Irak, makarna ithalatını da yasaklıyor

Türkiye’nin gıda ve tarım ürünleri ihracatında önde gelen ülkelerden Irak, yumurta, içecek ve dondurma ithalatının ardından makarna ve şehriye ithalatı için de yasak kararı aldı.

150’den fazla ülkeye ihracat yapan Türk makarna sektörüne Irak’tan kötü haber geldi. Irak Hükümeti, yumurta, içecek ve dondurma ithalatının ardından makarna, sofralık tuz ve şehriye ithalatını da yasaklıyor. Söz konusu ürünler için ithalat yasakları, Temmuz ayı sonunda uygulamaya girecek ve bir yıl süreyle geçerli olacak.

Ticaret Bakanlığı’nın Bağdat Ticaret Müşavirliği’nden ihracatçı birliklerine gönderilen yazıda, söz konusu yasağı, Irak Gümrükler Genel İdaresi resmi sosyal medya hesabı üzerinden 19 Haziran 2019 tarihinde yayımladığı duyuru ile paylaştı. Buna göre, Irak Bakanlar Kurulu’nun 28 Mayıs 2019 tarihli toplantısında, “sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin” ithalatının yasaklamasına karar verilirken, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararının 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye, 2018 yılında 553 milyon 40 bin dolar karşılığı 1 milyon 208 bin ton makarna ihraç ederken, Irak, 78 bin 200 ton karşılığı 32,7 milyon dolarlık ihracatla, ilk 10 ülke arasında yer aldı. Irak’a 2019 yılının ilk 5 ayında ise 11,5 milyon dolar karşılığı 29 bin ton makarna ihraç edildi. Irak’ın 60 gün sonra (28 Temmuz 2019) uygulamaya koyacağını duyurduğu ithalat yasağı, başta Gaziantep olmak üzere özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesindeki makarna ihracatçılarını olumsuz etkileyecek.

Konuyu yakından takip ettiklerini belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdulkadir Külahçıoğlu, Türkiye makarna ihracatının yüzde 68’inin Afrika kıtasına yapıldığını söyledi. Külahçıoğlu, kararın sebeplerinin Türkiye-Irak arasında devam eden gergin siyasi ilişkiler ve Irak’ta kurulan makarna fabrikalarıyla yerli üretimi yaygınlaştırma çabası olduğunu dile getirdi.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …