Middleby şirket satın almalarla büyümeye devam edecek

“Pazardaki konumumuzu güçlendirmek, her zaman bizim odak noktamız olmuştur. Satın almalar da bize ve müşterilerimize değer kattığı sürece, bu stratejinin bir parçasıdır. Hedeflediğimiz şirketler ya ileri teknoloji sunmakta, yeni bir pazara girmemizi ya da grubumuzdaki diğer şirketleri tamamlamamızı sağlamaktadır. Organik büyüme, aynı zamanda satın alma yoluyla büyüme, ileriye dönük yolumuz olmaya devam edecektir.”

Screenshot_4

Amr Jammaly

Middleby Gıda İşleme Bölümü Orta Doğu ve Afrika Direktörü

Bugün ürünleri dünyadaki her üç restorandan birinde kullanılan ABD merkezli Middleby Corporation, ticari gıda hizmetleri, gıda işleme ve konut mutfak endüstrileri alanında önde gelen ekipman üreticilerinden biri olarak kabul ediliyor. Şirketin Middleby Fırın Grubu’ndaki markaları ekmek ve çörekler, kekler, bisküviler, tahıllar, pişmiş atıştırmalıklar ve çok daha fazlası için makineler üretiyor. Ürün yelpazesinde; hamur karıştırma, besleme ve şekillendirme, laminasyon ve kaplamadan pişirme ve soğutma işlemlerine kadar tüm endüstriyel pişirme işlemlerinin yanı sıra dilimleme ve ambalajlama için otomatik çözümler bulunuyor.

“Firmamız yıllardır birlikte çalıştığı müşterilerine ürün değil güven satma bilinciyle hareket ediyor. Güven, ticari pişirme ekipmanlarında dünya lideri olmamızın nedeni” diyen Middleby’ın Gıda İşleme Bölümü Orta Doğu ve Afrika Direktörü Amr Jammaly ile konuştuk. Şirketin satın almalarla büyümeye devam edeceğini belirten Amr Jammaly, Türkiye pazarının kendileri için önemli olduğunu ve bu pazarda büyümeye devam edeceklerini söyledi.

Fırın ve ticari mutfak sanayisini hız, enerji tasarrufu ve çevreye duyarlı gelişmiş pişirme yenilikleri ile sürekli geliştirdiklerini söyleyen Amr Jammaly’nin sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Sayın Amr Jammaly, Middleby Fırın Grubu’nun faaliyetleri hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Middleby Fırın, küresel pişirme endüstrisi için anahtar teslimi çözümler sunan ve on pişirme donanımı şirketinden oluşan bir gruptur. Sunduklarımızın arasında çörekler, kalıp ekmek, zanaatkâr ekmeği, kurabiye ve kraker, bisküvi, kek ve hatta köpek maması üretimi için hatları var. Grubumuzun ortak deneyimi 450 yılı aşmaktadır ve bazı şirketlerimiz 1900’lü yıllarda piyasaya sürülen ilk sanayi fırınlarına kadar uzanıyor. Middleby Grubu ile ilintili ünlü markalar: Stewart Systems, Baker Thermal Solutions, Spooner-Vicars, Auto-Bake, Sveba-Dahlen, Burford, Scanico, Hinds-Bock ve Varimixer. Dünya genelinde 2 bin 500’den fazla endüstriyel tesisata sahibiz. Uzmanlığımız termo-teknolojide yatmaktadır ve konveyörlü fırınlar, tünel fırın, tepsili fırınlar, kıvrımlı fırınlar ve hatta küçük raf ve katlı fırınlar ile herhangi bir tedarikçinin tüm pişirme ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bir yelpazede fırınlara sahibiz.
Şirketinizin büyüklüğü, yıllık üretim miktarı ve ihracatı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Middleby Fırın Grubu, 100’ü aşkın ülkeyi kapsayan satış, servis ve yedek parça ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde dünya çapında 10’dan fazla satış ofisine sahiptir. Fırın grubunda 800 kadar kişi çalışmaktadır ve yüzde 50’si ABD dışından olmak üzere 200 milyon dolardan fazla bir ciroya sahiptir.

Şirket alımı, büyümeniz ve gücünüzde önemli bir faktördür. Son bir yılda birçok şirket satın aldınız. Bu büyüme stratejisine devam etmeyi planlıyor musunuz?
Pazardaki konumumuzu güçlendirmek, her zaman bizim odak noktamız olmuştur. Satın almalar da bize ve müşterilerimize değer kattığı sürece, bu stratejinin bir parçasıdır. Hedeflediğimiz şirketler ya ileri teknoloji sunmakta, yeni bir pazara girmemizi ya da grubumuzdaki diğer şirketleri tamamlamamızı sağlamaktadır. Organik büyüme, aynı zamanda satın alma yoluyla büyüme, ileriye dönük yolumuz olmaya devam edecektir.

Ürünleriniz küresel ölçekte neden tercih ediliyor? Sizi rakiplerinden ayıran en önemli özellik nedir? En çok hangi bölgelerde aktifsiniz?
Middleby, enerji verimliliğinin, ürün kalitesinin ve tutarlılığının, güvenilirliğin ve düşük maliyet ve operasyonun gelişiminin yönünü belirlediği, teknoloji odaklı bir şirkettir. Anahtar teslim çözümlerde “Sınıfının En İyisini” sunmaktayız. Kendi donanımlarımızı taşıyamadığımız zaman alanında en iyi olarak kabul edilen ortaklarla çalışırız. Middleby Fırın Grubu, merkezimizin bulunduğu Teksas’ın Plano kentindeki Fırın İnovasyon Merkezi’ne (BIC) 2,5 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. BIC, müşterilerimizle birlikte çalışarak, numune fırınlarla ürün geliştirmeye yönelik bir test fırınıdır. Bu merkez bizim fırın donanımlarımızla doludur. Bunların arasında mikser, ekmek ve çörek, değişik tip endüstriyel fırınlar ve daha fazlası var. Ayrıca, gelişmeleri takip edip sektörün ön saflarında yer almak için müşterimizle ilgili konuları kapsayan eğitim kursları ve seminerler de sunuyoruz.

En aktif olduğumuz bölgelerle ilgili sorularınızla ilgili olarak, eğer bugün bir şey yediyseniz veya içtiyseniz, Middleby’in bu ürünün hazırlıklarında bir rol oynama ihtimalinin yüksek olduğun size söyleyebilirim. Donanımlarımızı kullanan fırıncılar, birinin hayal edebileceği en arzu edilen unlu mamulü üretiyor ve bu şekilde piyasa lideri oluyor. Middleby Fırın Grubu, dünyanın birçok sanayi ülkesini kapsayan küresel bir şirkettir.

Türkiye pazarına yönelik yatırım planlarınız nedir? Yakın gelecekte Türk veya Orta Doğu şirketlerle ilgili herhangi bir satın alma planınız var mı?
Türkiye’deki önemli fırın şirketleri ile çok başarılı kurulumlarımız var. Middleby, Ortadoğu ve Türkiye’yi desteklemek için Avrupa, Dubai ve Hindistan’da yerel ofislere sahiptir. Müşterilerimize günlük olarak yerelde hizmet vermede önemli bir tamamlayıcı olan Türkiye’deki Medley, Interkom ve Öztiryakiler gibi acentelerle çalışıyoruz. Orta Doğu ve Türkiye bizim için önemli bölgelerdir ve bu pazarlarda büyümeye devam edeceğiz.

Üretim sırasında kullandığınız teknoloji hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Yapım ekipmanı için ekmek ve çörek için ekstrüzyon ayırıcılar ve hacimsel ayırıcılar sunuyoruz. Middleby Fırın Grubu’nun fırınları, doğrudan gaz yakıtlı, dolaylı gaz yakıtlı, hibrit, elektrikli, termo-yağ ve siklo termik ısıtma gibi birçok farklı ısıtma teknolojisini kullanır. Isıtma kaynağı normalde doğalgazdır ancak aynı zamanda LPG, hafif dizel ve elektrik de mevcuttur. Propanlarımız için buhar kazanı gerektirmeyen yeni bir nemlendirme sistemi geliştirdik. Bu sistemler çok enerji verimli ve binlerce dolar tasarruf edecek. Stewart konveyörlü fırın, yağlama gerektirmeyen isteğe bağlı yağ kullanılmayan bir zincirle donatılabilir ve kullanıcıya yağ ve bakım açısından önemli miktarda para tasarrufu sağlar. Baker Termal Çözümleri, dünyadaki en geniş pişirme tüneli fırınıyla ısı yayma, Infra-Red (IR) ve radyan ısıdan oluşan eşsiz bir kombinasyon sunmaktadır.

Burford Seeders, endüstride bir referans noktası belirledi ve her santimetrekare başına belirli bir tohum kapsama oranını garanti etti. Spooner Vicars Apex Katmanlı Bandı, yüksek derecede verimli olan bir üretim hattını geliştirmesiyle kat kat çerez ve kraker hamurunda en yüksek hijyen seviyesine ulaşmıştır. Hinds Bock, hijyenik tasarımda mevcut en yüksek doğruluk seviyesinde sıvıların ve hamurların yüksek hızda biriktirilmesini sağlar. Sunduğumuz pek çok yeni teknolojimiz var, bizimle iletişime geçmeniz halinde size daha fazla nasıl tasarruf edebileceğinizi göstermekten mutluluk duyacağız.

Dünyada 100’den fazla ülkede ürün satan bir firmasınız. Fırıncılık sektöründe popüler eğilimler nelerdir?
Kalıp ekmeği pişirmek için konveyörlü fırın teknolojimize artan bir ilgi var. Konveyörlü fırınlarımızın yüzde 40’ı ekmek fırınlamaya ayrılmış. Daha önce ise bu amaç için satılan fırınlarımız sınırlı sayılardaydı. Konveyörlü fırın yüksek bir enerji tasarrufu sağlar ve tünel fırınında elde edilmesi zor olan dengeli ve tutarlı bir ürün sunar. Stewart konveyörlü fırının pişirme işleminde bir başka faktör de eşsiz ısı kontrolüdür. Bu, ideal pişirme profilini elde etmek için her bölgede uygulanabilecek kesin Btu miktarını kontrol eder.

Auto-Bake Kıvrımlı Fırın Sistemi, kompakt bir kapsama alanı, enerji verimliliği ve robotik yükleme ve boşaltma sağlar. Bu çözüm, bugün fırıncılık alanında mevcut en düşük sahip olma maliyetine sahiptir. Ayrıca, Sveba-Dahlen ile başlayarak “Middleby Connect” başlatıyoruz. Bu şekilde ürün bilgisini dijital hale getirmek ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte müşterilerimize daha fazla çalışma deneyimi sunmak için bir araya getirilmiş bir platform sunmuş oluyoruz.

Müşterilerinizin üretiminde verimliği artırmak için ne gibi çalışmalarınız var?
Hatlarımız, 7/24 çalışma prensibiyle tasarlanmıştır ve verimliliği arttıran ve atıkları azaltan çok sınırlı kullanıcı müdahalesi gerektiren tamamen otomatik bir hale getirilmiştir. Müşterilerimizin çoğu yüzde 98 veya daha yüksek verimlilikle çalışır.

Donanımlarımız, gıda güvenliği ve hijyenik tasarım için uluslararası standartları ve tavsiyeleri takip eder. Üretim hatları tüketiciye maksimum gıda güvenliği ve güvenliği sağlamak için süreç boyunca gıda güvenliği kontrol noktaları ile donatılmıştır.

Sayın Amr Jammaly, bizim sormak istediklerimiz bu kadar sizin eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?
Middleby Fırın Grubu ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Eylül ayında Münih’te yapılacak IBA Fırın gösterisine, Kasım ayında yapılacak GulFood’a, 2019 Mart ayında Moskova’da yapılacak Modern Fırın gösterisine ve yine 2019’da Las Vegas’ta düzenlenecek IBIE gösterisine gelebilirsiniz.

Ayrıca şirket ile ilgili daha fazla bilgi için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz:
http://middprocessing.com/middlebybakerygroup.html

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …