Gelecek için elini taşın altına koymak…

Mustafa YAĞMURLU
Editör

Değerli okurlar,
34. sayımızla yine birlikteyiz.

Gıda güvenliği ve gıda güvencesi, günümüzde yaşanan pek çok sorunun bir araya gelmesi sonucu artık tehdit altında. Gıda arzının yeterli düzeyde sağlanabilmesi, güvenli gıdalar üretilmesi, üretilen gıdanın dağıtımı gibi birçok faktör gıda güvencesi ve güvenliğinin önemini arttırıyor.

2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağı ve bu artışın da en büyük kısmının az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Böyle bir nüfus artışı ve şehirleşme, gıda güvencesi ve gıda sistemlerinde yeni yaklaşımları gerekli kılıyor. Dünya, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ve artan nüfusun mevcut üretim sistemlerimizin çoğunu sürdürülemez hale getirecek olması nedeniyle kaçınılmaz zorluklarla karşı karşıya. İnsan beslenmesinde hayati öneme sahip olan fırıncılık, makarna ve bisküvi endüstrisinde gıda güvenliği bu açıdan büyük önem taşıyor.

İşte tam da bu noktada İsviçreli dünya değirmencilik ve gıda işleme endüstrisi devi Bühler adeta elini taşın altına koyarak büyük bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. İsviçre’nin Uzwil kentinde ağustos ayı sonunda gerçekleştirilen Bühler Networking Günleri, daha sürdürülebilir bir gelecek için 80’den fazla ülkeden 800 sektör temsilcisi, bilim adamı ve uzmanı bir araya getirdi. Toplamda 4 milyar insanın gıda ihtiyacını karşılayan 500 şirketin temsil edildiği toplantıda, artan dünya nüfusunun beslenebilmesi için sürdürülebilir üretim sistemleri üzerinde tartışıldı. Endüstri içi ve endüstriler arası çok sayıda network oluşturulmasına imkan veren etkinlikte, üreticilere, sektör temsilcilerine ve bilim insanlarına fikirlerini paylaşabilecekleri, birbirlerine ilham verebilecekleri ve temel sorunlara odaklanabilecekleri bir forum sağladı.

Bühler’in etkinliğiyle ilgili ayrıntıları kapak dosyamızda bulabilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle…

Kontrol edin

Irak pazarı Türkiye için önemli…

Mustafa YAĞMURLU Editör Değerli okurlar, BBM Dergisi’nin 33. sayısıyla yine birlikteyiz. Irak geleneksel olarak Türkiye’nin …