Endüstriyel Fırıncılık Teknolojileri

Unlu mamul ve ekmekçilik sektörü gelişen teknoloji ve tüketicilerin alışkanlıklarının değişmesiyle çeşitlendi. Eskiden üretilen yüksek gramajlı, çeşitliliği az olan ürünlerin yerini düşük gramajlı ve çeşitliliği fazla ürünlere bıraktı. Sektördeki bu değişimle beraber ürünlerin pişirilme teknikleri ve çeşitliliği üzerinde üreticiler daha profesyonel olarak çalışmaya başladı.

firincilik

Türkiye’nin fırıncılık endüstrisi son yıllarda hızla gelişiyor. Özellikle son 20-30 yılda ülkedeki fırıncılık altyapısı hızla gelişen teknoloji sayesinde baştan aşağıya yenilendi. Her ne kadar çok büyük kapasiteli endüstriyel fırınlar yurtiçinde fazla tercih edilmese de çok katlı, döner arabalı, taş tabanlı fırınlar yurt geneline hızla yayıldı. Ülkenin en ücra köşelerinde bile bugün son teknoloji ürünü ekmek fırınları kullanılıyor. Tüketicilerin değişen alışkanlıkları ve eğilimlerini dikkate alarak gelişen teknolojiyle birlikte birçok şirket de ürünlerinde tasarım değişiklikleri yaptı.

Türk makine endüstrisinin hızlı gelişimi sayesinde ilk zamanlarda dışarıdan ithal edilen birçok ekipman bugün yerli firmalar ve Türk mühendisler tarafından üretiliyor. Şirketlerin gelişimi o kadar hızla yol aldı ki bugün Türk üreticileri dünyanın dört bir tarafına ürün satıyor.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …