FİMAK Amerika ve Afrika pazarında büyüyecek

“Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de sektörümüzün müşterileri olan fırınlar küçülme eğiliminde. Artık büyük metrekareler yerine daha küçük alanlarda donuk ürünler kullanılarak hem maliyetten hem de alandan tasarruf edilmektedir. Şehirlerin büyüklüğüne göre birkaç büyük endüstriyel işletme haricinde küçük ve orta ölçekli fırınlar ortaya çıkacaktır. Ürün çeşitliliği artacaktır. Bu teknoloji ile biz de kendimize yön vermeye çalışıyoruz. Hedef pazarlarımızdan bir tanesi Amerika pazarıdır. Bu vesile ile FİMAK USA isimli şirketimizi kurarak ABD pazarına Anadolu’nun kadim başkenti Konya’dan açılmayı ve bir Türk markası olarak ABD piyasasında olmayı hedefledik. Bir diğer hedef de Afrika pazarıdır.” ROPORTAJ_Fimak

Ramazan GÜVEN
FİMAK Fırın Makinaları A.Ş. Genel Müdürü

Yüksek Makine Mühendisi merhum Vedat Özpınar tarafından 1974 yılında bir çırak ve bir işçi ile Konya’da kurulan ve ilk etapta hamur makineleri imalatına başlayan FİMAK, şimdilerde Türkiye’de ekmek ve unlu mamuller sektörünün ticaretine yön veren firmaların başında geliyor. FİMAK, fırın makinaları imalatında bugün 49 bin 500 metrekare açık alan üzerine kurulmuş fabrikasında günümüzün en son teknolojilerini kullanarak üretim yapıyor. Unlu mamülün girdiği her sektöre hizmet veren FİMAK, son dönemde et pişirme makineleri de üretmeye başlamış. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek işletmelerin ihtiyaç duyduğu modern makineleri üreten FİMAK sektöre birçok ilk ürün kazandırmış. Taş fırınlardan modern fırınlara geçişte öncü olan firma, fırıncılık sektörünün işleme, yoğurma ve pişirme gruplarındaki faaliyetleriyle sektördeki açığı kapatmak için bir ekmekçilik pastacılık ve unlu mamul okulunu açmış. Firmanın hamur şekillendirme makinesi ile başlayan serüveni elektrikli ve gazlı döner fırınlar, katlı taş tabanlı borulu fırınlar, pastane fırınları, hamur yoğurucular ve yardımcı ekipmanlar firmanın üretim alanlarını oluşturuyor.

Yarım asra yıkın zamanda yaptığı yeniliklerle ekmeğin tadına kalite katan FİMAK Fırın Makinaları A.Ş.’nin Genel Müdürü Ramazan Güven ile firmanın yatırımları ve sektörün geleceğini konuştuk. Türkiye’nin buğday ambarı ve Anadolu’nun kadim başkenti Konya’dan dünya uzanan bir başarı hikayesi olan FİMAK, yurt içinde ve yurt dışında anahtar teslim projelere imza atıyor. Firma ülke genelinde 600’ün üzerinde süper market zincirinde anahtar teslim üretim tesisleri kurup sıcak ürün piyasasına hizmet veriyor. Son dönemin parlayan yıldızı donuk ürünler pazarına yoğunlaştıklarını ifade eden Güven, üreticilerin yakın zamanda büyük metrekareler yerine daha küçük alanlarda donuk ürünler kullanarak hem maliyete hem de alandan tasarruf edeceğini belirterek küçük ve orta ölçekli fırınların ortaya çıkacağını aktardı.

Ramazan Güven’in BBM Dergisi’nin sorularına verdiği cevaplar şöyle:

Sayın Güven, FİMAK olarak sektörün öncü firmalarından birisiniz. Biz sizi tanıyoruz ama okuyucularımıza 1974’te başlayan ve yaklaşık yarım asırdır devam eden serüveninizle ilgili bilgi verir misiniz?
Yüksek Makine Mühendisi olan Vedat Özpınar tarafından 1974 yılında bir çırak ve bir işçi ile hamur makineleri imalatına başlayan FİMAK şimdilerde Türkiye’de sektörü her konuda yön verenlerin başında geliyor. Şu an 49 bin 500 metrekare açık alan üzerine kurulmuş kapalı alanı 26 bin 500 metrekare olan bir fabrikamız mevcut. Son 5 senede büyük yatırımlar yaparak yeni teknolojileri Türkiye’de getirdik. Eskiden sadece fırıncılık sektöründe çalışan firmamız şu an 100’e yakın farklı makineleri imal edebiliyor.
Fırınlarınızı ve firmanızı rakiplerinizden ayıran ne gibi özellikleriniz var?
Köklü bir aile firmasıyız, sektörde 42. yılımıza girmiş bulunmaktayız. Bizler gerek çalışanlarımızı gerek müşterilerimizi büyük FİMAK ailesinin birer üyesi olarak görmekteyiz. Bu ailenin temeli insanı sevmek ona değer vermek ve onu mutlu etmek olarak atılmıştır. Dolayısı ile mutluluk ve huzur bizim için birinci planda olmuştur. Bunun yanında teknolojiye uygun, satış sonrası hizmeti veren en iyi firmalardanız. Katıldığımız fuarlara ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2003 yılından bu yana fırıncılık sektöründe proje departmanına sahip ilk firmayız. 3 boyutlu projelendirmelerimiz var. FİMAK olarak yeniliğe önem veriyoruz, ürünlerimize her yıl mutlaka birkaç ekleme yapıyoruz. Donuk ürünler için yaptığımız Rokon isimli bir fırınımız en popülerler arasında.

Başarınızın arkasında yatan sır nedir?
Kaliteden taviz vermeden çok çalışmak, işimizi çok sevmemiz, daima yenilenmek, müşteri memnuniyeti ve sektörü iyi okuyabilmek.

Gelecekte ne tür fırınların revaçta olacağını düşünüyorsunuz?
Talebe göre hareket eden ergonomik makineler üzerine çalışıyoruz. Sektörde bir tüketim çılgınlığı ve israf söz konusuydu. Hem üreticiler hem de tüketiciler artık yavaş yavaş tükettiğim kadar ürün şeklinde düşünmeye başladı. Bu da daha küçük metrekarede daha az maliyetle ürün üretmek anlamına geliyor. İşte bu noktada yarı donuk teknolojileri ortaya çıkarıyor. Türkiye’de bu piyasa şu an yüzde 1’in altında. Büyük firmalar belki yapıyordur ama bu teknoloji ile biz de kendimize yön vermeye çalışıyoruz. Endüstriyel otomasyon kontrollü, hızlı pişiren, az talebe göre hareket eden ergonomik makineler üzerine çalışıyoruz. Endüstriyel pişirmede üreticilerin bu sorununu çözüyoruz, stokladıkları ürünleri en kaliteli şekilde pişirebilecekleri fırınları üretiyoruz.

AR-GE MERKEZİMİZ İLKLERİ BAŞARDI
Firma olarak AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Firmamız Temmuz 2017 döneminde Sanayi Bakanlığı onaylı Türkiye’de 565’inci, Konya da 13’ncü AR-GE merkezi olmuştur. Bu yatırımıyla sektöründe bir ilki gerçekleştirmiştir. AR-GE’nin bir ekip işi olduğunun farkında olan firmamız bu anlamda AR-GE çalışmaları için genç ve dinamik bir ekip oluşturmuştur. AR-GE çalışmalarımız genel anlamda daha küçük fırınlarda daha kısa zamanda daha verimli pişirme ve pişirme kalitesini artırma yönündedir. İkinci etapta Fırınlarımızın kontrol üniteleri olan elektronik kartların geliştirme süreçlerini kendi bünyemizde oluşturma çalışmalarımız devam etmektedir. Bu konuda yazılım çalışmalarımıza başlamış durumdayız. Son olarak enerji verimliliğini artırmak adına fabrikamızda ekibimiz teknolojik gelişmeleri takip ederek gelecek adına önemli gözlem ve tecrübe kazanmaktadır. Gerekli şartlar sağlandığında enerji verimliliği konusunda AR-GE merkezimiz sektörde ilkleri başaracak seviyeye gelecektir.

Sektörün geleceğine yönelik düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?
Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de sektörümüzün müşterileri olan firmalar küçülme eğilimindedir. Büyük metrekareler yerine daha küçük alanlarda donuk ürünler kullanarak hem maliyete hem alandan tasarruf edilmektedir. Şehirlerin büyüklüğüne göre birkaç büyük endüstriyel işletme haricinde küçük ve orta ölçekli fırınlar ortaya çıkacaktır. Ürün çeşitliliği artacaktır.

Sektörde yapılan AR-GE çalışmaları sizce yeterli mi?
Sektörde yapılan AR-GE çalışmaları geçmiş yıllara göre artış göstermekle birlikte yeterli seviyede değil. Sadece bir kaç firma dışında gerçek anlamda Araştırma Geliştirme (AR-GE) departmanına sahip firma sayısı yok denilecek kadar az. Genellikle firmalar kolaya kaçıp mevcut ürünü kopyalama ya da sınırlı şekilde Ürün Geliştirme (ÜRGE) faaliyeti gerçekleştirmektedir.

REKABET TEKNOLOJİ YATIRIMLARINI KISITLIYOR
Fırıncılık sektörünün kullandığı teknoloji, enerji tasarrufu ve verimlilik açısından ne durumdadır?
Fırıncılık sektöründeki rekabet ortamı maalesef teknolojik yatırım ve makine parkuru yenilenmesi konusunda olumsuz bir etki yaratmaktadır. Fırıncılarımız ya da unlu mamül işletmecilerimiz rekabet ortamında yeni yatırımlara maddi kaynak ayıramamaktadır. Çünkü para kazanmaları çok zor hale gelmiş durumda. Kullanılan teçhizatlar anlamında geçmiş yıllara oranla sektör kendini makinalaşma anlamında fazlasıyla ileri seviyeye çıkarmış. Ancak makinalaşma ve teknoloji kullanımı henüz tam anlamıyla bir alışkanlık haline gelmemiş. Halen geleneksel şekilde üretim yapan firmalarımız mevcut. Enerji verimliliği konusunda da müşterilerimiz kendi ürün çeşitliliğini dikkate alarak pişirme konusunda en verimli ürünü seçme bilincine erişmişlerdir.

FİMAK olarak ürünlerinizde enerji verimliği konusunda ne tür yenilikler yapıyorsunuz? Enerji kaybını önlemek için ne tür ürünler geliştirdiniz?
AR-GE merkezimiz hem elektrikli hem doğal gazlı fırınlara yönelik enerji verimliliği konusunda çalışmalarını devam ettiriyor. Gerek kullandığımız rezistanslar gerek yalıtım teknikleri ve yeni teknolojilerle alakalı gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Pişirme kabinlerinde ısı verimliliği, ısı dengesini, ısı akışlarını sürekli kontrol ederek fırınlarımızdaki pişirme verimliliğini enerji tasarrufunu sürekli kontrol edip iyileştirmeler yapmaktayız.

Enerji verimliği konusunda ürünlerinizi kullanan firmalara ne tür önerileriniz olur?
Müşterilerimizin ürünlerimizin kullanım talimatlarına uymaları zaten birçok noktada enerji verimliliğini getirmektedir. Ayrıca ürün pişirmeden önce ürünü fırına yerleştirirken mümkün olduğunca dışarı ile olan hava sirkülasyonunu minimum hale getirmeleri kullanıcı için daha olumlu olacaktır.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz? Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? Küresel arenadaki pozisyonunuz nedir?
FİMAK şu anda 70’e yakın ülkede unlu mamuller ve fırıncılık sektörüne hizmet vermektedir. Genel olarak 5 kıtada ve birçok ülkede makinalarımız ve servis sistemimiz sorunsuz çalışmaktadır. İhracatımız oran anlamında iç pazarın biraz altında, ancak hedefimiz ihracatımızı yükseltmek ve ülkemize katkı sağlamak. Dünya piyasasında markamızı yurt dışı fuarlarda tanıtarak hem bilinirliğimizi hem güvenilirliğimizi artırıyoruz. Kalite anlamında dünya markaları ile yarışacak düzeydeyiz.

HEDEF PAZARLARIMIZ AMERİKA VE AFRİKA
FİMAK olarak hedef pazarlarınız nerelerdir?
Hedef pazarlarımızdan bir tanesi Amerika pazarıdır. Bu vesile ile 2015 de FİMAK USA isimli şirketimizi kurarak ABD pazarına Anadolu’nun kadim başkenti Konya’dan açılmayı ve bir Türk markası olarak ABD piyasasında olmayı hedefledik. Bir diğer hedef de Afrika pazarıdır. Burada da Etiyopya’da Afrika’nın en büyük ekmek üretim tesisini kurmuş bulunmaktayız. Etiyopya gibi birçok Afrika ülkesinde faaliyetlerimiz devam etmektedir.

2018 yılı için büyüme ve yatırım hedefiniz nedir? Yılın ilk 5 ayı firmanız açısından nasıl geçti?
2018 bizim için çok iyi babaşladı. 2018 Nisan ayında IBATECH 2018 İstanbul fuarını çok başarılı şekilde geçirdik. Fuarında vermiş olduğu olumlu enerji ile 2018 yılında sektörümüze en iyi şekilde hizmet etmeye devam ediyoruz. İlk 5 aylık dönemde müşterilerimizin bize karşı duydukları güven sayesinde çok yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Yatırım olarak üretim sistemimiz ve makinalaşma anlamında bir düşüncemiz var. Bu da inşallah müşterilerimize kaliteli ürün ve hizmet anlayışı olarak geri dönecek.

TÜBİTAK DESTEKLİ RETROS
Sektörde yarım asra yakın bilgi birikiminiz var. Bunun size sağladığı faydalar nelerdir?
Yarım asırlık tecrübemizin doğal sonucu olarak müşterilerimiz bize karşı büyük bir güven duymakta. Müşterilerimizin bize karşı olan güvenleri bizi motive ediyor. Müşterilerimiz “FİMAK yaptıysa en iyisini yapar” düşüncesini bize fazlasıyla gösteriyorlar bu bence en büyük kazançtır.

Firma olarak sektöre kazandırdığınız en son yenilikleriniz neler?
Firmamız son olarak çalışması yaklaşık 2 yıl süren bir gastro fırınını sektöre kazandırdı. Bu fırın geleneksel pişirme yöntemlerini teknolojik yeniliklerle birleştirerek çok farklı bir pişirme kalitesi ortaya koyuyor. İsmini geleneksel pişirme tecrübelerini yansıtması anlamında Retros olarak koyduğumuz bu fırın sektörde çok iyi bir yere gelecektir. Aynı zamanda patentli bir üründür ve TÜBİTAK destekli, onaylı bir fırındır.

Türkiye’de sizin gibi başarılı birçok firma var. Ancak buna rağmen fırıncı esnafının kullandığı makinaların ve üretim parkurunun eski olduğu iddia ediliyor. Bu konuda sizin düşünceniz ve öneriniz nedir?
Bir önceki soruda da bahsettiğim gibi sektördeki rekabet ortamı fırıncılık ve unlu mamüller sektörünü olumsuz etkiliyor. Bu durum ortadan kalkarsa sektörde yatırımlar artmaya ve makina parkuru, araç gereçler yenilenmeye başlayacaktır.

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …