İthal Ettiği Makineleri İstanbul’da Üretmek İçin Fabrika Kuracak

Mete Yılmazer, Pasfil: “İstanbul’da üretim yapmak için bir yatırım projemiz var. 2018 planlamasında yer alıyor. Bu ithal ettiğimiz makinaları kendi üretme projesi. Fizibilite çalışmalarını tamamladık. İnşallah bir sıkıntı yaşanmazsa 2018 içinde bu yatırım planımıza başlamış olacağız.”

pasfil

Kulp Makine çatısı altında faaliyet gösteren Pasfil Makine, pastacılık, tatlıcılık ve unlu mamuller sektörüne dolum ürünleri temin ediyor. Ürün portföyüne eklediği, dolgulu kurabiye makineleri, kuru pasta dökme makineleri, susamlama bulama makineleri, mamül makineleri, kroket makineleri, taze makarna, ravioli ve erişte makineleri, krep makineleri, içli köfte makineleri ve köfte şekillendirme makineleriyle ile hizmet verdiği alanları genişlettiklerini anlatan Pasfil Makine Genel Müdürü Mete Yılmazer, dünyanın her yerine ihracat yaptıklarını, müşterilerine kurulum, eğitim, yedek parça ve servis hizmeti verdiklerini söyledi. Daha çok niş ürünler üreten firmalara makine desteği sağlayan Pasfil Makine Genel Müdürü Mete Yılmazer’le firması ve sektörle ilgili gelişmeleri konuştuk.

Mete Bey bize Pasfil Makine hakkında bilgi verir misiniz?
Pasfil Makine 2005 yılında Mulp Makine çatısı altında kuruldu. Kulp makine 35 yıllık bir aile firması. İstanbul’da dolum makineleri üreten bir firmayız. Pasfil makine ise ithalat ve ihracat yapan bir firma. 12 yıldır İstanbul’da makarna makineleri ile bisküvi ve kurabiye makineleri ithalat ve ihracatını gerçekleştiriyor.

Dünyada 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Amerika’dan Avusturalya’ya, Ortadoğu’dan Arta Asya’ya birçok yere ürün satıyoruz. Makarna makinelerini daha çok Orta Asya ülkelerine gönderiyoruz. Kurabiye makinelerini daha çok Ortadoğu ve Batı Avrupa ülkelerine ihraç ediyoruz. Bunlar bizim üretimimiz değil. İtalya’dan ithal ettiğimiz makineleri Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerine gönderiyoruz. Brezilya ve Polonya’dan ithal ettiğimiz makineleri Avrupa ve Amerika’ya satışını yapıyoruz. Pasfil olarak bir üretimimiz yok ama aile şirketimiz olan Kulp makinanın ürünlerini de Ortaduğu, İran, Kolombiya, Amerika ve diğer hedef pazarlara satıyoruz.

Satışlarınız nasıl gidiyor? İç Pazar mı ihracat mı daha canlı?
Şirketin satış rakamlarında iç pazarın daha etkili olduğunu söyleyebilirim. İhracat satışların yüzde 40’ı oranında. Yurt içi daha ağırlıklı. Makarna ve bisküvi sektöründe hedef kitlemiz daha çok orta ölçekli firmalar olduğu için bu alanda daha güçlüyüz. Bizim makarna hatlarımız çok büyük değil, saatte 200 kilodan maksimum 600 kiloya kadar üretim yapan hatlarımız var. Çok büyük fabrikalar değil. Yurt içinde butik makarnalar üreten, glütensiz ve sebzeli makarna üreten günlük bir ton makarna üreten orta çaplı firmalara makine satıyoruz. Bisküvide de yine büyük çaplı değil daha niş üretim yapan dolgulu dolgusuz ürünler yapan makinelerimiz var.
Çalışmalarınız nasıl, anahtar teslim proje mi satıyorsunuz?
Anahtar teslim projeler yapmıyoruz. Sattıklarımız çok büyük makineler değil. Ancak büyük fabrikalar bizim makinelerimizi de alıp içerde başka bir üretim daha yapıyorlar. Makinelerimiz daha çok orta çaplı olduğu için büyük fabrikaların mevcut makine parkurunun yanına ek olarak kullanılıyor.

2017 sizin için nasıl geçti bu 11 ayı değerlendirir misiniz? Satışlarınızda bölge ülkelerin etkisi nasıl?
Son üç aydır işler biraz açıldı. Bundan önceki bir yıl yani 2016’da işler iyi değildi. Çok güzel geçmedi. Son 3 aylık rakamlardan memnunuz. İhracatta bir sıkıntı yaşamadık ancak iç pazar biraz dalgalı seyir izliyor. Savaş olan ülkelere satışlarımız duruyor. Ancak Orta Asya ülkeleri ve diğer Arap ülkelerine satışlarımız davam ediyor. Sadece karışıklıkların yaşandığı bölgelerde satışlar duruyor. Şuanda iki ülkeye satışlarımız durmuş vaziyette.

Döviz kurunun hareketli olması sizi nasıl etkiliyor?
İç piyasada bizi çok olumsuz etkiliyor. Satışlarımızda yüzde 100 varan oranlarda etkiliyor. Kendimizi bu dalgalanmaya karşı koruyamıyoruz. Euro bazında satış yaptığımız için çok olumsuz etkileniyoruz. Makinelerimiz Polonya ve İtalya menşeili olduğu için kur oynadığı zaman iç pazar duruyor. Kur arttığı zaman insanlar beklemeye geçiyor; kur bir rahatlasın yavaşlasın diye herkes korkuyor. Son bir aydır kurun çok hareketli olması bizi zorluyor. Kuru sabitleme gibi bir şansımız yok. İtalya sana motoru veya ürünü satarken kuru sabitlemiyor ki sizin de böyle bir şansınız olsun.

Önümüzdeki dönemle ilgili bir yatırım planınız var mı?
Kulp makinada 35 Pasfil’de 6 kişilik istihdamımız var. İstanbul’da üretim yapmak için bir yatırım projemiz var. 2018 planlamasında yer alıyor. Bu ithal ettiğimiz makinaları kendi üretme projesi. Fizibilite çalışmalarını tamamladık. İnşallah bir sıkıntı olmaması halinde 2018 içinde bu yatırım planımıza başlamış olacağız.

Ortadoğu’da insanların tüketim alışkanlıkları sizin makine satışlarına etki ediyor mu?
Kesinlikle etki ediyor. Makarna üretimi ve tüketimi Ortadoğu ve Orta Asya’da çok yaygınlaşıyor. Nasıl noodle Türkiye’ye geldi birden bire marketlerde yer aldı tutuldu, şimdi Ortadoğu ve Orta Asya’da makarna satışları artıyor.

NİŞ ÜRÜN MAKİNELERİ SATIYORUZ
Sizin müşterileriniz kimler? Daha çok hangi şirketlere makine satarsınız?
Bizim müşterilerimiz büyük fabrikalarla yarışan değil daha çok niş ürünler yapan, makarnanın kilosunu 1 liraya değil de 10 liraya satan firmalar. Bunlar daha kaliteli, farklı ve besleyici makarnalar yapan yerler. Karabuğdaydan glütensiz üretim yapıyorlar. Pancarlı, havuçlu, kabaklı, ıspanaklı bu tür müşterilerimiz olduğu için onlar zaten rekabetin dışında kalıyorlar.

Bisküvi ve makarna makineleri dışında yumurta kırma makinelerimiz var. Yumurtanın sarısını ve beyazını ayırıyor. Bu makinalar daha çok kek üreticileri tarafından kullanılıyor. Çünkü likit yumurta ile taze kırılmış yumurtanın ürüne verdiği efekt ve katkı çok farklı. Normal likit bir yumurta ile yapılan pandispanya kek kabarmıyorken taze kırılmış bir yumurta ile yapıldığında bambaşka bir ürün ortaya çıkıyor. Bu makineleri unlu mamuller sektörüne satıyoruz. Özellikle pandispanya ve kek üreticileri yada likit yumurta üreticileri bu ürünleri kullanıyor. Vakumlu makarna makinelerini sektöre kazandırdık.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …