indirdik.

Eski fırınları yenileriyle değiştirme kampanyası başlattık. Bu sadece enerji tasarruflu ürünlerle düşük yakıt maliyeti sağlamayacak, aynı zamanda müşterilerimizin eski ürünlerde yaşadıkları sorunlarına da çözüm olacaktır. Zamanla eski fırınlarda gerçekleşen yıpranma, izolasyon eksiklikleri, tahrik sistemlerindeki bozukluklar, yükselen bakım masrafları ve en önemlisi makinaların düşen performansları sonucu çıkarılan ürünlerde verilen zayiatlarına hepsini bir araya getirdiğimizde, işletmeler aslında ne kadar fazla giderlerinin olduğunu yoğun tempo içerisinde fark edemiyorlar. Özkoseoğlu olarak sektördeki 55 yıl geçmişimizde ürettiğimiz eski ürünlerimizin hala kullanıldığını görmekten gurur duyuyoruz. Müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler markamıza olan güvenin her geçen yıl güçlenerek arttığını bize gösteriyor. Müşterilerimizin bağlılığının yüksek oluşu bizlerin her gün yüksek bir motivasyonla yenilikler çıkarmak için çalışmamızı sağlıyor.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …