Her iklimde yüksek hızlı karıştırma imkanı sunuyor

Baker Perkins, sıcak iklimlerde Tweedy karıştırma sistemlerinin kullanılmasıyla yüksek hızlı karıştırma imkanı sağlayan yeni teknolojilerini tanıttı. Tweedy SuperCool prosesi, her iklimde hamur sıcaklığının hassas biçimde yönetilmesi için yüksek düzeyde geliştirilmiş hazne soğutma sistemini gelişmiş kontrol teknolojileri ile bir araya getirmektedir.
Baker-Perkins
Tweedy SuperCool sistemi, tüm mevcut kurulu karıştırıcılara takılabilmektedir. Teknikte, karıştırma sırasında hamurdan soğutma gömleğine ısı transferini önemli ölçüde artırabilen, yeniden tasarlanmış bir soğutma sistemi kullanılmaktadır.

Baker Perkins’in özel yazılımları, hamur ve ortam sıcaklığını ölçüp bu bilgileri, karıştırma prosesi için soğutma gereksinimiyle ilişkilendirmektedir. Daha sonra tam istenen hamur sıcaklığını elde etmek için giriş suyu sıcaklığını ayarlamakta ve soğutma gömleği sistemini uygulamaktadır.

Bu sistem, proses sonrasında kullanım için önemli bir parametre olan hamur sıcaklığı üzerinde tam bir kontrol sağlamaktadır. Hamur için hedeflenen sıcaklık normalde 26 ile 30°C arasıdır. Sistemin verimliliği, büyük bir toplu endüstriyel mikserde son hamur sıcaklığında ‘X’° C azalma sağlamasıyla bariz biçimde görülmektedir.

Tweedy SuperCool, ekşi maya, sıvı sünger ve sünger ve hamur prosesleri dahil olmak üzere tepsi ve tava ekmeği, hamburger ekmeği, yuvarlak ekmek ve pizza tabanları üreten, yüksek üretim kapasitesine sahip fırınlar için idealdir.

Tweedy SuperCool, maliyet açısından verimli ve kanıtlanmış Tweedy yüksek hızlı karıştırma prosesinin, Orta Doğu, Latin Amerika ve Asya gibi etkili hamur sıcaklık kontrolünün sorun olabildiği sıcak iklimlerde kullanılmasını sağlar. Karıştırma haznesi soğutması, hamur soğutma makinelerinin ve fırının klimalarla soğutulması için gereken sermaye ve enerji giderlerine göre maliyet açısından çok daha verimlidir.

Malzeme sıcaklıklarındaki ve enerji seviyelerindeki değişimlerden bağımsız olarak son hamur sıcaklığının yakından kontrol edilmesi, standart Tweedy prosesinde önemli bir gelişmedir. Hazne soğutması her zaman bir seçenek olarak uygulanabiliyor olmasına karşın ortam sıcaklıkları yüksek olduğunda karıştırma haznesine buz eklemek gibi önlemleri ortadan kaldırmak için yeterli olmamıştır.

Artık her türlü iklimde faaliyet gösteren fırıncılar, yüksek hızlı Tweedy prosesinden yararlanabilirler. Hamurun yapısının hassas biçimde kontrol edilmesine; ve en iyi tutarlılığın ve kalitenin elde edilmesi için yüksek karıştırma hızlarına katkıda bulunan tüm önemli özellikler korunmaktadır.

Kısa karıştırma süreleri, küçük ürün partileri ve dinamik programlama, hamurun gazlanmasının neden olduğu proses sonrası ziyanın, atıkların ve çalışılamayan sürenin en aza indirilmesini sağlamaktadır. %75’e varan su emilimi oranları ve düşük proteinli unlardan güçlü hamurlar üretmek için mevcut proteinin en iyi şekilde geliştirilmesi sayesinde ürün maliyetleri azaltılmaktadır.

Otomatik malzeme beslemesi ve kısa karıştırma süresi, zaman kaybını en aza indirmektedir. Ayrıca haznenin ve karıştırma parçasının tasarımı ve dönüş hızı, hamurun daha büyük bir bölümünün daha uzun süreler yoğrulmasını sağlayan üç boyutlu bir karıştırma hareketi yaratmaktadır. Böylece saatte 12 ürün partisine varan hızlı yapısal geliştirme elde edilebilmektedir.

Basınçlı/vakumlu karıştırma, hamurun dokusunu kontrol etmektedir. Karıştırmanın başlangıcında basınç uygulama, hamura daha fazla havanın girmesiyle gelişime yardımcı olurken prosesin sonlarına doğru vakum uygulanması, baloncukların boyutunun kontrol edilmesini sağlar ve kabuk yapısını geliştirir. Uygulanan basınç ve vakum oranları, örneğin simitler için hamur yapısının sıkı ya da bagetler için açık olmasını sağlamaktadır.

Bu oranlar kolayca değiştirilebildiğinden farklı bir ürüne çabucak geçiş yapılabilmektedir. Başka ürüne hızlı geçiş yapma olanağı, özellikle her gün çeşitli ürünler çıkaranlar olmak üzere tüm fırıncılar için bir avantajdır. Çabuk temizlenme, kolay bakım, tam otomatik çalışma ve tarif yönetimi sayesinde elde edilen yüksek verim Tweedy’nin diğer hamur üretimi yöntemlerine göre avantajlı olmasını sağlamaktadır.

Tweedy yüksek hızlı karıştırıcı, dünyanın birçok yerinde çok çeşitli ürünler çıkaran büyük fırınlara kalite ve verimlilik açısından birçok avantaj sunmaktadır. SuperCool teknolojisi, bu avantajların başka fırıncılar tarafından da kullanılmasına olanak tanıyacaktır.

 

Kontrol edin

fao

FAO’nun yeni Genel Direktörü Çinli Qu Dongyu

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Genel Direktörü, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Tarım ve Kırsal …