“Gıda güvenliğini garanti altına almak, milli güvenlik meselesidir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığınca düzenlenen Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) 69. Geleneksel Hasat Bayramı kapsamında buğday hasadı yaptı, yerli elektrikli traktörün deneme sürüşünü gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Polatlı’daki Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliğinde düzenlediği hasat şenliğine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hasadın çiftçini bir yıllık emeğinin semeresini topladığı bir bayram olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin ilk yerli üretim elektrikli traktörünün tanıtımını ve deneme sürüşünü yaptığını söyleyen Erdoğan, “45 dakika şarj süresiyle 7 saat aralıksız çalışabilen ve 105 beygire sahip traktörümüz inşallah seri üretime hazır. Ses yok, gürültü yok, yüzde 95’e varan yakıt tasarrufu sağlayan traktörün bu özelliğiyle çiftçilerimizin maliyetlerini düşüreceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, birçok ülkenin gıda güvenliği ile milli güvenlikleri arasında bağ kurduğunun altını çizerek, “Artık devletler tarımı tıpkı savunma, haberleşme, enerji gibi milli güvenliklerinin yapıtaşlarından biri olarak görüyor. Türkiye olarak bizim için de durum farklı değil. Gıda güvenliğini garanti altına almak, ülkemiz için aynı zamanda bir milli güvenlik meselesidir. Bizim nazarımızda iç tüketimimiz için, buğdayı dışarıdan satın almakla, silahı satın almak arasında temelde farklılık yoktur. Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlılık en az savunma sanayiinde dışa bağımlılık kadar tehlikeli ve riskli bir durumdur. Tarımsal üretimi, ekonomik boyutun ötesinde stratejik sektör olarak değerlendiriyoruz. Bu anlayışla son 17 yıldır özel önem ve öncelik verdiğimiz alanların başına tarım ve hayvancılığı koyduk. Tarım sektörümüzü yılların ihmalinden kurtararak dünyanın en gelişmiş ülkeleriyle yarışır hale getirdik. Tarımda ana girdilerden birisi tohumdur. Tohum aynı zamanda gıda kalitesinin başlangıç noktasıdır. Ne kadar kaliteli tohumunuz varsa, gıdanız da o derece sağlıklı olur. 2002 yılında 145 bin ton olan tohum üretim miktarı 2018’de bir milyon tonu aştı” şeklinde konuştu.

Kontrol edin

Dünya Makarna Şampiyonu, Japon şef Keita Yuge

Bu yıl 8’inci kez gerçekleştirilen Dünya Makarna Şampiyonası kapsamında “Makarna Sanatı” temasıyla Paris’te düzenlenen şampiyonanın …