İstanbul Halk Ekmek fabrikası ihalesini Alman Fritsch kazandı

Dar gelirli vatandaşlara hizmet amacıyla 40 yıl önce kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Halk Ekmek Fabrikası’nın açtığı ihaleyi Alman Fritsch Bakery Systems kazandı.

FRITSCHİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Hadımköy’de 30 bin metrekare alana kuracağı Halk Ekmek fabrikası ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Halk Ekmek’in 26 milyon liralık iç borçlanma talebi İBB Meclis toplantısında onaylanmıştı. CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İstanbul Halk Ekmek’in, Hadımköy’de inşa edilecek yeni fabrikasının ekipmanları için gerçekleştirilen 132,9 milyon TL’lik ihaleyi bir Alman firmasına verdiğini iddia etti.

Türk İhale internet sitesinin haberine göre ise Alman Fritsch Bakery Systems İstanbul Halk Ekmek AŞ ile en son 22 milyon TL’lık yeni bir sözleşme imzaladı. Söz konusu firmanın geçtiğimiz Kasım ayında da 111 milyon TL’lık bir sözleşme imzalandığı belirtilen haberde toplam sözleşme tutarının 133 milyon lira olduğu ifade edildi.

İstanbul Halk Ekmek’in (İHE), ihalesine, 1 Türk, 1 Hollandalı ve 2 Alman firma katıldı. İhaleye katılan firmalar; Rademaker B.V., Fritsch Bakery Systems GmbH, Diosna Dierks & Söhne GmbH ve Patent Mühendislik- Esir Mühendislik-Yılmaz Elektrik ortak girişimi. Hadımköy’deki fabrika için ilk etapta 3 hat alımı yapılacak. İhtiyaca göre ileride bunların sayısı artırılacak ve alınacak hatların her birinin silo ve dozajlama, ekşi maya-ön ekşi üretim, hamur yoğurma (mikser), hamur şekillendirme (laminasyon), mayalama ve endüstriyel tip tünel fırın olarak 5 üniteden oluşacak. İstanbul Halk Ekmek’in ihale sonucunu yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

Kontrol edin

5 ayda 252 milyon dolarlık makarna ihraç ettik

Türkiye’nin, ocak-mayıs dönemindeki makarna ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7, gelir …