Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Tesislerinde Kalite ve Kalite Kontrol

Tüketicilere kaliteli ürün sunmak için gerekli hijyen uygulamaları kapsamında hareket eden, kaliteden ödün vermeden ileriye dönük çalışma yapan firmalar, dünyadaki gelişmelere paralel olarak teknolojiye yatırım yapıyor. Ancak ülkemizin büyük bir bölümünde hala kullanılan düşük kaliteli ürün ve malzemeden dolayı özellikle ekmekte kalite sorunu yaşanıyor. Ve kalitesiz ekmekler maalesef israf oluyor.

kalite-kontrol

Fırıncılık, makarna ve bisküvi tesislerinde kalite ve kalite kontrol bugünün üreticileri için olmazsa olmaz uygulamaların başında geliyor. Ekmek ve fırıncılık sektöründe çok fazla önemsenmeyen kalite kontrol laboratuvarları makarna ve bisküvi sektöründe dünya ile yarışır seviyelere ulaşmış durumda. Fırıncılık sektörünün de aynı seviye ulaşması için ekmek fiyatlarının artması ve fırıncılık sektörünün para kazanması gerektiğine dikkat çekiliyor.
Özellikle fırıncılık tesisleri, fırıncının yoğun rekabetten dolayı fazla para kazanamaması yüzünden yenilenemiyor. Lüks semtlerde farklı ekmek ve unlu mamul çeşidi satan fırınlarda sürekli bir yenileme yaşanırken özellikle taşra ve dar gelirli mahallelerde yer alan fırınlarda maalesef kalitesiz malzemeden dolayı yenilenme pek yaşanmıyor. Yıpranan ve ekmeklere zarar veren birçok malzeme kullanmaya devam ediliyor.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …