Hindistan Glikozlu Bisküvi Pazarında Devlerin Rekabeti

Hindistan bisküvi sektörünün en büyükleri arasında yer alan Parle Products, glikozlu bisküvi kategorisinde hızlı tüketim ürünleri devleri ITC ve Britannia ile rekabet ediyor.

Hindistan’ın en büyük bisküvi üreticilerinden olan Parle Products, Parle-G markasıyla üretim yaptığı glikozlu bisküvi kategorisinde, hızlı tüketim ürünleri devleri olan ITC ve Britannia ile rekabet halinde. Financial Chronicle’in haberine göre; Motilal Oswal’in araştırma verileri, glikozlu bisküvi kategorisindeki liderliğini Sunfeast (ITC) ve Tiger (Britannia) markalarına kaptırma tehdidi yaşayan Parle-G’nin, pazardaki payını yeniden kazanma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Motilal Oswal araştırmasının yorumlarına göre Britannia’nın glikoz kategorisindeki pazar payı, iki yıl önceki yüzde 11.6 değerinden 2012 yılında yüzde 9 seviyesine geriledi. ITC’nin glikoz alanındaki pazar payı ise 2010 yılındaki yüzde 9.4’a kıyasla göre 2012 yılında yüzde 8.6’ya geriledi. Parle Products ise glikoz kategorisindeki pazar payında, 2010 yılındaki yüzde 74.7’lik orana kıyasla 2012 yılında yüzde 78 genişleme sergiledi.

Financial Chronicle’ye verdiği demeçte Britannia Industries’in son iki yılda glikoz kategorisinde, bisküvi pazarındaki büyümeden daha düşük büyüme sergilediğini ifade eden Pazarlama Direktörü Anuradha Narasimhan, şunları dile getiriyor: “Tüketiciler, alışılagelmiş glikozlu bisküvilerle karşılaştırıldığında duyusal veya beslenme açısından daha iyi olan alternatifleri tercih etmektedir. Glikoz kategorisinin büyüme oranı, bisküvi piyasası büyüme oranlarının yaklaşık olarak üçte biri değerindedir.”

Motilal Oswal araştırmasına göre Britannia, sağlık odaklı bisküvilerde dört kat daha fazla pazar payına sahip. Premium kremalı kategorisinde ise ITC ile aynı seviyede. Araştırma verilerine göre Hindistan bisküvi sanayisi, 2010-2012 yılları arasında yüzde 8’lik hacimsel büyüme sergilerken glikoz kategorisi, aynı dönem içinde yüzde 4.5 gerileme kaydetti. Ancak, glikoz kategorisi, 2012 yılında krema ve kurabiye kategorilerine kıyasla daha düşük bir performans sergiledi.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …