Fırıncılıkta Genç İstihdamı Artıyor

Ekmek sektöründe gençlerin istihdamını artırmayı hedefleyen ‘Ekmek Sektöründe Gençlerin İstihdam Edilebilirliğinin Artırılması’ isimli proje büyük ilgi gördü.

istihdam

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü ve Bursa Ekmek Sanayi ve AŞ (BESAŞ) işbirliğiyle hazırlanan ve ekmek sektöründe gençlerin istihdamını artırmayı hedefleyen ‘Ekmek Sektöründe Gençlerin İstihdam Edilebilirliğinin Artırılması’ isimli projenin açılışı Bursa’da yapıldı.
Yaklaşık 150 bin Euro’luk bütçe ile 18 ay olarak planlanan projenin açılışında konuşan BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, sektördeki bileşenlerle birlikte düzenlenen projeyle birlikte ekmek sektöründe daha kalifiye çalışanların istihdam edilmesini sağlamak istediklerini söyledi. Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından onaylanan projenin ulusal ortağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), yerel ortağı ise Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak belirlendi. Projenin yurt dışı ortakları ise Estonya’dan Gıda ve Fermantasyon Teknolojileri Merkezi (TFTAK), Romanya’dan Ulusal Gıda Biyokaynakları Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (IBA) oldu.

KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
BESAŞ Genel Müdürü Mustafa Bektaş, projenin ‘fırıncılık sektöründe mesleki beceri ve bilgi birikimine sahip olmayan gençlerin sorununa’ cevap niteliğinde olacağını söyledi. Projeyle fırıncılık sektörüyle ilgili ücretsiz ve yenilikçi eğitim materyalleri vasıtasıyla erken okuldan ayrılan veya yetersiz eğitim almış gençlerin istihdam edilebilirliğini artırmak için fırsat sağlamak istediklerini söyleyen Bektaş, “Gençlerin işgücü piyasasına entegrasyonunu kolaylaştırmak ve onları profesyonel hayat için hazırlamak istiyoruz. Ekmekçilik sektöründe daha kalifiye çalışanların istihdam edilmesini sağlamak ise ana hedefimiz” dedi. Bursa’daki eğitimlerden sonra katılımcılara Estonya’da ekmek analizi eğitimi verilecek. Romanya’da ise katılımcılar ekmek üretim pilot tesisini ve tesiste yapılan farklı ekmek çeşitleri üretimini görme fırsatı bulacak.

Kontrol edin

FRITSCH, MULTIVAC çatısı altına girdi

Türkiye’de yatırımları bulunan FRITSCH Grubu, paketleme devi MULTIVAC’ın çatısı altına girdi. Temmuz ayında FRITSCH Grubu’nu …