Schubert, Flowmodul teknolojisiyle büyüyor

“Flowmodul, yerden tasarruf sağlarken yüksek esneklik ve kalite kontrolü sunarak ürünleri rakipsiz bir verimlilikle bant üzeri ambalajlarla paketler. Bu yenilik bantlı paketleme prosesini modüler makine konseptimize bütünüyle entegre etmemize de olanak sağladı. Flowmodul ile küçük boyutta partiler, kısa ürün yaşam döngüsü ve yüksek seviye ürün çeşidi, hiç olmadığı kadar verimli bir şekilde işlenebilmekte. Bu uygulamayı pek çok sektörde bu kadar cazip hâle getiren uygulama işte bu.”

mrjohannes

Johannes Schubert
Schubert Flowmodul Ürün Sorumlusu

Schubert, 50 yıldan uzun bir süredir inovasyon kapasitesi ve piyasa önsezileri ile müşterilerin de beğenisini kazanmıştır. Flowmodul üzerinde çalışırken bu güçlü yönleri bir kez daha devreye girdi. Tam entegre bantlı paketleme bileşeni ile Schubert, gerçek bir pazar ihtiyacını belirledi ve bunun için son derece verimli bir çözümü hayata geçirdi. Bu makinenin en son modeli, kullanılabilecek çok daha geniş sızdırmazlık teknolojisi seçeneği sunuyor. Schubert’in kurucusunun torunu olan ve Ocak 2017 tarihinden bu yana Flowmodul ürün sorumlusu olarak görev yapan Johannes Schubert, BBM Dergisi’ne bu yenilikçi teknoloji ile ilgili değerlendirmelerini paylaştı. Şirketin 8 standart sistem bileşeninin avantajlarını anlatan Johannes Schubert, bunlar üzerinde devam etmekte olan geliştirmeleri değerlendirdi.
Johannes Schubert’in sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Sayın Schubert, Flowmodul şu anda çok sayıda müşteri tarafından kullanılıyor. Piyasaya sürüldüğünden bu yana bu ürünle ilgili değerlendirmeleriniz neler?
Şu ana kadar toplam sekiz ülkede hem var olan hem de yeni müşterilere 38 Flowmodul bileşeni sattık. 2018 yılı için hedefimiz 30 Flowmodul sistemi satmaktı. Bu hedefimize ulaştık. 2021’de satışların 100 makineye kadar çıkması bekleniyor.

Bantlı paketleme teknolojimiz şu anda Flowmodul’ü pek çok farklı endüstride büyük bir başarı sergilediğini ispat eden çikolata, bisküvi, kek, çikolata figürler, yoğurt kapları ve hatta dondurma gibi çok çeşitli ürünleri paketlemek için kullanılıyor. Planlandığı üzere Schubert Flowmodul, şirket grubumuz için önemli bir büyüme faktörü konumuna evrildi.

mak.

Flowmodul’ü bu kadar benzersiz kılan şey ne?
Flowmodul, yerden tasarruf sağlarken yüksek esneklik ve kalite kontrolü sunarak ürünleri rakipsiz bir verimlilikle bant üzeri ambalajlarla paketler. Bu yenilik bantlı paketleme prosesini modüler makine konseptimize bütünüyle entegre etmemize de olanak sağladı. Flowmodul ile küçük boyutta partiler, kısa ürün yaşam döngüsü ve yüksek seviye ürün çeşidi, hiç olmadığı kadar verimli bir şekilde işlenebilmekte. Bu uygulamayı pek çok sektörde bu kadar cazip hâle getiren uygulama işte bu.

TLM al ve yerleştir robotları ile birlikte Flowmodul, yeni pazar gereksinimlerine hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor. Bu da müşterilerimize belirleyici bir rekabet avantajı sağlıyor. Müşterilerimiz ayrıca ana ve ikincil ambalaj proseslerinin bir arada kullanılmasının sağladığı pek çok avantajdan da yararlanıyor. Tek tip kontrol, kullanım kolaylığı, esnekliği yüksek robotlu yükleme ve müşterilere tek bir satıcı üzerinden çözüm sağlandığı gerçeği de önemli birer argüman. Müşterinin isteklerine hızlı bir şekilde yanıt verebiliyor ve bunları bağımsız olarak uygulayabiliyoruz.

Flowmodul ile Schubert şu anda son derece verimli ana ambalaj çözümü sunuyor. Yeni müşterilerin de beğenisini kazanabildiniz mi?
İlk lansman süresince bantlı paketleme ünitesini genellikle hâlihazırda bizimle son derece başarılı bir şekilde çalışmakta olan müşterilere sattık. Bu müşteriler verdiğimiz sözleri her zaman tuttuğumuzu biliyordu ve bu yeni bileşenin Shcubert teknolojisinden bekledikleri tüm faydaları sağlayacağından da eminlerdi.
Ana ambalaj çözümü ile daha önce bizimle çalışmamış olan müşterilerin de beğenisini kazanmış olmaktan son derece memnunuz. İlk kez bir bantlı paketleme makinesi ambalaj prosesine sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor. Ve en nihayetinde var olan müşterilerin yanı sıra yeni müşterileri de ikna eden şey budur.

Hâlihazırda Flowmodul’u kullanmakta olan müşterilerden nasıl geri bildirimler aldınız?
Aldığımız geri bildirimler açıkça ana ve ikincil ambalaj proseslerinin kompakt şekilde bir arada kullanılmasından duyulan memnuniyeti yansıtıyor. Müşterilerimiz Schubert ambalaj sistemlerinin söz verdiğimiz gibi son derece verimli şekilde çalışmasını takdir ediyor. Buna ek olarak kendileriyle sürdürdüğümüz yakın iletişimden son derece memnunlar ve aile işimizle kurdukları iş birliğinin kalitesinin son derece iyi olduğunu defalarca dile getirdiler. Müşterilerimizle ve onların uygulamalarıyla yakından ilgileniyor ve en uygun çözümü elde etmek için onlarla birlikte çalışıyoruz.

Flowmodul ile ilgili yapılan en son geliştirmeler nedir?
En son model çeşitleri ile modüler makine yaklaşımımızı bu kadar başarılı kılan TLM konseptine daha da odaklanmış durumdayız. Kullanıcılarımız üzerine odaklanarak bakım ve temizliğe erişilebilirliği önemli oranda iyileştirdik. Ayrıca film rulolarını daha ergonomik şekilde asılabilir hâle getirdik. Bunların tamamı, Flowmodul’ü teknisyenler ve makine operatörleri için daha kolay ve daha verimli hâle getiriyor. Bu, Schubert’in ilaç veya gıda işleme endüstrisi gibi hassas uygulamalara yönelik en sıkı hijyen gereksinimlerine uygun olduğu anlamına geliyor. Bu makine aynı zamanda temizlemesi kolay taşıma bantlarına sahip.

Peki sızdırmazlık teknolojisi hakkında neler demek istersiniz?
Sızdırmazlık seçenekleri konusunda şu anda çok daha kapsamlı teknoloji seçenekleri sunuyoruz. Bu, müşterilerimizin ürünleri için en uygun prosesleri seçmesine olanak sağlıyor. En son geliştirmemiz, hassas ürünler için bile uygun olan sıcak sızdırmazlık filmi uygulamasına izin veren benzersiz bir sızdırmazlık yöntemi.

Schubert neden bu yeni sızdırmazlık yöntemini geliştirdi?
Günümüzde çikolata kalıpları gibi hassas ürünler çikolatanın erimesini önlemek için soğuk sızdırmazlık filmi ile paketleniyor. Ancak soğuk sızdırmazlık filmleri, yüksek maliyetlerine ek olarak uzun süre depolanamama gibi bir dezavantaja sahip. Yapışkan şerit, depolama süresi boyunca kuvvetini kaybediyor. Bunun yanı sıra ambalaj açıldığında yapışkan ürünü kontamine edebilmekte ve bu da tabi ki müşteri açısından önemli bir risk oluşturuyor. Bu yeni sızdırmazlık teknolojisi ile büyük başarı yakalamayı planlıyoruz ve 2018 yılının sonbaharında seri üretime başlayacağımızdan eminiz.

Schubert’in sızdırmazlık teknolojisi, var olan teknolojilerden hangi yönleriyle ayrılıyor?
Flowmodul dört farklı sızdırmazlık yöntemi ile donatılabilir – ısıl ve ultrason yoluyla sızdırmazlığın veya her ikisinin birlikte kullanılması mümkündür. Yeni teknolojimiz, son derece hassas ürünler için özel olarak geliştirilmiş, hızlı bir şekilde ayarlanabilen bir sıcak sızdırmazlık teknolojisidir. Sıcak sızdırmazlık filmleri durumunda Flowmodul, bant üzeri ambalajların sızdırmazlık kalitesini veya sızdırmazlığını etkilemeden üretime dönük F4 robotlarının değişken hızlarına sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Buradaki kilit özellik, değişken zincir hızlarında sabit sızdırmazlık sürelerinde yatmaktadır. Burada sıcak sızdırmazlık filminin kontrol aralığında yeni boyutlar belirledik. Burada kullanılan patentli gezer çapraz sızdırmazlık ünitesi son derece esnektir ve sızdırmazlık sürelerinin sabit kalmasını garanti eder. Hermetik olarak mühürlenmiş ambalajlar gerekiyorsa, sızdırmazlık süreleri buna göre ayarlanabilir. Bununla birlikte bantlı paketleme makinesi, özellikle yüksek bariyer etkisine sahip filmler için uygun olan dönmeyen ultrasonik uzunlamasına sızdırmazlık ünitesi ile birlikte sağlanabilir. Her iki sistem de bu sistemleri çikolata gibi ısıya duyarlı ürünler için biçilmiş kaftan hâline getiren düşük ısı geliştirmesi ile karakterizedir.

Sonraki Flowmodul geliştirmeleri açısından şu anki planlarınız neler?
Sağlık ve ilaç sektöründeki müşterilerimiz için büyük planlarımız var ve bu endüstrilerin en sıkı gereksinimlerini ve özel standartlarını karşılamaya odaklandık. Bir veya daha fazla entegre Flowmodul ünitesine sahip bir TLM ambalaj makinesi hâlihazırda tıbbi ürünleri veya ilaçları yüksek bariyer özelliklerine sahip bir film kullanarak bant üzeri ambalajlarla paketlemek için kullanılabilmekte. Bu, ilaçları çevresel faktörlere karşı korumaktadır. İlaç endüstrisine yönelik gelecek çözümler arasında bağımsız bant üzeri ambalajlar için gaz enjeksiyon (değiştirilmiş atmosfer) seçeneği de yer alacak. Bu alanda Flowmodul ürünümüz için büyük fırsatlar görüyorum.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …