Irak, makarna ithalatını da yasaklıyor

Türkiye’nin gıda ve tarım ürünleri ihracatında önde gelen ülkelerden Irak, yumurta, içecek ve dondurma ithalatının ardından makarna ve şehriye ithalatı için de yasak kararı aldı.

160’tan fazla ülkeye ihracat yapan Türk makarna sektörüne Irak’tan kötü haber geldi. Irak Hükümeti, yumurta, içecek ve dondurma ithalatının ardından makarna, sofralık tuz ve şehriye ithalatını da yasaklıyor. Ticaret Bakanlığı Bağdat Ticaret Müşavirliği’nden ihracatçı birliklerine gönderilen yazıda, söz konusu yasağı, Irak Gümrükler Genel İdaresi resmi sosyal medya hesabı üzerinden 19 Haziran 2019 tarihinde yayımladığı duyuru ile paylaştı. Buna göre, Irak Bakanlar Kurulu’nun 28 Mayıs 2019 tarihli toplantısında, “sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin” ithalatının yasaklamasına karar verilirken, söz konusu Bakanlar Kurulu Kararının 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı belirtildi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye, 2018 yılında 553 milyon 40 bin dolar karşılığı 1 milyon 208 bin ton makarna ihraç ederken, Irak, 78 bin 200 ton karşılığı 32,7 milyon dolarlık ihracatla, ilk 10 ülke arasında yer aldı. Irak’a 2019 yılının ilk 5 ayında ise 11,5 milyon dolar karşılığı 29 bin ton makarna ihraç edildi. Irak’ın ithalat yasağı, başta Gaziantep olmak üzere özellikle Güneydoğu Anadolu bölgesindeki makarna ihracatçılarını olumsuz etkileyecek.

Kontrol edin

Gübre, buğday üretimini en az yüzde 40 arttırıyor

Toros Gübre, dünyada her geçen gün azalan tarım alanlarına dikkat çekerek gübre kullanımının üretim üzerindeki …