Irak pazarı Türkiye için önemli…

Mustafa YAĞMURLU
Editör

Değerli okurlar,
BBM Dergisi’nin 33. sayısıyla yine birlikteyiz.

Irak geleneksel olarak Türkiye’nin en önemli ihracat noktalarından biri. Komşu ülkeye geçen yıl 7,3 milyar dolar ihracat yapılırken, toplam ihracatımızdan aldığı pay yüzde 4,5 olarak gerçekleşti.

Ancak bir zamanlar ihracatımızda Almanya’dan sonra ikinci sıralara kadar çıkan Irak pazarında endişelendiren gelişmeler yaşanıyor. Son dönemde Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Fransa ve ABD’nin ardından 7’inci sıralara kadar gerileyen Irak pazarının yeniden eski günlerine dönmesi için ekonomi yönetimi bir dizi temaslarda bulunuyor. Potansiyeli yüksek bu pazarda ihracatçının alanını genişletmek için Bağdat’ta Türkiye-Irak İş Forumu düzenlendi. İki ülkenin Cumhurbaşkanları tarafından 20 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşılması hedefi ortaya konuldu.

Öte yandan iki ülke arasındaki ticari engellerin kaldırılmasına yönelik temasların sürdürüldüğü bir dönemde Irak’tan peş peşe kısıtlama haberlerinin gelmesi sektör temsilcileri tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Irak, mayıs ayında yumurta, haziranda içecek ve dondurma, temmuzun başında da sofralık tuz, şehriye ve makarna ithalatını yasakladı.

Siyasi ve coğrafi olarak ihracatta en avantajlı olduğumuz ülkelerin başında gelen Irak’ın yumurta, dondurma ve makarnadan sonra hububat ve işlenmiş tarım ürünleri ihracatını da yasaklayabileceği endişesi var.

Dışişleri ve Ticaret Bakanlıklarının bir an önce alınan bu kararlara müdahale etmesi, yaşanan bu sorunun ilerlemeden ve diğer tarım ürünleri ihracatını etkilemeden çözülmesi ülke adına büyük önem taşıyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle…

Kontrol edin

Gelecek için elini taşın altına koymak…

Mustafa YAĞMURLU Editör Değerli okurlar, 34. sayımızla yine birlikteyiz. Gıda güvenliği ve gıda güvencesi, günümüzde …