Otomasyon sistemi kurdu saat 3600 simit üretiyor

Ni-Sa Makine Mühendislik firması simit yapımı için otomasyon sistemi kurdu. Babasının unlu mamul üretimi yaparken zorlandığını gören Ni-Sa Makina ve Mühendislik Genel Koordinatörü Necati Aracı, simit için otomasyon sistemi geliştirdi. 

OTOMASYON

Denizlili Ni-Sa Makina ve Mühendislik Genel Koordinatörü Necati Aracı, AR-GE çalışmaları sonucu simit otomasyon sistemi geliştirdiklerini söyledi. Firmalarının kuruluşunun çok yeni olduğunu ve kısa zamanda alanında söz sahibi bir kuruluş haline geldiklerini belirten Aracı, bir yandan baba mesleği olan ekmek ve unlu mamuller imalatı yaparken, diğer yandan aldığı makina teknisyenliği eğitimiyle sektörle ilgili makinalar üzerinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Aracı, “Mesleğimiz gereği hamuru tanıyan bir firmayız. Uzun süren AR-GE çalışmaları sonucunda hamurun ezilmeden şekil verilme ölçülerini yakaladık. Simitte doğal bağlama şekli olan fitilden sonra uçlarının birbiriyle bağlanmasını sağladık. Bundan sonrada aynı düşünce ile de pekmezleme ve susamlama makinalarını geliştirdik. Otomatik olarak kesme, bağlama, pekmezleme ve susamlama yapabilen makine ile saatte 1000-3600 arası simit üretimi gerçekleştirilebiliyor. Şuanda yurt içinde ve yurt dışında birçok makinamız çalışıyor. Aynı makinenin kesme bölümü kullanılarak hamburger ve mayalı hamur işleri de yapılabiliyor” dedi.
İmalatta dünyada kabul gören teknolojiyi kullanmaya özen gösterdiklerini anlatan Necati Aracı, “CNC, lazer kesim gibi hassas makinalar kullanıyoruz. Ekmek ve unlu mamul üretiminde ihtiyaç duyulan makinalar üzerinde de ciddi çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye genelinde yeni sayılan roll ekmek makinası üretim projemiz sürüyor. Şu anda prototipi biten makinamızı çok kısa zamanda piyasaya süreceğiz” diye konuştu.

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …