Hedefimiz Türkiye’de unlu mamul pazarının %80’ine sahip olmak

Hüseyin GürlerAltuntop Türkiye Satış Müdürü: “Altuntop Fırın Makinaları olarak Avrupa ülkelerinde çok iddaalı ve güçlü durumdayız. Diğer ülkelerde de bu başarıya ulaşmak için çalışıyoruz. Hedefimiz kendi ülkemizde unlu mamul pazarının % 80’ine sahip olmak, marka bilinirliğimizi en üst seviyeye çıkartarak dünyada bu işi en iyi yapan ilk 5-10 firma arasında yer almak. Bunun için uğraşıyoruz, bunun için hedeflerimiz vizyonlarımız var. Bu amaç uğruna gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle mücadele ediyoruz. Türkiye’de ekmekçilik ve ekmek makinacılığı dünya standardının çok üstünde bir yerde. Biz de Altuntop olarak 90 ülkeye ürün satan satıyoruz. Kalite, teknoloji ve her gün yükselen markamızla Türkiye pazar payının yüzde 80’ine sahip olmak için çaba gösteriyoruz.”

Huseyin_Gurler_bbm31Unlu mamuller ve ekmek teknolojileri alanında müşterilerine profesyonel çözümler sunan Altuntop Fırın Makinaları yurt içinde ve yurt dışında hızlı adımlarla yoluna devam ediyor. Memleket sevdalısı girişimcilerin dünyaya açılma hayaliyle kayısı diyarı Malatya’da kurduğu Altuntop, bugün 90’dan fazla ülkeye makine ihraç ediyor. Altuntop Fırın Makineleri Türk mühendislerinin ürettiği son teknoloji ürünlerini yurt içinde ve yurt dışında sektörün nabzının attığı hemen her fuarda sergiliyor. Sektöründe global bazda ilk 10 firma içinde yer alma hedefiyle yatırımlarına devam eden Altuntop’un çalışmalarını, firmayı yeniliğe açık vizyonuyla başarıyla temsil eden Türkiye Satış Müdürü Hüseyin Gürler’den dinledik. Altuntop’un İstanbul’daki Showroomunda BBM Magazine’nin sorularını cevaplayan Gürler, hedeflerinin Türkiye unlu mamuller pazarının yüzde 80’ine kalite ve teknolojileriyle sahip olmak olduğunu ifade etti

Altuntop Fırın Makinaları Türkiye Satış Müdürü Gürler’in sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:
Merhaba Hüseyin Bey bize firmanızın kuruluş hikayesi hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?
Altuntop fırın makineleri olarak ekmek, pasta ve hamur makineleri üretiyoruz. 1991 yılında kurulan bir firmayız. Fabrikamız Malatya’da yer alıyor. Fabrikamızda pişirme ve endüstriyel ekipmanların yanı sıra pişirme öncesi hazırlık makineleri, ekmek pişirme fırınları, katlı ekmek fırınları, pasta fırınları, kaldırma ve devirme makinesi, mikserler, yoğurma ve kesme-tartma makineleri üretiyoruz.

Altuntop Isı ve Makina Sanayi olarak 22.000 metrekarelik kapalı alanda 150 kişilik uzman personeli ve yurt dışında 300 kişilik kadrosuyla, üretimde son teknoloji CNC kontrollü endüstri 4.0 uyumlu birbirine entegre işleme merkezleriyle sektöre standart kalite üretimi konusunda sıfır hata politikasıyla hizmet vermekteyiz. Malatya’da üretim, İstanbul’da showroom ve Hollanda da Genel Merkezimiz bulunuyor. Yaklaşık 15 yıldır Hollanda da satış genel merkezimiz bulunmaktadır. Bu şekilde sektöre 30 yıla yakın yakındır hizmet veriyoruz.

Genel merkezin Hollanda seçilmesinin özel bir sebebi var mı?
Firma ortaklarımızdan aynı zamanda firmanın ihracat müdürü Hollandalı olması ve Salwan NAJI bey’in Hollanda’da ikamet etmesinden dolayı Genel Merkez olarak Hollanda seçildi. Ayrıca Avrupa’nın merkez ülkelerinden birisi olmasını istediğimizden dolayı Hollanda’yı seçtik.

Malatya’nın üretim yeri seçilmesinde de o zaman firmanın sahibi Ömer Altuntop beyin memleketi olmasının etkisi vardır diyebiliriz?
Tabi, firma sahibimiz Ömer Altuntop beyin Malatyalı olmasından dolayı burası üretim merkezi olarak seçildi.

Üretim yeri olarak Malatya’nın seçilmesinin avantaj veya dezavantajı var mı?
Malatya tarım şehri bir ilimiz. İstanbul, Konya veya Bursa gibi bir sanayi şehri değil. Ama firma sahibimizin yıllar önce bu işe başlarken dünyadaki rakiplerini etüt ederek ve Türkiye’de bu işi yapan firmaları inceledi. İncelemelerini tamamladıktan sonra ben neden bu işi Malatya’da yapmayayım, bu iş Malatya’da da hayli hayli yapılabilir diyerek Altuntop serüveni başlattı. O günkü şartlarda sanayi şehrinde olması gereken standart kalite üretiminin vazgeçilmezi CNS işleme merkezleri ve birbirine entegre çalışabilen üretim parkurunu fabrikamız da kurup ve güçlü bir mühendis ekibini oluşturarak dünyadaki rakiplerimizle rekabet ederek bugünkü durumumuza geldik.

Malatya’nın sanayi şehri olmaması birçok rakibimize göre belki dezavantaj olarak görülebilir. Ancak biz işimizi çok iyi yaparak Malatya’da da bu işin yapılabildiğini Türkiye ve dünyaya gösterdik. Firma sahiplerimiz bu vesileyle doğdukları topraklarda sanayici olmuşlardır.

Kalifiye işgücü sıkıntınız var mı? Ayrıca bulunduğunuz bölge sebebiyle yatırım teşviklerinden yararlanıyor musunuz?
Devlet tabii ki destek veriyor. Devletin Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki yatırımlara teşvikleri var. Ancak biz genelde kendi öz varlıklarımızla işlerimizi ilerletmeye çalışıyoruz.

İş gücü açısından İyi makine üretebilmek için imalatın ciddi bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebepten dolayı biz tarım şehrindeyiz deyip bahane üretmiyoruz. Rakiplerimizle kafa kafaya rekabet edebilmek için bahanelere sığınmıyoruz. Tam tersine daha fazla çalışarak bu işi en iyi yapandan daha iyi yapmak için gece gündüz çalışıyoruz. Son dönemde Malatya’da da güzel gelişmeler oluyor. Tarım şehri algısı artık yerini yavaş yavaş sanayi şehri olma algısına bırakıyor. Biz firma olarak bu işin öncülerinden biriyiz. Bu şehirde sanayinin gelişmesinde öncü rol almanın gururunu yaşıyoruz. İşi bilmeyen birçok kişiyi sabır gösterip eğiterek ve hoş görülü davranarak sektöre kazandırdık.

Fabrikanızın bulunduğu ilde Türkiye’nin sayılı üniversitelerinden biri olan İnönü Üniversitesi yer alıyor. Firma olarak Üniversite-Sanayi işbirliği konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Bununla ilgili projelerimiz var. Fırıncılık okulu, çıraklık okulu gibi projelerimizi üniversite ile işbirliği içerisinde yakın zamanda faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Ayrıca eğitimini Endüstri, Elektrik-Elektronik ve Makine Mühendisliği alanında yapan öğrencileri yetiştirmek üzere fabrikamızda stajlarını yaptırarak ve yeni eğitim süreçleriyle bu gençlere mesleki anlamda donanım kazandırarak hayata hazırlamaya çalışacağız. Bununla ilgili üniversite ile diyaloğumuz devam ediyor.

Zor bir bölgede yer almanıza rağmen yerli firmalarla kafa kafaya rekabet halindesiniz. Avrupalı rakiplerle kıyasladığınızda kendinizi nerede görüyorsunuz?
Biz haddimizi biliyoruz. Ancak dünyada bu işi yapan firmalarla başa baş rekabet edebiliyoruz ve kendimizi üst sıralarda görüyoruz. En iyi firmalarla aynı kalitede olduğumuzu öngörüyoruz. Bu yorumları aslında biz değil müşterilerimiz yapıyor. İsim vermeyeyim ama Alman ve İtalyan rakiplerimizin ürünlerini kullanan bir müşterimiz, Türkiye’de üretilen Altuntop ürünlerini kullandıktan sonra yaptığı yorum şöyle; “Ben yıllarca Alman ve İtalyan markalı ürünler kullandım, Ama sizin ürünü kullandıktan sonra kalite ve donanım anlamında hiçbir fark görmedim. Fırınlarda pişirme anlamında, hamur yoğurmada ise homojen yoğurma kalitesi anlamında Alman ve İtalyan markalardan hiçbir fark görmedik. Türkiye’de bu tarz sanayiciliğin ve bu kadar kaliteli makine üreten firmaların olması bizi mutlu etti.” Bu ve bunun benzeri birçok olumlu yorumları müşterilerimizden duyduk.

Bizim hedeflerimiz hayallerimiz var. Dünya, Birleşmiş Milletlere bağlı 195 ülkeden oluşuyor. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde çok iddaalı ve güçlü durumdayız. Diğer ülkelerde de bu başarıya ulaşmak için çalışıyoruz. Hedefimiz kendi ülkemizde pazarın % 80 ine sahip olmak, marka bilinirliğimizi en üst seviyeye çıkartarak dünyada bu işi en iyi yapan ilk 5-10 firma arasında yer almak. Bunun için uğraşıyoruz, bunun için hedeflerimiz vizyonlarımız var. Bu amaç uğruna gecemizi gündüzümüze katarak var gücümüzle mücadele ediyoruz.

Hedefimiz Türkiye unlu mamul pazarının yüzde 80’ine Altuptop olarak sahip olmak. Türkiye’de ekmekçilik ve ekmek makinacılığı dünya standardının çok üstünde bir yerde. Biz de Altuntop olarak 90 ülkeye ürün satan satıyoruz. Kalite, teknoloji ve her gün yükselen markamızla Türkiye pazar payının yüzde 80’ine sahip olmak için çaba gösteriyoruz.

AR-GE departmanınızın çalışmaları hakkında bize bilgi verebilir misiniz?
Firmamız kurumsal bir yapı ile hem ulusal, hem de uluslararası çalışmaktadır. Üretimin her aşamasında kaliteden vazgeçmemesi, sektöründeki yenilikleri yakından takip etmesi, müşterilerin ihtiyaçlarına hızlı çözümler sunabilmesi ile kalite ve güvende tek adres olmayı başarmıştır. Firmamızda bulunan AR-GE departmanı sürekli olarak teknolojik düşünce ve inovasyon kuralları dahilinde müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapmakta, her türlü imkan ve hizmeti müşterilerine sunmaktadır. Teknolojinin son imkanlarını kullanarak CNC işleme merkezleri ve CNC kontrollü endüstri 4.0 uyumlu birbirine entegre işleme merkezleriyle ve Avrupa standartlarında çizim programı kullanılmadan üretim parkuruna alınmıyor. Bu şekil de Unlu mamul ve ekmek fırınları ekipmanlarında müşterilerin ihtiyacını karşılayabilecek her türlü hizmeti vermektedir.

Bizim AR-GE bünyemizde güçlü bir mühendis kadromuz var. AR-GE merkezimiz ilk başta sahadaki müşterilerimizi dinliyor. Müşterinin istekleriyle birlikte sektördeki gelişmeleri inceliyor. Dünyada bu iş nasıl gidiyor? Bu işi en iyi yapan rakiplerimiz kimler? Bunları inceliyoruz. Mühendislerimiz çalışmaları sonucunda makinelerimize bu yeni özellikleri ekleyerek hem müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre üretim yapmış oluruz hem de rakiplerimizin önüne geçeriz diye ön bilgi veriyorlar. AR-GE Merkezimiz bu yolla bugün piyasaya sürdüğümüz makineleri üretiyor.

Şirketinizin yurt dışı ve yurt içi satış rakamlarını bizimle paylaşabilir misiniz?
Türkiye pazarında da tanınan ve aktif firmalardan bir tanesiyiz. Dünya pazarlarında da yaklaşık olarak 90’nın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirerek ve özellikle Avrupa ülkelerine yapmış olduğumuz ihracatla ülkeye döviz kazandıran bir firmayız. Una suyun değdiği ve ekmeğe dönüştüğü birçok ülkede unlu mamul ve ekmek fırını ekipmanları teknolojimizle hizmet vererek faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde ihracatımız daha yüksek.

Gelecek dönem yatırım planlarınız neler?
Bu konuda fabrikamızın kapalı alanlarını büyütüyoruz. Fabrikalarımızdaki CNC kontrollü ve endüstri 4.0 uyumlu birbirine entegre işleme merkezleri ile üretim hatlarına ilave teknolojik yatırımlar yapıyoruz.

Türkiye fırıncılık sektöründe son dönemde sıkıntılı bir süreç yaşanıyor. Fırıncılık sektörünün yaşadığı sıkıntılar sizi nasıl etkiliyor?
Yurt içinde dövizdeki spekülatif hareketlenmeden dolayı un fiyatlarında yüzde 30-40 arasında ciddi bir artış oldu. Fırıncılar da ekmek fiyatlarını artıramadığı için bir panik hali yaşandı. Bu da bizim sektörü olumsuz etkiledi. Biz bu süreçte Altuntop Makine olarak sektörümüzün ve fırıncıların yanında yer aldık. Ürünlerimizi daha önceki şartlarda satmaktan taviz vermedik. Ne artırdık ne azalttık. Yani kur artışını fiyatlarımıza yansıtmadık. Bu süreçte daha çok üretip ülkeye döviz kazandırmak için var gücümüzle çalıştık. İhracat kanadımız Avrupa satışımız zaten güçlü, bu dönemde daha da güçlendirmek için yeni adımlar attık.

Aslında biz teknolojimizle yetişmiş eleman sıkıntısı çeken fırıncıların sorunlarına çözüm sağlıyoruz. Daha önce insan gücüyle kesme ve yuvarlama işlemi yapılan hamurlar şimdi makinelerimizin maharetiyle gerçekleştiriliyor. Teknolojimizle adeta pişirmeyi eğlenceli hale getiriyoruz. İnsanlar bizim makinelerimizi kullanırken ortaya çıkan ürünün kalitesiyle işini daha çok seviyor.

FIRINCI ESNAFINI YALNIZ BIRAKMADIK
İTO’nun bir araştırmasına göre fırıncıların büyük kısmı hala çok eski teknoloji kullanıyor. Bu enerji ve diğer maliyetleri artırıyor. Bu firmalara neler önerirsiniz?
Biz seri üretim yapan ve stoklu çalışan bir firmayız. Türkiye pazarı veya başka bir pazar daraldı fırıncı para kazanmıyor diye düşünüp fabrikamızda üretimi kısıtlama gibi bir lüksümüz yok. Çünkü biz dünya pazarını hedef alıyoruz. Dünya pazarında marka olmak istiyoruz. Planlarımızı programlarımızı hep buna göre yapıyoruz. Türkiye pazarında da bu işi en iyi yapan firma olmak için gecemizi gündüzümüze katarak üretmeye devam ediyoruz. Biz fırıncılarımıza kapılarımızı sonuna kadar açıyoruz. Fırıncı yeter ki, “Ben teknolojimi geliştireceğim, sektörün bu tıkanıklık ortamında rekabet edebilmek için makine parkurumu yenilemek zorundayım, yardımcı olun” desin. Biz gerek ödeme şartları gerek rakamsal anlamda onlara her türlü çözümü sunmaya hazırız. Bu bir süreç, ben ekmekçilerin bu süreci atlatacağına ve iyi paralar kazanmaya başlayacağına inanıyorum. Buradan başarıyla çıkan fırıncılar makine parkurunu yenileyecektir diye düşünüyorum. Önemli olan aslında bu süreçte sektörün yanında yer almaktır. Yani işler iyiyken herkes iç piyasaya makine satmak ister, kötü olduğunda ise fırıncının yanında kimlerin yer aldığını sektör görüyor. Biz bu dönemde fırıncı esnafını yalnız bırakmadık.

Endüstriyel fırıncılık sektörü için ne gibi üretiminiz var?
Endüstriyel makine gruplarımız var. Endüstriyel pişirme fırınları, tünel fırınlar ve taş tabanlı fırınlar grubunda da hizmet veriyoruz. Aynı zamanda imalat bölümümüzde endüstriyel mobil mikser, hamur yoğurma, hamuru aktaran kesme makinesine deviren devirme makineleri gibi üretimlerimiz var. Yani biz mahalledeki butik bir fırının da, kombine ekmek fırınları dediğimiz endüstriyel ekmek fırınlarının da çözüm ortağıyız.

“TÜRKİYE’NİN YÜKSELEN DEĞERİ ALTUNTOP”
Yurt içinde veya yurt dışında şirket satın alma veya birleşme gibi düşünceniz var mı?
Biz Altuntop olarak kimsenin krizden dolayı zarar görmesini istemeyiz. Firma olarak yerli veya yabancı herhangi satın alma veya birleşme gibi düşüncemiz yok. Kendi öz varlıklarıyla büyüme hedefi olan bir şirketiz. Kendimizi Türkiye’nin yükselen değeri olarak adlandırıyoruz ve inşallah bir gün başarırız. “Türkiye’nin yükselen değeri Altuntop” sloganıyla hareket ediyoruz. Bu iş için hedeflerimiz var. 2022 yılında Türkiye’de pazarın % 80 ine sahip olmak istiyoruz. Müşterilerimize bunu dedirtmek ve onları buna inandırmak adına çok sıkı çalışıyoruz. Ürettiğimiz ürünleri her geçen gün geliştirerek ilerliyoruz. Önümüzdeki süreçte ihracat yaptığımız Avrupa ülkelerine yenilerini ekleyip bu anlamda ülke ekonomisine de katkıda bulunmak istiyoruz.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …