Pavan, GEA’nın sinerjisiyle yeni bir büyüme aşamasına geçiyor

Michele Darderi, Pavan – PEM, GEA Group Pazarlama Müdürü: “Makarna alanında, Pavan tarafından geliştirilen teknoloji, her türlü malzemenin kullanımını kolaylaştırıyor. Mevcut protein yüzdesi, makarnanın yapısına güç verdiği için kalitenin temel ilkesini teşkil ediyor. Pavan tarafından geliştirilen ve patenti alınan TAS, iklim bölgeleri ve vakum gibi teknolojileri uygulayarak, düşük protein içerikli unlardan bile mükemmel nihai ürünler elde etmek mümkün. Yüksek sıcaklıklar, zayıf unlardan ve düşük buğday içerikli ekmeklik buğday unlarından yapılan ürünlerin işlenmesi için mükemmeldir, çünkü topaklaşmayı kolaylaştırır ve makarnanın kalitesini arttırır.”

Röportaj : Mustafa YAĞMURLU
İtalyan devi Pavan, ham madde işlemeden nihai paketlemeye kadar tahıl bazlı gıdalar için entegre üretim hatları ile teknoloji mühendisliği ve tasarımında dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor. Uluslararası teknoloji grubu, tahıl öğütme ve işlemeden makarna ve atıştırmalıklar için özel paketleme ekipmanı da dahil makarna, atıştırmalık ve kahvaltılık tahıl ürünleri işlemesine kadar bütün üretim süreçlerinde faaliyet gösteriyor. Bugün PEM’i temsil eden Pavan Group, GEA’nın Makarna, Ekstrüzyon ve Freze bölümü, 6 tanesi İtalya’da biri Çin’de bulunan üretim tesislerinden çıkan ürünlerinin yüzde 95’ini 130 ülkeye ihraç ediyor. BBM Dergisi’nin sorularını cevaplayan Michele Darderi, her tür makarna için geniş yelpazede çözümler sunduklarını söyledi. Bünyesinde bulundukları GEA’nın çatısı altındaki diğer şirketlerle birlikte A’dan Z’ye kadar anahtar teslim sistemler tasarladıklarını ifade eden Darderi, GEA ile birlikte yeni bir büyüme aşamasına geçtiklerini kaydetti.

GEA Group’ta PEM Pazarlama Müdürü sayın Michele Darderi’nin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Bize PAVAN’ın kuruluş hikâyesinden ve çalışmalarından bahseder misiniz?
2018’den bu yana GEA Group’un bir parçası olan Pavan, ham maddelerin taşınmasından nihai paketlemeye kadar tahıl bazlı gıda teknolojilerinin ve entegre ürün hatlarının tasarım ve mühendisliğinde dünya lideridir.

Pavan, 1946 yılında Venedik yakınlarında bulunan küçük bir kasaba olan Galliera Veneta’da kuruldu. Kurulmasının hemen ardından en çok kabul gören stratejik iki ana çizgiyi takip etti: Uluslararasılaşma ve inovasyon. Pavan birkaç yıl içinde olağanüstü kurulumlar yaparak -İtalyan göçmenler tarafından olmasa da- makarnanın henüz bilinmediği pazarlara hizmet vermeye başladı. Teknoloji çok geçmeden bu araştırma çalışmalarından yararlandı: Bugünkü gelişimleriyle hâlen kullanılan patentler Pavan çizgilerini rakiplerine kıyasla göre daha fazla belirleyici bir hâle getirmiştir.

Şirketin büyümesi, atıştırmalık ve kahvaltı gevrekleri için ekstrüzyon sistemlerine odaklanan bölüm olan Mapimpianti’nin açılmasıyla devam etti. 1990’lı yıllarda Pavan ailesi işletmeden ayrıldı ve bir grup girişimci, şirket için yeni bir döneme damgasını vurdu. Pavan Group taze makarna, kalıp ve diskler, paketleme ve değirmencilik sektörlerinde yer alan ve teknolojik açıdan gelişmiş birçok şirketin satın alınmasıyla bugünkü hacmine ulaştı.

Bugün GEA Grubunun PEM bölümü olarak, kısa ve uzun kesim kuru makarna, yuvarlak, pişmiş makarna, kuskus olmak üzere her türden makarna üretimi için ve aynı zamanda dolgulu, düz ve ekstrude taze makarna, hazır yemekler ve gnocchi makineleri için en geniş yelpazede çözümler sunuyoruz. Ayrıca diskler, kesim sistemleri, disk yıkama ekipmanları ve makarna, unlu mamuller, atıştırmalıklar ve yarı mamuller için paketleme hatları (birincil ve ikincil paketleme) sağlayabiliriz. Golfetto Sangati markasıyla tahıl işleme ve öğütme için anahtar teslim sistemler tasarlıyor ve üretiyoruz.

70 yılı aşkın tecrübe ve bilgi birikimimiz, geniş portföyümüz ve tutarlı AR-GE yatırımımızla, hem çok disiplinli bir anahtar teslim yaklaşımı için hem de tekli teknolojiler için son derece karmaşık süreçler ve otomasyon çözümleri sağlayabiliriz.

Pavan’ın GEA tarafından satın alınması, sağlam bir endüstriyel ve finansal kapasiteye ve yenilikçi teknolojilerin ve ticari sinerjinin gelişmesini geliştirme ve destekleme becerisine sahip olan ve müşterilerine yüksek kaliteli ürün ve hizmetler sunmayı amaçlayan tanınmış güçlü bir markanın desteğine dayanacak olan Pavan için yeni bir büyüme aşamasına işaret ediyor.

Bugüne kadar kurduğunuz makarna üretim tesisleriyle dünyanın en önemli makarna üreticileri için referans tedarikçiler arasındasınız. Sizi rakiplerinizden farklı kılan nedir?
Teklifimizi rakiplerimizden ayıran temel hususlar, hem teknoloji hem de bitmiş ürünlerle ilgili kapsamlı bir Ar-Ge faaliyetiyle ilgilidir. Bu, müşterilerin özel isteklerine göre uyarlanmış işleme hatlarını beraberinde getirdi. Belki de temel olarak, kimyasal, reolojik ve beslenme testleri yapmak için gerekli tüm cihazlarla donatılmış pilot fabrikalar, esnek üretim hatları ve analiz laboratuvarları aracılığıyla kendi ürünlerini tanımlama ve sanayileştirme konusunda onları desteklemek.

Makarna alanında, Pavan tarafından geliştirilen teknoloji, her türlü malzemenin kullanımını kolaylaştırıyor. Mevcut protein yüzdesi, makarnanın yapısına güç verdiği için kalitenin temel ilkesini teşkil ediyor. Pavan tarafından geliştirilen ve patenti alınan TAS, iklim bölgeleri ve vakum gibi teknolojileri uygulayarak, düşük protein içerikli unlardan bile mükemmel nihai ürünler elde etmek mümkün. Yüksek sıcaklıklar, zayıf unlardan ve düşük buğday içerikli ekmeklik buğday unlarından yapılan ürünlerin işlenmesi için mükemmeldir, çünkü topaklaşmayı kolaylaştırır ve makarnanın kalitesini arttırır.

Türkiye ve Orta Doğu pazarlarına yönelik çalışmalarınız ve hedefleriniz neler? Türkiye pazarını nasıl değerlendirirsiniz? Odaklandığınız bir pazar var mı?
Sadece makarna sektörü hakkında konuşmak gerekirse, Türkiye üretim kapasitesi en yüksek 5 ülkeden biri. Tüketimin çok yüksek olmaması (yılda yaklaşık 500.000 ton veya yerli üretimin yarısı) ve ürününü alan diğer birçok ülkenin gıda ekonomisini etkilediği dikkate alındığında Türkiye büyük bir ihracatçı.

Bu nedenle, özellikle ürün kalitesi, üretim hatlarının verimliliği ve kullanılan ham madde çeşitliliği ile ilgili hususlara gittikçe artan bir ilgi bulunduğundan, son derece ilginç bir pazar.

Biz makarna üretiminde yüksek verimlilik standartları, güvenilirlik ve hatlar için esneklik sağlayabilen az sayıdaki teknoloji üreticisinden biriyiz. Bu, Pavan’ın ürünlerinin Türk endüstrisi için muazzam bir potansiyeli temsil ettiği anlamına geliyor.

Anahtar teslim tesis kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?
Katma değer sağlayabilecek tüm yönlere çok dikkat ediyoruz. Anahtar teslimi projelerde müşteriyi binanın özelliklerinin tanımlanmasından en verimli yerleşim planının tanımlanmasına, her zaman tecrübeli montaj ve teknoloji uzmanlarımızın gözetimi altında gerçekleşen kurulum ve hizmete sokmaya kadar yatırımın tüm aşamalarında takip edip dinliyoruz.

IPO verilerine göre dünyada 500’den fazla makarna çeşidi var. PAVAN olarak kaç çeşit makarna için altyapı sağlıyorsunuz?
Biz format veya formülasyonu ne olursa olsun dünyada üretilen her makarna türü için en uygun çözümü sunabileceğimizi söylemek isterim.

Münhasıran kalıplara ve disklere tahsis edilmiş bir iç bölmeye sahip olması sayesinde, klasik formatlarda herhangi bir çeşitlilik geliştirmek ve hatta bazı yenilerini de türetmek mümkündür.

Makarna tüketimindeki artışı ve makarna üretimine giden bazı lüks markaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Benim düşünceme göre, tüm bunlar daha fazla gıda seçimi bilinciyle bağlantılı: Makarna tüketimi sürekli artıyor, ancak en önemli husus tüketicinin yaklaşımı. Ham maddelerin kökeni, işleme yöntemleri ve dolayısıyla doku, pişirme performansı vb. gibi temel özellikler pazar için temel itici güç haline gelmektedir. Tabii ki, genellikle iyi bir yatırım kapasitesine sahip olan büyük markalar, verimli çözümler ve daha yüksek ürün kalitesi için onları sürekli destekleyebilecek bir sanayi ortağı arıyorlar.

Dünyada sürekli gelişen bir teknoloji var. Bu gelişen teknoloji sektörünüzü nasıl etkiliyor?
Genel olarak referans pazarımız olan işleme teknolojilerinden bahsetmek gerekirse, endüstriyel otomasyon veya verimlilik gibi unsurlar tüketimde azalma ve üretim kapasitesinin optimizasyonu olarak anlaşıldı.

Müşterilerinizin verimliliğini artırmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Dünyanın en önemli ve karmaşık endüstrileri, Pavan tarafından geliştirilen ve her açıdan mükemmel sonuçlar veren müşteriye özel bir çözümle çalışıyor: maliyet kontrolü, verimlilik ve ürün kalitesi.

İtalyan markası olmanın avantajları nelerdir?
“Made in Italy” ibaresi sadece yüksek kalite ile eş anlamlı değil, aynı zamanda yıllar ve asırlık tarihin bir sonucu olarak sembolik değere de sahip. Uzman olmasanız dahi, örneğin, denizaşırı ülkelerden gelen filmlerin ve dizilerin karakterlerinin konuşmalarından bile İtalya’nın ve İtalyan ürünlerinin cazibesini hissedebilirsiniz.

Konu iş konuşmaya gelince “made in Italy”nin önemi sadece kulaktan dolma bilgilerden ibaret kalmıyor. İtalyan mallarının 2018 yılına ait ihracat verileri 448 milyon Euro ile rekor düzeyde idi. Bu veriler İtalya’yı ihracat gelişimi açısından dünya ihracatçıları içerisinde üçüncü sıraya taşıdı.

Tüm şirketler ve sektörler “made in Italy” markasından tam olarak yararlanamamaktadır. Başlıca avantajlar; moda, yemek ve şarap gibi İtalyan olmalarının her zaman bir gurur kaynağı olduğu öncü sektörlerdir.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …