Ticaret Bakanlığı, un ihracatına geçici sınırlama getirdi

Son dönemde un fiyatlarında yaşanan artışın ardından piyasalarda istikrarı sağlamak adına iki önemli adım atıldı. TMO, buğday stoklarını açarken, Ticaret Bakanlığı da Dâhilde İşleme Rejimi dışında gerçekleşen un ihracatına sınırlama getirdi.

un

Yurt içi buğday piyasasında, kur hareketlerinden ve yurt dışı buğday fiyatlarından kaynaklanan fiyat artışları, Toprak Mahsulleri Ofisi’ni (TMO) harekete geçirdi. TMO, buğday piyasalarında istikrarı sağlamak için stoklarını açtı. Ofis’ten yapılan açıklamada, “Ağustos ayı başında piyasalarda gözlenen fiyat artışları dikkate alınarak sektörün ham madde tedarikinde sıkıntı yaşamaması amacıyla TMO, buğday stoklarını 09 Ağustos 2018 tarihinden itibaren satışa sunmuş olup, satış fiyatları ekim ayı sonuna kadar geçerli olacaktır. Ülke genelinde buğday arzı yönüyle endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir.” denildi. Bu kapsamda satış fiyatları; makarnalık buğdayda 1.160 TL/Ton,  ekmeklik buğdayda 1.100 TL/Ton olarak belirlendi.

TMO’nun ardından iç piyasayı dengelemeye yönelik bir adım da Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Un ihracatında geçici olarak yeni bir düzenlemeye giden bakanlık, “son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı” Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışında gerçekleşen un ihracatına sınırlama getirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Sınırlama getirilen un ihracatının payı, Türkiye’nin toplam un ihracatının yaklaşık %1’ini oluşturmaktadır. Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir.” ifadelerine yer verildi. Dünya un ihracatı şampiyonu olan Türkiye, son verilere göre yurt dışına aylık 350 bin ton civarında un sevk ediyor.

TUSAF BAŞKANI ULUSOY: UN ARZI İLE İLGİLİ SIKINTI YOK

Çuvalı 95 liraya satılan unun fiyatının bir ay içinde ikiye katlanarak 175 TL’ye çıktığı ve piyasada un bulmanın zorlaştığı iddiaları TUSAF Başkanı Günhan Eren Ulusoy tarafından kesin bir dille yalanlandı. Ulusoy, söz konusu iddiaları “spekülasyon” ve “algı çalışması” olarak niteledi. Konuyla ilgili olarak 24 TV’ye konuşan Ulusoy, Türkiye’de kaliteli buğday hasadındaki sorunlar ve dünyada buğday fiyatlarının yükselmesinden kaynaklı, yurt içi piyasasında hareketlenme olduğunu, ancak medyada yer alan iddiaların doğru olmadığını belirtti. TUSAF üyesi un fabrikalarının eylül ayında 95 TL bedelle un satmaya hazır olduklarını ifade eden Ulusoy, “Un arzı ile ilgili bir sıkıntı yok. ‘Un yok’ ifadesini kabullenmiyoruz. Buğday fiyatlarında Türkiye’de geçen sezon ile kıyaslandığında, kalitesine göre yüzde 20-30 arasında bir artış oldu. Bu da un fiyatlarına yansıdı. Ancak ‘fiyatlar ikiye katlandı’ gibi bir şey söz konusu değil. Halkımızın tedirgin olacağı bir durum söz konusu değil. Kimse fırsatçılığa geçit vermesin.” dedi.

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …