Merkez Bankası’na göre ekmeğin fiyatı arttı

Ekmekte gramaj ayarlamasından sonra yapılan gizli zam tartışmalarına Merkez Bankası son noktayı koydu. Banka Ocak ayı fiyat gelişmeleri raporunda ekmek fiyatlarında belirgin bir artış yaşandığına dikkat çekti.
dunya ekmek pazari
Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Çeşitleri Tebliği’nin 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmesiyle ekmekte gizli zam tartışmaları yapılmıştı. Tüketici dernekleri zam yapıldığını iddia ederken Türkiye Fırıncılar Federasyonu kesinlikle gizli bir zam olmadığını belirtmişti. Bütün bu tartışmaları Ocak ayı enflasyon rakamları bitirdi.  Fiyat istikrarından sorumlu en üst düzey kurum olan Merkez Bankası, ekmeğin fiyatlarında Ocak ayında belirgin bir artış yaşandığını belirtti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri raporunda Ekmek Tebliği’ndeki gramaj değişikliğine bağlı olarak ekmek fiyatlarının bu dönemde yüzde 3,73 ile belirgin bir oranda arttığı belirtildi. Merkez Bankası’nın bu değerlendirmesiyle ilgili Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı şu açıklamayı yaptı: “Ekmeğin kilogram fiyatını 5 liranın altında uygulayan vilayetler vardı. Bu vilayetler ekmeğin kilogram fiyatını 5 liraya çekince Ocak ayında görülen bu yüzde 3,7’lik artış gerçekleşti. Ekmek fiyatlarında bir zam söz konusu değil.”

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …