Ekmekte zam tartışmasında tehlike büyüyor

Gün geçtikçe büyüyen ekmekte zam tartışması tehlikeli sonuçlar doğurmaya başladı. Un, maya, elektrik giderlerini karşılayamadığı için fırıncıların zorlandığını belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin BBM Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “Sadece İstanbul’da 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı” dedi.

 ekmekte-zam-tartismasi

Ekmek ülke gündemini meşgul etmeye devam ediyor. Un, maya, elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere hemen hemen bütün girdi maliyetleri artan fırıncı zam yapmak istiyor. Bakanlık ve Valilik izin vermiyor. Ankara’da yapılan ekmek zammı Ticaret Bakanlığı eliyle durduruldu.

Un, elektrik, maya ve işçi maliyetlerini karşılayamadığından dolayı İstanbul’da 30 gün içerisinde 50 fırının kapandığını söyleyen İstanbul Fırıncılar Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Çetin, “Ekmek fiyatına zam yaptırmıyorlar. Yüzlerce fırıncı un alamıyor. İstanbul’da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi. 30 gün içerisinde 50 fırın kapandı. Bunların ruhsatları var ve çoğunluğu da Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenyurt bölgesinde bulunuyor” dedi.

Dolar fiyatının bahane edilerek bütün girdi maliyetlerine zam yapıldığını anlatan Çetin, “Döviz fiyatı düştü. Ancak un satan firmalar bu konuda bir indirim yapmadı. Uncular indirim yapmayınca biz de ekmeğe zam yapamayınca belimiz bükülüyor. Uncular milli kahraman oldular, biz günah keçisi olduk. Güncel ekmek fiyatları maliyetlerimizi karşılamıyor. Un, tuz, maya, katkı maddeleri, doğalgaz ve elektrik fiyatları mayıs haziran ayı fiyatlarına çekilsin biz o zaman zam yapmayalım. Böyle olunca iflas ediyoruz, zarar ediyoruz, dükkanları kapatıyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan Çetin, Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı çerçevesinde elektrik fiyatının yıl sonuna kadar artmayacağının duyurulduğunu ancak bundan önce yüzde 40 zam geldiğini belirterek, “Bu zammı geri alsınlar. Yıl sonuna kadar da elektrik, su ve una zam yapılmasın. Biz de yıl sonuna kadar 200 gramlık ekmeği 1 liraya, 250 gramlık ekmeği 1.25 liraya satarak Enflasyonla Topyekûn Mücadele’ye katılalım” dedi.

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu’nun, fırınlara 5 milyon çuval unu 85 liradan vermeyi taahhüt ettiğini hatırlatan Erdoğan Çetin, “Bu açıklama tam olarak gerçeği yansıtmıyor. Her şeyden önce 85 liraya verdikleri tandırlık un. Bu undan ekmek olmaz. O unu da bu fiyata, parasını önceden verirsek alabiliyoruz. Aldıktan sonra kalitesini beğenmezsek iade edemiyoruz. Üstelik nakliyesi de bize ait. Eğer uncular fırına getirirse unun fiyatı 95 lira oluyor. Ayrıca bayi kârlarını yüzde 15’e düşüren yönetmelik çıktı ama uygulanmıyor” diye konuştu.

İstanbul’da yerel yönetimin 200 gramlık ekmeği 1 liraya, 250 gramlık ekmeği de 1.25 liraya satmasını öngördüğü fırıncılar adına konuşan İstanbul Ticaret Odası Ekmek ve Unlu Mamuller Komite Üyesi Sultan Selim Şimşek, zamsız üretime devam edemeyeceklerini, zamsız fiyatta direnilirse bir hafta içinde halk tipi ekmek üretimini bırakacaklarını söyledi.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …