Kanada, Meksika ve ABD’de Ekmek, Makarna ve Bisküvi

Kanada’nın kaliteli buğdayından elde edilen tam tahıllı ekmekler, Meksika’nın tüm dünya tarafından beğeniyle tüketilen tortillası ve ABD’nin birbirinden çeşitli kek ve kurabiyeleri Amerika kıtasında bir lezzetler vadisi oluşturmuştur.

18-9

15. yüzyılda keşfedilen Amerika kıtası, hızla Avrupa’dan gelen yeni yerleşimcilere kucak açmış, zamanla da dünyanın diğer bölgelerinden gelen insanların evi haline gelmiştir. Bu da yıllar içinde birçok kültürün bir potada eridiği dev bir mutfağın yaratılmasına sebep olmuştur. Kanada, ABD ve Meksika’da geleneksel olarak tüketilen yemeklerin büyük çoğunluğu kökenleri eski dünya ülkelerine dayanan lezzetlerdir. Ancak bölgenin coğrafi yapısı ve bu yapının sunduğu doğal lezzetlerle birleşen söz konusu yemekler, yeni ve farklı bir mutfağında kapısını aralamıştır. Kanada’nın kaliteli buğdayından elde edilen tam tahıllı ekmekler, Meksika’nın tüm dünya tarafından beğeniyle tüketilen tortillası ve ABD’nin birbirinden çeşitli kek ve kurabiyeleri Amerika kıtasında bir lezzetler vadisi oluşturmuştur.

KANADA’DA EKMEK, MAKARNA VE BİSKÜVİ
Amerika’da ve Avrupa’da görülen Batı tarzı beslenme biçimini uygulayan Kanadalılar genel olarak kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere standart beslenme alışkanlığına sahiptir. Kanadalıların kahvaltı tercihinin protein ağırlıklı olduğu görülmektedir. Kanadalıların, haşlanmış yumurta, kızarmış domuz sosisi, pastırma ve patates kızartması gibi gıdaların ağırlıklı olduğu kahvaltılarında, bu gıdaları kızarmış çavdar ekmeği, yumurtalı ekmek (Fransız tostu), beyaz undan yapılan gözleme, kahvaltılık tahıllar ve yulaf ezmesi ile tamamladığı görülmektedir. Kanada’da rahatlıkla yetiştirilen ve bir Kanada ürünü kabul edilen çavdar da genel olarak Kanadalıların ekmek tercihini belirlemektedir. Kanada usulü çavdar ekmeği ise oldukça hafif ve kabarıktır. Bunun yanı sıra beyaz Kanada ekmeği olarak da bilinen ekmek çeşidi ülkedeki bazı firmalar tarafından “beyaz ekmek” ismiyle üretilip satılmaktadır. İhraç edilirken beyaz Kanada ekmeği ismiyle satılan ürün, bol proteinli Kanada buğdayından elde edilen beyaz un ile pişirilmektedir. Tıpkı Kuzey Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Kanada’da da bol malzemeli sandviçler kahvaltı için sıkça tercih edilmektedir. Bunun yanında, üzerine çeşitli malzemeler konularak hazırlanan atıştırmalık ekmekler de tercih edilmektedir. Bu tip kahvaltılıklarda tercih edilen ekmekler ağırlıklı olarak çavdar ekmeği ya da susamlı beyaz ekmektir. Kutlamalarda, özel günlerde ve özellikle Noel’de tüketilen tatlı ekmeklerin ise daha çok akçaağaç şurubu, üzüm ve çeşitli meyvelerle tatlandırıldığı, ekmek hamurunun ise Kanada buğdayından elde edilen çok amaçlı beyaz un ile hazırlandığı görülmektedir.

Yılda yaklaşık 6,5-7 kg makarna tükettiği bilinen Kanadalılar, Batı Avrupa’dakinden daha farklı makarna tercihlerine sahip değildir. Her ne kadar Kanadalılar son yıllarda meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeye yönelmiş olsa da tam tahıllı ürünlerin ve çeşitli sebzelerle birlikte tüketilen makarnanın günlük kalori alımında hala önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Makarna soslarında ise domates, kabak ve kuşkonmaz gibi sebzelerin yanı sıra somon balığı ve pastırma da sıklıkla kullanılıyor.

Belki de Kanada mutfağındaki en bilinen tatlı, tereyağlı turtadır. Tereyağı, şeker, un ve yumurta kullanılarak hazırlana tereyağlı turta zaman zaman çeşitli meyvelerle de süslenmektedir. Bir diğer popüler ve geleneksel tatlı ise Nanaimo bar’dır. Gofret, krema ve eritilmiş çikolatayla hazırlanan ve soğuk tüketilen bu tatlı, nane, Hindistan cevizi ya da kahve ile çeşitlendirilebiliyor. Nun’s puffs isimli, yine tereyağlı ve yumurtalı bir diğer hamur işi tatlı da Kanadalıların tercih ettikleri geleneksel lezzetlerdendir. Pets de sœurs isimli, rulo şeklinde hazırlanan ve tereyağı, yumurta, esmer şeker kullanılarak hamur haline getirilip fırınlanan tatlı da ülkede önemli bir yere sahiptir. Bir diğer popüler tatlı ise sığır iç yağı, un, esmer şeker, kuru üzüm ve süt ile pişirilerek hazırlanan Poutchine au sac isimli tatlıdır. Bu tatlı da genellikle krema, vanilya ve mısır nişastası kullanılarak hazırlanan üst sos ile servis edilir. Kanada’nın kurabiye ve bisküvi kültürü ise ağırlıklı olarak bademli, meyve aromalı, kuru üzümlü ve tam tahıllı undan yapılan geleneksel lezzetlere dayanmaktadır.

MEKSİKA’DA EKMEK, MAKARNA VE BİSKÜVİ
Meksika mutfağının simgelerinden biri tortilladır. Tortilla, kelime olarak İspanyolcada yuvarlak pasta anlamına gelen torta kelimesine dayanmaktadır. Tortilla, mısır ve buğday unundan yapılan küçük boyda, ince ve yuvarlak yufkalar, bugün tüm dünyada beğeniyle tüketilen Meksika ekmekleridir. Hemen hemen her öğünde tüketilen tortilla ekmeği yalnızca bir ekmek değil, zaman zaman üzeri çeşitli malzemelerle süslenerek bir yemek çeşidi haline de gelebilir; tıpkı Türk mutfağındaki pide, lahmacun, İtalyan mutfağındaki pizza gibi başlı başına bir yemek halini de alabilir. Tortilla ekmeği içi çeşitli malzemelerle doldurulup sarıldığında ve pişirildiğinde, farklı isimlerle anılan farklı yemeklere dönüşebilir. Tamale, flauto, buritto ya da quesadilla buna örnek olarak gösterilebilir.

Meksikalıların öğle ve akşam yemeklerinin önemli bir parçası olan makarna, daha çok bol malzemeli fırın yemeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağırlıklı olarak et, çeşitli sebzeler, biber ve kavrulmuş domates gibi malzemeler ile tavada kavrularak da pişirilen makarna yemekleri popülerdir. Makarna, daha çok ağır soslarla, et ve tavada kavrulmuş sebze soteleriyle tüketilmektedir. Krema ve peynirle de tatlandırılan soslar Meksikalıların makarna tercihini oluşturmaktadır. Meksika’da noodle tüketimi de yaygındır. En bilinen kullanım biçimi ise noodle çorbası ve fırında soslu noodle yemeğidir. Kişniş, avokado, tavuk ve limon ile pişirilen noodle çorbası Meksika’ya özgü acı biber türleri ve taze soğan ile tatlandırılmaktadır. Giderek artan vejetaryen nüfusu ise noodle çorbasını bakliyatlar ile hazırlayarak tüketmektedir.
Meksika’nın geleneksel tatlı tüketiminde önemli bir yer tutan rosca de reyes, yani tatlı ekmek, Meksika mutfağına İspanyollardan geçmiştir. Tarçın ve şeker eklenerek hazırlanan ekmeğin genel olarak Noel tatilinde ya da dini bayramlarda pişirildiği bilinmektedir. Bir diğer geleneksel tatlı ise Churros’tur. Tarçın ve şeker ile hazırlanan hamurdan yapılan ve kızartılarak pişirilen kurabiyeler, özellikle sıcak çikolata ile birlikte tüketilmektedir. Tarçının önemli bir yer tuttuğu tatlı kültürü, krema ve çikolata doldurulmuş hamur topları ve tortilla ekmeği üzerine yoğunlaşmaktadır. Kurabiyelerde ise yine çikolata, tarçın, ceviz ve badem kullanıldığı görülmektedir.

ABD’DE EKMEK, MAKARNA VE BİSKÜVİ
Birçok farklı kültürün bir araya geldiği ABD toprakları, aynı zamanda birbirinden çok farklı mutfakların da harmanlanıp eridiği bir pota haline gelmiştir. İspanyol, İtalyan, Fransız, Çin, Hint ve daha birçok mutfağın bir araya geldiği ABD’de tek bir mutfak kültüründen söz etmek mümkün değildir. Ancak ekmek yapımında ülkenin en önemli ürünlerinden mısır ununun kullanımı dikkat çekmektedir. Mısır ekmeği her kültürün farklı özellikleriyle tatlandırılsa da temel gıdalardan biridir. Mısır ekmeğinin yanı sıra son yıllarda bir hayli trend haline gelen tam tahıllı ekmekler, kahvaltılık gevrekler ve patates ya da yulaf lapası da kahvaltı kültürünün büyük bir parçası olmuştur. Söz konusu ekmekler özel günlerde zencefil, tarçın ya da kuru üzüm kullanılarak çeşitlendirilmektedir.
Sicilya, Napoli, Lazio ve Güney Avrupa’dan gelen göçmenler, beraberinde makarna kültürünü de ABD’ye taşımıştır. Bu sayede, köfteli spagetti, pizza, calzones (kapalı pizza) ve fırında makarna gibi yemekler bir hayli popüler olmuştur. Bugün irmik unundan yapılan noodle da Güney Avrupalı göçmenlerin etkisiyle gelişmiştir. Aynı zamanda Doğu Asya’dan gelen göçmenlerle de noodle tüketimi son derece popüler hale gelmiştir. Ülkede Çin yemeği kültürü başlı başına bir isimdir ve çoğu zaman hazır, hızlı ve ekonomik yemek tercih edenlerin favorisidir. Çin mutfağının önemli unsurlarından olan noodle ise Amerikan toplumu için son derece bilindik bir yemek haline gelmekle birlikte, büyük de bir endüstri oluşturmuştur.

Yerel üretim meyvelerin Amerikan tatlı kültüründe önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Her ne kadar paketlenmiş ürün endüstrisi çok yüksek seviyelere ulaşsa da halkın geleneksel beğenilerini yansıtan ürünlerin giderek daha fazla market raflarında yer aldığı aşikârdır. Tatlılar muz, mango, Hindistan cevizi, papaya ve fındık, badem, fıstık gibi lezzetlerle süslenmektedir. Ülkede yaygın olan meyveli ve çikalatalı kek, turta, pasta, puding ve kurabiye kültürünün yanı sıra dondurulmuş tatlılar, şekerleme, çikolata ve gofret kültürü de oldukça hareketlidir. ABD toplumunun dünya ülkeleri arasında bu tip ürünleri en fazla tüketen toplumlardan biri olduğu söylenebilir.

Kontrol edin

Türkiye Makarna Pazarı

Büyüklüğü 1 milyar doları bulan Türk makarna sektöründe 24 üretici faaliyet gösteriyor. Üretim ve ihracatında …