İstanbul Halk Ekmek’in organik unu Kars’tan geliyor

Kars’ın Digor ilçesinde üretilen ve “bezostaja” diye adlandırılan organik buğday, ekmek başta olmak üzere birçok unlu mamulün üretildiği İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Halk Ekmek’e gönderiliyor.
Tohumu Rusya’dan getirilen ve Anadolu Zirai Araştırma Enstitüsünce adaptasyonu yapılan bezostaja buğdayı, Kars’ın Digor ilçesine bağlı Kocaköy’de yaklaşık 50 bin dönüm arazide ekiliyor. Yıllık ortalama 400 bin ila 1 milyon ton arasında organik buğday ekiminin yapıldığı köyde, elde edilen mahsulün büyük çoğunluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraklerinden Halk Ekmek’e satılıyor.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğu Anadolu Bölge Sorumlusu Adem Ertaş, Digor ilçesine bağlı Kocaköy’ün buğdayıyla meşhur olduğunu söyledi. Köyde bezostaja buğdayının ekildiğini ve verimliliğin yüksek olduğunu ifade eden Ertaş, “Yüzlerce yıldır bu bölgede halen aynı şekilde üreticimiz tarafından buğday üretimi devam etmektedir. Buğday organik olarak ekilmekte ve Kocaköy’ün yaklaşık 1000-1500 organik üreticisi var” dedi.
Ertaş, şöyle konuştu: “Burada üretilen 400 bin ton buğday İstanbul Halk Ekmek Fabrikası’na gidecek. Ankara Halk Ekmek Fabrikasını da son yıllarda organik üretimine başladı. Bunlar da inşallah gelir üreticiyi bulurlar, üretici para kazandığı sürece buğday ekimini sürdürür” ifadelerini kullandı.

Kontrol edin

Gübre, buğday üretimini en az yüzde 40 arttırıyor

Toros Gübre, dünyada her geçen gün azalan tarım alanlarına dikkat çekerek gübre kullanımının üretim üzerindeki …