Orta Doğu pazarına Türkiye üzerinden açılacağız

Can Karakuş, La Lorraine Türkiye Pazarlama Müdürü: “La Lorraine olarak BAKE OFF denilen bir teknolojiyi kullanıyoruz. Ekmeği tüm özel içerikleriyle hazırlayıp yüzde 80 oranında pişirdikten sonra eksi 30 derecede şoklayıp depoluyoruz. Soğuk zincir bozulmadan ürün satış noktalarına gönderiliyor ve bu şekliyle 1 sene ömrü oluyor. Kaliteli oteller, restoranlar ya da perakende noktaları, 5-10 dakikalık son pişirme sürecini noktadaki fırınlarında gerçekleştirip ürünlerimizi tüketiciye çıtır çıtır, sıcacık sunuyorlar.”

Can_Karakuş_bbm31Türkiye unlu mamul pazarında 2013 yılından itibaren faaliyet gösteren ve 2016 yılında da Manisa OSB’de kurduğu fabrika ile hızlı giriş yapan Belçika’nın dünyaca ünlü markası La Lorraine yeni yatırımlarla istikrarlı büyümesine devam ediyor. Unlu mamul, pasta ve fırıncılık sektöründe 79 yıldır faaliyet gösteren La Lorraine Unlu Mamuller Grubu’nun dünya genelinde 9 u Belçika’da olmak üzere, Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya’da birer adet toplamda 13 üretim tesisi bulunuyor. BBM Magazine’nin sorularını cevaplayan La Lorraine Türkiye Pazarlama Müdürü Can Karakuş, Manisa OSB’de ileri teknolojiden faydalanılarak hayata geçirilen tesisin tüm grubun üretim tesisleri içerisinde de en gözde fabrika olma özelliğini taşıdığını belirtti.

HORECA olarak adlandırılan hotel, restoran, kafeterya, kahve zincirleri ve süper market kanallarında 6500 noktaya ulaşarak ürünlerini tüketiciyle buluşturan firma, Türkiye donuk ürün pazarına hareketlilik getirdi. Özellikle ekmek ve unlu mamuller grubunda iddialı olduklarını ifade eden Can Karakuş, La Lorraine olarak, özellikle Orta Doğu’ya Türkiye’den ihracat yapmayı planladıklarını vurguladı.

La Lorraine Türkiye Pazarlama Müdürü Can Karakuş’un sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Sayın Karakuş, La Lorraine’nin Türkiye’deki yatırım kararı ve çalışmaları hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Türkiye pazarına adım attığımız 2013 senesinden bu yana hedefimiz sektöre öncülük ederek pazarı geliştirmek ve büyütmek. Bir yıl içinde hayata geçecek yeni makina yatırımlarımızla bugünkü ekmek üretimimizi iki katına çıkartacağız. Yapacağımız bina ve demirbaş yatırımlarımızla da 70 kişiye daha istihdam sağlayarak La Lorraine ve partnerlerinin toplam çalışan sayısını da 450 kişiye çıkaracağız. Toplamda yaptığımız yeni yatırımlarla 2018’de de 2017 senesinde olduğu gibi yüzde 100 büyüme sağladık.

Manisa OSB’de kurulan ve bugünü kadar 50 milyon Euro’yu aşan yatırımla üretimine devam eden fabrikada kullanılan teknoloji ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Manisa OSB’de 40 dönüm arazi üzerinde 20.000 m2 kapalı alan olarak inşa edilen ve ileri teknolojiden faydalanılarak hayata geçirilen tesis tüm grubun üretim tesisleri içerisinde en gözde fabrika olma özelliğini taşıyor. 2016 yılında Manisa’da 33 Milyon Euro yatırım yaparak açılışını gerçekleştirdiğimiz fabrika ile Türkiye’de unlu mamul pazarına giriş yapmıştık. Bugün pazarda planlı ve istikrarlı bir büyüme sağlayan La Lorraine olarak 2018 yılı için fabrikamıza 20 milyon Euro daha ek yatırım yaptık.

Manisa’yı tercih etmenizin amaç neydi?
Manisa’daki üretim tesisimizden deniz yolu ile farklı ülkelere, bilhassa da Orta Doğu’ya ihracat yapma düşüncemiz var. Dolayısıyla, Manisa’yı seçme sebebimiz coğrafi konum olarak avantajlı olmasıdır. Yurtiçinde de İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, Ankara, Adana, Çanakkale, Diyarbakır, Gaziantep, Alanya, Bodrum, Fethiye, Marmaris, Konya gibi dağıtım merkezleri üzerinden Türkiye’nin dört bir yanına rahatça ulaşmaktayız.

Türkiye gıda alanında çok büyük bir pazar ve özellikle unlu mamuller tüketiminin çok fazla olduğu bir ülke. Ülke olarak taş fırınlarda üretilen ürünlere büyük ilgi duyuluyor. Üretiminizde bu alanlara dikkat ediyor musunuz?
Pazarın büyüklüğü zaten bu yatırımı yapmamızdaki en büyük faktör. Biz bu ortamda deneyimlerimizden ve bilgi birikimimizden yola çıkarak geniş ürün gamımız ve bizi özel kılan ürün kalitemiz ile doğru zamanda doğru yerde Türk tüketicisi ile buluştuk. Türkiye ekmek tüketimine baktığımızda ise kişi başı tüketim 180 kg’da. Bunun büyük kısmı halen standart beyaz somun ekmek, dolayısıyla ürün çeşitliliği ve kalitesi anlamında farklılaşıyor ve çok önemli bir boşluğu dolduruyoruz. Piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve tüketicinin ilgi duyduğu alanlarda beklentilere cevap veriyoruz. Bu sene ve gelecek sene için de yeni ürün lansman planlarımız hazır.

Donuk ürün piyasası için ne tür teknoloji kullanıyorsunuz?
La Lorraine olarak BAKE OFF denilen bir teknolojiyi kullanıyoruz. Ekmeği tüm özel içerikleriyle hazırlayıp yüzde 80 oranında pişirdikten sonra eksi 30 derecede şoklayıp depoluyoruz. Soğuk zincir bozulmadan ürün satış noktalarına gönderiliyor ve bu şekliyle 1 sene ömrü oluyor. Kaliteli oteller, restoranlar ya da perakende noktaları, 5-10 dakikalık son pişirme sürecini noktadaki fırınlarında gerçekleştirip ürünlerimizi tüketiciye çıtır çıtır, sıcacık sunuyorlar.

Donuk ürünü evde ve işletmelerde kullanmanın ne gibi avantajları var?
İşletmeler, 5-10 dakikalık son pişirme sürecini kendi fırınlarında gerçekleştirip ürünlerimizi tüketiciye ya da alışverişçiye çıtır çıtır, sıcacık sunuyorlar. Konseptin bir diğer avantajı ise; istendiği zaman istenen miktarda ürünü pişirebilme imkanı sayesinde atıktan kaynaklı israfın önüne geçmesi. Bu şekilde israfı önlerken müşterilerimizin ekonomilerine de katkı sağlamış oluyoruz.

Biraz da ürün kategorileriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
La Lorraine olarak ürün kategorilerimiz: Ekmekler (Bagetler, Ekşi Mayalı Artizan Ekmekler, Kaiser Roll, Ciabatta, Tombul Ekmek, vb.), Kruvasanlar ve Çörekler, Geleneksel Lezzetler (Börek, Simit, Poğaça çeşitleri) ve Tatlılar (Pasta, Cheesecake, Cookie, Donut, vb. çeşitleri).

La Lorraine Türkiye olarak ihracatınız var mı?
Ortadoğu ülkelerine ihracatımız yeni yeni başladı. Önümüzdeki yıllarda ihracat ağımızı genişletmeyi planlıyoruz.

La Lorraine olarak 2019 yılı için yeni yatırım planlarınız var mı?
Bir yıl içinde hayata geçecek yeni makina yatırımlarımızla bugünkü ekmek üretimimizi iki katına çıkartacağız. Yapacağımız bina ve demirbaş yatırımlarımızla da 70 kişiye daha istihdam sağlayarak La Lorraine ve partnerlerinin toplam çalışan sayısını da 450 kişiye çıkaracağız. Yaptığımız yeni yatırımlarla 2018’de de 2017 senesinde olduğu gibi yüzde 100 büyüdük.

Ürünlerinize son tüketici nerelerde ulaşabiliyor?
La Lorraine markası olarak 2016 yılından bu yana HORECA olarak adlandırılan hotel, restoran, kafeterya, kahve zincirleri ve ayrıca süper market kanallarında 6.500 noktaya ulaşarak, tüketicilerimizi nitelikli, katma değerli, kaliteli ürünlerimizle buluşturduk. Perakende tarafında ise 2013’ten bu yana tüm çesitlerimizi Migros perakende zincirine tedarik ediyoruz. Şu an ürünlerimiz 750 civarında Migros ve Macro şubelerinde her gün her an fırına veriliyor ve raflara taptaze diziliyor.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …