Kutu kodlama uygulamaları için esnek çözümler

Bob Neagle, Videojet: “Yeni piyasaya sürülen Videojet 2351/61, mürekkep dönüş hattına kolayca değiştirilebilen, düşük maliyetli bir filtre ekleyerek gerekli bakımı azaltıyor ve ilgili etkileşim döngüsünü günlükten ayda bire kadar indiriyor. Yapılması gereken tek bakım, her gün hızlı baskı başlığının yüzeyinin silinmesidir.”

videojet45 yılı aşkın bir süredir yüksek kaliteli kodlama-markalama ekipmanı ve sarf malzemelerini yenileme, geliştirme, üretme ve satış faaliyetlerini gerçekleştiren Videojet, tüm dünyada 325.000’den fazla sistem kurulumu yaptı. Dünyanın çeşitli bölgelerinde 30 doğrudan operasyon biriminde 3000’den fazla çalışanı bulunan Videojet’in global satış ve servis merkezi ağı, tüm bölgelerde yüksek kaliteli servis sağlıyor.

Küresel tüketicilerin ürün çeşitlilik ve farklılığı konusundaki talepleri, ambalajlama hatlarını daha uyarlanabilir ve esnek hale getirmek zorunda olan üreticiler için önemli bir rekabet oluşturduğunu söyleyen VideoJet Teknolojileri’nde Case Coding’in küresel İşletme Birimi Müdürü Bob Neagle, “Paketleme için geleneksel önceden basılmış kutuları kullanan üreticiler için, ürünün çoğalması ciddi zorlamalara neden olabiliyor. Ayrıca ürüne özgü basılı bilgilerle birlikte Stok Muhafaza Birimleri (SKU’lar) yaratma ihtiyacı, üretim süreçlerine aşırı yük bindirerek gereksiz maliyetler yaratabiliyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, büyük bir ABD perakende zinciri, tedarikçilerin bir fleksografik işlem kullanılarak önceden basılmış barkodları kullanmalarını gerektiren bir yetkiyi uyguladı. Bu görev, paketleme hatlarında, isteğe bağlı baskı çözümleri veya Büyük Karakter İşaretleme (LCM) teknolojisinin ortaya çıkma eğiliminin büyüklüğüne karşı büyük oranda gidildi. Önceden basılan kutular geleneksel olarak bu tür uygulamalarda en basit işaretleme çözümü olarak görülürken, envanter ve geçiş maliyetleri çoğu zaman bunu daha da basit bir seçenek haline getirir. İsteğe bağlı kutu baskısı, geleneksel olarak SKU’nun yaygınlaştırılması ve artan üretim talepleri gibi baskı öncesi işlemlerde karşılaşılan birçok zorluğun üstesinden gelebilir.

VideoJet Teknolojileri’nde Case Coding’in küresel İşletme Birimi Müdürü Bob Neagle, talep üzerine üretilen teknolojilerin üreticilere üretim süreçlerini optimize etmelerini nasıl sağladığını anlatıyor.

Önceden basılmış kutular üreticilerin başarmak istedikleri şeylere aykırı görünüyor; neden bu bir sorun?
İmalat operasyonları, hem gelen ürünlerle hem de tedarik zinciri boyunca hareket eden nihai ürünlerle birlikte verimliliği artırmak istemektedir. Baskı öncesi durumlarda, bir üreticinin, her ürün stok muhafaza birimini eşleştirmek için bir ürün stok muhafaza birimi vereceği anlamına gelir; bu da maliyetleri ve üretimdeki karmaşıklığı artırır. Bu özel kodlama işlemi, bir üreticinin, özellikle kısa raf ömürlü ürünlerde, tedarik zincirinde bitmiş ürünlerin daha iyi stok yönetimini kolaylaştıran üretim kodu ile üretim tarihi gibi üretimle ilgili bilgileri ekleyebilmesine izin vermez. Sonuçta üreticinin amacı ürün çalışma süresini arttırmaktır, bu nedenle üretim hattını olabildiğince pürüzsüz bir şekilde tutmak için doğru teknolojiyi kullanmak kritik önem taşır.

Önceden basılmış kutular, üreticiler için yasal uyumluluğu daha zor hale getiriyor mu?
Bir gönderim kutusunda hangi bilgilerin bulunması gerektiğini doğrudan öngören hükümet yönetmeliği çok az olsa bile olmadığı halde, ABD Gıda Güvenliği Modernizasyonu Yasası (FSMA) gibi düzenlemeler, hatırlamaların hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlayan gelişmiş kayıt tutma zorunluluğu getiriyor. Birçok kod ve üretim tarihi gibi üretim bilgilerini dahil edebilmek, üreticinin söz konusu ürünü tedarik zinciri içerisinde bulma ve tedarik zinciri ortakları için ihtiyaç duyulduğunda ürünleri hızlı bir şekilde tanımlama ve kaldırma becerisini büyük ölçüde geliştirir. Önceden basılan kutularla, üretim zamanı öncesine kadar mevcut olmayan verilerin dahil edilmesi uygun değildir, bu nedenle yalnızca ürünü tanımlamakla sınırlısınız.

Talep üzerine basımın başlıca faydaları nelerdir – neden üreticiler bunu tercih ediyor?
Talep üzerine baskı, üreticilerin ambalaja üretim seviyesi bilgisi eklemelerini sağlar. Sonuçta bu, tedarik verimliliğini kolaylaştırır ve ürün hatırlatmalarının etkin bir şekilde yürütülmesine izin verir; Hem ürün geri çağırmalarının hem kısa hem uzun vadeli olumsuz etkilerini olumsuz etkileyen üreticiler için temel bir üretim seviyesinde ele alınması gereken kilit bir husustur.

LCM sistem taramasını kullanan üreticiler, üretim sırasında ek ürün bilgilerini bastıracaklar ve bu durum, maliyetleri düşürüp talep değişikliklerine tepki vermek için esnekliği artırıyor. Üretim verimliliğini arttırmanın yanı sıra bu süreç de kesintileri önlemeye yardımcı oluyor.

Perakendeci, önceden kağıda dökülen kutular için talep sebebiyle haklı talep ediyor mu? Talep üzerine uygulamalarda kalite seviyeleri standartlara ulaşmıyor mu?
Doğrudan durum LCM baskısının kahverengi oluklu mukavvalarda bile yüzde 100’e yaklaşan tarama oranı sağladığını gösteriyor. Herhangi bir teknolojide olduğu gibi, LCM sistemleri, kontrol edilmezse baskı kalitesinde ve barkod tarama hızında bir düşüşe neden olabilir ve bir dereceye kadar bakım titizliği gerektirir. Piyasadaki herhangi bir LCM bakım gerektirmezken, bir sistemde gerekli olabilecek bakım miktarı operasyona bağlı olarak değişir. Doğru bakım prosedürleri doğru programa göre gerçekleştirilirse, kalite seviyelerinin istenen standardı karşılamayacağını önermek için hiçbir neden yoktur.

LCM teknolojisi perakendecilerin algılanan sorunları hafifletmeye nasıl yardımcı olabilir?
Genel olarak perakendeciler, LCM sistemleri ile üretilen kod kalitesinin önceden basılan işlemlerinden sonra olduğunu kabul edebilir, ancak LCM baskı kalitesi kullanımı için yeterli değildir. Tedarik zincirinde devam ettirirken, marka imajı girişimlerini halen destekliyor. LCM teknolojisindeki yeni ilerlemeler, üretilen kodların genel kalitesini arttırmada daha da artmıştır. Videojet 2300 serisi patentli mikro temizleme işlevi, baskı kafasına yerleşmiş olabilecek ve mürekkep püskürtücülerinde tıkanma olasılığı bulunan tozları veya artıkları sık sık ve otomatik olarak püskürterek temizler. Bu yaklaşımla, az miktarda izleme ve müdahale ile uzun süreli, yüksek düzeyde bir baskı kalitesi elde edilebiliyor. Temizlenen mürekkep filtrelendiğinden ve mürekkep kaynağına geri döndüğünden, karışıklık en aza indirilir ve işletme maliyetleri azaltılır.

Teknolojinin son 12 ay içinde nasıl ilerlediği rapor edilecek yükseltme/güncelleme var mı?
İşaretleme ve kodlama teknolojilerinin tedarikçileri, makine bakımı ile oluşan üretim maliyetlerinin üreticiler için en büyük kaygı olduğunun farkındadır. Teknolojideki son gelişmeler, bakım gerginliğini azaltmaya yardımcı olan özellikleri içeriyor. Yeni piyasaya sürülen Videojet 2351/61, mürekkep dönüş hattına kolaylıkla değiştirilebilen düşük maliyetli bir filtre ekleyerek gerekli bakımı azaltıyor ve ilgili etkileşim döngüsünü günlükten ayda bire indiriyor. Yapılması gereken tek bakım, her gün hızlı baskı başlığının yüzeyinin silinmesidir.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …