FIRINCILIK, MAKARNA VE BİSKÜVİ SEKTÖRÜNDE DONUK ÜRÜNLERİN PAYI

“Uzun süre depolanabilen ve kullanılabilen derin dondurulmuş gıda ürünleri donuk gıdalar olarak adlandırılıyor. Özellikle Avrupa’da hızlı bir büyüme gösteren dondurulmuş hazır gıda sektörü tüm dünyada pazarın lider ürün segmenti konumuna ulaşmıştır. Dondurulmuş hazır yemek ürünlerinin, hijyen ve zaman avantajı sayesinde artan popülaritesi nedeniyle önemli bir artış gösterdiği tahmin ediliyor. Kadın işgücünün her alanda sürekli artması sektörün gelecek yıllarda daha çok büyümesine yardımcı olması bekleniyor. Küresel dondurulmuş gıda pazarının 2020 yılına kadar 306 milyar dolara ulaşması tahmin ediliyor.”

donukürün

Çalışma saatleri, trafik, iş yoğunluğu ve stres gibi pek çok etken günlük hayatın büyük bir kısmını kapsadığından, insanların kendilerine ayırabilecekleri zaman her geçen azalıyor. Bu da hayatın her alanında hızlı ve kolay çözümlerin aranmasını beraberinde getiriyor. Ekonomik ve teknolojik gelişmelerle birlikte insanların beslenme ve tüketim alışkanlıkları her geçen gün değişim gösteriyor. Özellikle gıda üretim ve tüketiminde hızlı ve pratik çözümler tercih ediliyor. Bu yüzden günümüzde kolay ve değişik şekillerde hazırlanabilen, mevsim dışı olmasına rağmen doğal özelliklerini tazesine en yakın şekilde koruyan dondurulmuş gıdaların tüketimi artırıyor. Dondurulmuş gıdalara talebin artmasında ve dondurulmuş gıda sektörünün oluşmasında kadınların çalışma hayatına katılımı ve buna bağlı olarak yaşam tarzında ortaya çıkan değişiklikler de etkilidir.

Hazır gıda üretiminde birçok farklı yöntem olmasına rağmen, tüketiciler en çok dondurulmuş gıda ürünlerini tercih ediyor. Dondurulmuş gıdalara pratik olmalarının yanı sıra, içerisine katkı maddelerinin konulmuyor olması da bu ürünlere olan ilgiyi arttırıyor. Dondurulmuş ürünler hazırlanırken sıcaklıkları -40 derecelere kadar düşürüldüğü için herhangi bir mikrobiyel faaliyetin gerçekleşmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle katkı maddelerinin kullanımına ihtiyaç duyulmuyor. Ayrıca gıda maddeleri dondurma yöntemi ile işlendiğinde, raf ömrü uzun her mevsim tüketilme imkanı olan, belli bir standartta ve kolay hazırlanabilen ürünlere dönüşmektedir. Oysa normal yollarla hazırlanmış uzun raf ömürlü ürünlerin içerisine bozulmasını engellemek için birçok katkı maddesi ilave ediliyor.

Dondurulmuş gıdalar bugün yalnızca ev yaşamında günlük hayatı kolaylaştırmıyor. Uzun raf ömrü ve pratik kullanımı sayesinde hizmet sektöründe yer alan pek çok otel ve restoran da dondurulmuş gıda kullanımı her geçen artıyor. Türkiye’de dondurulmuş gıda sektörü, günümüzde hızlı bir artış gösterirken bu alanda üretim yapan firmaların önemli bir kısmı teknolojik bakımdan batı ülkelerinin standardına sahip.

Donmuş yiyecekler, yalnızca ihtiyaç kadar kullanıldığı için yiyecek israfını azaltmakta büyük rol oynuyor. Bu hem ekonomik olarak bütçeye olumlu yansıyor hem de çevre için faydalı sonuçlar doğuruyor. Dondurulmuş gıdaların pişirmeden önce iyice çözülmesi gerekiyor. Donuk unlu mamullerin buzdolabında yavaş yavaş çözülmesini planlamak gerekiyor. En ideal çözüm buzdolabının alt kısmında çözülmesini sağlamaktır. Bunun amacı, pişirme sırasında yiyeceğin zararlı bakterileri öldürmek için yeterince ısıtılmasını sağlamaktır.

Pazar analiz edildiğinde Kuzey Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik ve LAMEA gibi önemli coğrafi bölgelerde büyük potansiyellerin olduğu görülüyor. Kuzey Amerika ve Avrupa, dondurulmuş gıdaların büyük gelişmiş pazarları iken, Asya-Pasifik ve LAMEA gibi gelişmekte olan pazarlar hızlı bir yükseliş gösteriyor.
PAZARI AVRUPA DOMİNE EDİYOR
Dondurulmuş gıdalar, mikroorganizmaların büyümesine izin vermediği ve koruyuculara ihtiyaç duymadığı için popülaritesi her geçen gün artıyor. Özellikle Avrupa Bölgesi, küresel dondurulmuş unlu mamul piyasasına yön veriyor. Avrupa dondurulmuş unlu mamuller pazarının 2018-2020 tahmini döneminde yüzde 7.5 CAGR (yıllık bileşik büyüme oranı) büyümesinin yaşanması tahmin ediliyor.

Özellikle kahvaltıda kullanılan dondurulmuş unlu gıdalar insanların tercihinde önemli bir paya sahiptir. Ayrıca glutensiz dondurulmuş fırınlanmış gıdaların mevcudiyeti pazarın büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Ürüne dayalı olarak pazar; ekmek, pizza, kekler, pastalar ve diğerleri (waffle, bisküvi, kurabiye, simit ve donut) olarak ayrılır. Dağıtım kanalına dayalı olarak marketler, hipermarket & süpermarketler, artisan fırıncılar, catering & sanayi ve hızlı servis restoranlarına ayrılmıştır. Pazar Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya ve Avrupa’nın geri kalanına bölünmüştür.

donuk ürün

KUZEY AMERİKA PAZARI % 8.3 BÜYÜYECEK
Kuzey Amerika Dondurulmuş Unlu Mamuller Pazarı’nın 2018-2020 tahmini döneminde piyasada yıllık bileşik büyüme oranının (CAGR) yüzde 8.3 artışına tanıklık etmesi beklenmektedir. Özel dondurulmuş fırınlanmış ürünlerin büyümesi, sağlıklı ürün teklifleri nedeniyle büyüyen bir trenddir. Fırın işletmeleri, sağlık bilincine sahip tüketici segmentinin ele alınmasını sağlamak için glutensiz, sütsüz, yer fıstığı içermeyen ve soya proteinsiz geniş yelpazede özel fırın ürünleri sunmaktadır. Tüketicilerin taze pişmiş gıdaları tercih etmeleri sebebiyle küf, maya ve bakterilerin çoğalmasını engellediği için dondurulmuş fırınlanmış ürünler büyük rağbet görüyor. Ülkelere göre, pazar ABD, Meksika, Kanada ve Kuzey Amerika’nın Geri Kalanı’na ayrılmıştır.

Küresel dondurulmuş unlu mamul piyasasına yön veren Avrupa’dan sonra Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’yı içine alan LAMEA ülkelerinde dondurulmuş unlu mamuller pazarının çok daha hızlı büyümesi bekleniyor. Yapılan araştırmalara göre LAMEA ülkelerinde 2018 – 2024 tahmin döneminde % 10,2 CAGR pazar büyümesine şahit olunması bekleniyor. Latin Amerika dondurulmuş unlu mamul piyasasının tahmin döneminde önemli bir artış göstermesi bekleniyor. Tüketici yaşam standartlarını değişmesi, bölgedeki dondurulmuş unlu mamullere olan talebe yol açtı. Kişi başına düşen gelirdeki artış da bölgede ekonomik büyümeyi tetikledi ve sonuç olarak LAMEA’nın dondurulmuş fırıncılık sektörünü etkiledi. Ülkelere göre, pazar Brezilya, Arjantin, BAE, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Nijerya ve LAMEA’nın geri kalanına ayrılmıştır.

Kontrol edin

unlumamul_katkimaddeleri1

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …