MEDITERRA CAPITAL, PİZZA PİZZA’YI SATIN ALDI

Türkiye’de özellikle gıda alanındaki yatırımlarına devam eden girişim sermayesi fonu Mediterra Capital, Türk pizza restoran zinciri Pizza Pizza’nın hisselerinin tamamını satın aldı. Satış rakamıyla ilgili bilgi verilmedi.

e26f2a3e85edbae6a138bf5dcfb89a1dbc810012fa5b7efb42a7b5a9997711a3

Türkiye’de hızla büyüyen pizza pazarı yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. Yerel ve yabancı fonların radarına giren pizza pazarının son satışı ise Pizza Pizza oldu. Başarılı ve hızlı büyüyen orta ölçekli şirketlere yatırım yapan ‘girişim sermayesi fonu’ Mediterra Capital, 23 yıllık geçmişiyle dikkat çeken Türk pizza restoran zinciri Pizza Pizza’nın hisselerinin tamamını satın aldı.

Gerçekleşen satın alma ile ilgili Mediterra Capital’den yapılan açıklamada, “Türkiye’nin en eski ve ikinci büyük pizza zinciri olan Pizza Pizza’nın pazardaki güçlü konumu ve kuruluşundan bu yana geçen 23 yılda geliştirdiği üretim ve hizmet kalitesi şirketimizin markaya olan güveninin temellerini oluşturan en önemli etkenlerdir. Bu sağlam temellere sahip olan Pizza Pizza’nın, Mediterra Capital’in sağlayacağı finansal ve stratejik destekle çok hızlı bir büyüme gerçekleştireceğine inanmaktayız. Mediterra Capital büyüme hedefleri kapsamında Pizza Pizza için pazarlama yatırımları ve kapasite artışı da dâhil olmak üzere; farklı stratejiler de geliştirerek, bunları hayata geçirecektir” denildi.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Grubumuz, farklı konseptiyle dikkat çeken Tavuk Dünyası’ndan sonra gerçekleştirdiği Pizza Pizza satın almasıyla birlikte yiyecek-içecek ve restoran alanındaki yatırımlarını daha da güçlendirmiştir. 1995 yılında İzmir’de kurulan Pizza Pizza, Türkiye’nin ikinci büyük pizza zinciri olarak, bugün 44 ilde bulunan 141 şubesinde konuklarını ağırlıyor. İzmir Torbalı’da 8.000 m²’lik alan üzerine kurulu modern tesislerinde, üretim ve tedarik operasyonlarını gerçekleştiren Pizza Pizza, çalışmalarını bayilik (franchise) sistemi ile yürütüyor. Ege bölgesinde lider konumdaki şirketin, 38’sı İzmir’de olmak üzere sadece Ege Bölgesi’nde toplam 59 restoranı bulunuyor.”

Mediterra Capital Partners I ve II, Türkiye’de yatırım yapmaya odaklanmış, toplam 330 milyon euro sermayesi olan iki yatırım ortaklığıdır. Mediterra Capital Partners’ın Türkiye’de Arkel, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Glasshouse, Logo Yazılım, Uğurlu Balık, Mobiliz, Söke Un ve Tavuk Dünyası şirketlerinde yatırımları bulunuyor.

Kontrol edin

5 ayda 252 milyon dolarlık makarna ihraç ettik

Türkiye’nin, ocak-mayıs dönemindeki makarna ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7, gelir …