Makarna Endüstrisinde Ekonomik ve verimli Üretim

“Güvenilir ekipman seçimi ve akılcı hale getirilmiş sürecin oluşturulması, atık ve ürün kayıp miktarının çok az olduğu ekonomik üretimin temellerini teşkil eder. Tasarruf sağlayan yöntemler ve otomatikleştirilmiş süreçler ise üreticilerin prosesi hızlı bir şekilde değiştirmelerine ve üretimi verimli hale getirmelerine yardımcı olmaktadır.”

Foodtech, makarna ve diğer gıda maddelerinin üretimi ve işlenmesine yönelik makine ve tesislerin tasarımı ve yapımında uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi. “Teknisyenlerimizin makarna sektöründeki deneyimi sayesinde (taze, önceden pişirilmiş makarna ve hazır gıdalar) Foodtech, yeni fikirler geliştirip uygulayabilmekte ve mevcut tesisleri güncelleyebilmektedir.” diyen Genel Müdür Stefano MADRONE, deneyimlerinden yola çıkarak dergimizin ekonomik ve verimli makarna üretimiyle ilgili sorularını yanıtladı.

Sayın Madrone, makarna endüstrisinde ekonomik ve verimli üretim için neler söyleyebilirsiniz?
Mümkün olan en uzun süre boyunca aynı biçimde ürün üretimi önemlidir. Atıkları azaltırken üretimi arttırarak üretim sürecinin rasyonelleştirilmesi, enerji tasarrufu ve süreç kontrolü için modern ekipman seçimi, makarna üretimini ekonomik ve verimli hale getiren faktörlerdir.

Makarna üretimi sürecinde ekonomik üretimi gerçekleştirebilmek için hangi adımların atılması gereklidir?
Foodtech, 15 yıldan daha uzun süredir İtalya ve yurtdışındaki büyük ve küçük ölçekli makarna üreticileriyle çalışmaktadır. Bu bilgi birikimi ve teknisyenlerimizin makarna sektöründeki uzun süreli deneyimleri, tüm ürün aralığına ilişkin en iyi teknolojik performansın elde edilmesindeki ilk adımın, makarna üreticisi ve ekipman tedarikçisi arasındaki işbirliği olduğunu bize göstermektedir. Veri alışverişi ve müşteriler konusunda uzmanlaşma, Foodtech’in kişiye özel esnek teknik çözümler geliştirmesini sağlamıştır. Bu sayede, aynı hatta farklı ürünler işlem görebilmektedir. Bu duruma örnek olarak Amerikan pazarı için oluşturulan ve birkaç yıldır faaliyette olan çok değerli hatlar gösterilebilir. Hatlar, pastörizasyon, daldırarak pişirme veya buhar ve püskürtme su ile ön pişirme işlemleri için kullanılabilmektedir. Alanın ve enerji tüketiminin azaltılması, yatırımların rasyonelleştirilmesine olanak tanımaktadır.

Ekonomik üretim için kaliteden ödün vermek gerekir mi? Üretim, nasıl hem ekonomik hem de yüksek kalitede olabilir?
Ürün kalitesini azaltmak yerine işçilikten ve enerjiden tasarruf sağlayan teknolojileri kullanarak üretim maliyetlerini azaltmak mümkündür. Hangi tasarım olursa olsun Foodtech, müşterinin ihtiyaçlarını öngörmeye ve uygulamaya çalışmaktadır. Pişirme hatlarımızda (doğrusal ve döner pişiriciler, soğutma ve boşaltma alanları dahil) su geri dönüşümü artık standart bir özellik haline gelmiştir ve genellikle buharla beslenen ısıtma bobinleri, Rusyalı bir müşterimiz tarafından talep edildiği gibi (daha düşük ücret karşılığında temin edilebildiği takdirde) termo yağ ile de beslenebilmektedir.

Üretim verimliliği hangi faktörlere bağlıdır? Ekonomik üretim ve verimli üretim arasındaki fark nedir?
Bir taraftan, güvenilir ekipman seçimi ve akılcı hale getirilmiş sürecin oluşturulması, atık ve ürün kayıp miktarının çok az olduğu ekonomik üretimin temellerini teşkil ederken; öte yandan, tasarruf sağlayan yöntemler ve otomatikleştirilmiş süreçlerle çalışma olanağı, üreticilerin müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla prosesi hızlı bir şekilde değiştirmelerine ve üretimi verimli hale getirmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, üretimin tüm aşamalarının sürekli izlenmesi de standartlaştırılmış kimyasal-fiziksel ve duyusal özelliklere ve de tutarlı kaliteye sahip ürünlerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu durum, hem Premium makarna üreticileri hem de daha ekonomik ürün üreticileri için geçerlidir.

Basit bir örnek vermek gerekirse; ürün tipine göre yöntemi belirlediğiniz takdirde (proses verileri; un miktarından, katkı maddeleri, yumurta, su miktarlarından, karıştırma süresi ve nihai nemden oluşmaktadır) Foodtech otomatik sürekli mikserlerle yüksek kalitede, ucuz malzeme kullansanız dahi homojen ve iyi bir şekilde hidratlanmış makarna elde etmek ve farklı hamur partilerinin değişen nem oranlarına ilişkin problemi de çözmek mümkün olacaktır.

Günümüz teknolojileri, verimli üretim ve verimlilik açısından üreticilere hangi vaatlerde bulunmaktadır?
Ekipmanlardaki çok yönlülük, kısalan duruş süreleri ve kolay temizlik, bir vaatten daha fazlasıdır. Bu özellikler, önemli gerekliliklerdir. Taze makarna işleme hatları ele alındığında Foodtech, uzun süredir birlikte çalıştığı bir Fransız müşterisine haftanın 6/7 günü ve yılın 52 haftası boyunca 8 saatlik 3 vardiya şeklinde 24 saatlik çalışma olanağı sunmaktadır. Planlama ve programlama, verimli üretim için oldukça önemlidir. Bu durum, üreticinin fabrikasında gerekli olan zaman ve çalışmayı asgari düzeye indirecek şekilde tüm kademelerin (montaj ve hizmete alma aşamalarından temizleme ve bakıma kadar) neden verimli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini açıklamaktadır. Kolay tasarım ve uygulama sayesinde bunu gerçekleştirmek mümkündür.

Peki verimlilik için sadece ileri teknolojiye sahip olmak yeterli midir?
Üreticinin personeline verilecek başlangıçtaki eğitim ve sürekli destek, ekipmanın en iyi şekilde kullanımı için zaruridir. Bu durum, özellikle büyüme aşamasında olan ve buna göre, üretim süreçlerinde değişim ihtiyacı içinde olan şirketler için geçerlidir.

2012 yılının başlarında güney İtalya’da faaliyet gösteren küçük bir taze dolgu makarna üreticisine ilk sürekli PLC-kontrollü ekipmanı temin ettik. Bu Foodtech tarafından üretim performansını geliştirmek ve teknolojik verileri kontrol etmek isteyen küçük işletmelere yönelik olarak tasarlanmış taze makarnanın işlenmesini sağlayan özel bir çözümdür. Bu makine, makarna tabakalarından ve yuvalarından kısa çekilmiş ve dolgulu makarnalara ve etli hamurlara kadar oldukça geniş ürün yelpazesini kapsayacak şekilde tasarlanmıştır ve ürün tipine bağlı olarak 60 ila 110 kg/saat kapasiteye sahiptir. Gerekli alanı azaltmak amacıyla birbirinin üzerine yerleştirilmiş pastörize aygıtı ve ön kurutucu olmak üzere iki bağımsız makineden oluşmaktadır.

Bugün şirket, istikrarlı bir şekilde büyümektedir ve daha büyük bir hat için makine temini gerçekleştirilecektir. Üreticinin personeli tarafından PLC kontrolleriyle gerçekleştirilen deneme süresinin oldukça faydalı olduğu belirtilmiştir.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …