İDMA’ya katılım çığ gibi büyüyecek

erhan_ozmen_idma20191[1]Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Özmen:
Yaş ortalaması 29 olan 80 milyonluk dev bir ülkedesiniz. Bu ülke kabına sığmıyor. Bu ülke, dünya un sanayiinde son altı yıldır ihracat şampiyonu. Türkiye, dünya un ticaretine çok önemli değer katan bir konuma geldi. Türkiye’nin makine teknolojileri sanayii de kabına sığmayan bir sektör. Türkiye ihracatının yüzde 10’unu bu sektör yapıyor. 16-17 milyar dolara ulaşan bir ihracat büyüklüğüne eriştiler.
Google çıkana kadar dünyada en zor ulaşabileceğimiz şey bilgiydi. Şimdi dünyadaki en zor şey insana, ürüne, müşteriye ve dünyayla diyaloğa ulaşmak. Ancak bu tür organizasyonlar tüm sektör paydaşlarını bir araya getiriyor. Burada da bizi Parantez Fuarcılık ve İDMA bir araya getirdi. 16 yıldan beri bu sektörde ihtisaslaşan, karış karış dünyayı gezen bir organizasyondan, bir şirketten, işini yüreğiyle, aşkla yapan bir aileden bahsediyorum.
Bugün bir dünya devi olan Almanya’nın geldiği noktaya baktığınızda altında çok sihirli bir konu var. Almanya 4 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya ulaşan bir ülke. Nüfusu 83 milyon. Türkiye ile aşağı yukarı aynı. Almanlar ne yapıyor biliyor musunuz? “Gelin Almanya’da üretilen ürünleri ihtisaslaştıralım“ diyorlar. 1307 tane şirket seçiyorlar. Bu şirketlere diyorlar ki, “herkes kendi kulvarında ihtisaslaşsın.” Sonra ne oluyor? Kimse kimsenin alanına girmiyor. Seçilen şirketler, -1307 tane şampiyon şirket-, Almanya’yı dünyanın zirvesine taşıyor. Bundan dolayı Parantez Fuarcılık’ı ben can-ü gönülden kutluyorum. Parantez Fuarcılık, değirmen makineleri ve teknolojileri alanında ihtisaslaşmış bir şirket. Bugün dünyanın dört bir yanından 105 ülkeden 200 şirketi buraya getirdiler. Ben bunun çığ gibi büyüyeceğini düşünüyorum. Arkasında böyle bir girişimci sektör ile de bu kadar hızlanan global dünyada çok daha güzel işlere imza atacaklarına yürekten inanıyorum. Bu onların işi. Yolları açık olsun.

Kontrol edin

İDMA’da 150 Milyon Dolarlık İhracat Bağlantısı Kuruldu

Ekonomide yaşanan durgunluk ortamında düzenlenen İDMA Fuarı, şirketler için adeta cansuyu oldu. 4 gün süren …