Ekmekle ilgili 14.400 yıllık bulgular Ürdün’de ortaya çıktı

Ekmeğin tarihi ile ilgili bilim adamları yeni bir bulguya ulaştı. Ortadoğu’da bir taş binada ele geçirilen ekmek kırıntıları insanların düşünülenden binlerce yıl önce ekmek pişirdiğini ortaya çıkardı.
ilkekmek
Tarihçiler ve arkeologlar geleneksel şekilde ekmek ve buğday gibi ürünlerin kullanımını insanlık tarihinde daha ileri bir nokta olarak görmüş ve buğdayın ekilerek un haline getirilmesini tarımın şafağı olarak nitelendirmiştir. Washington Post gazetesinde yer alan habere göre Ortadoğu’da bir taş binada ele geçirilen ekmek kırıntıları insanların düşünülenden binlerce yıl önce ekmek pişirdiğini kanıtladı. Ekmek kırıntılarının yakınında bulunan ocaklardaki kömürleşmiş bitkilerin radyokarbon tarihlerine dayanarak, gıda artıklarının yaklaşık 14.400 yaşında olduğu ortaya çıktı. Bu tarih tarımın ortaya çıkmasından yaklaşık olarak 4 bin yıl önceye dayanıyor. Kopenhag Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacısı olan yazar Amaia Arranz Otaegui yaptığı açıklamada, “Çalışmalarımız ekmeklerin yerleşmiş, karmaşık toplumların bir ürünü olmadığını, Paleolitik avcı-toplayıcı toplumun bir ürünü olduğunu gösterdi” açıklamasında bulundu.

Arkeologlar, ekmek kırıntılarını Ürdün’deki Shubayqa 1 isimli bir bölgede çökelti örneklerinin arasında buldu. Ekmeğin bulunduğu yapının merkezindeki ocak oval şekilde tasarlanmıştı ve ocağı yapan inşaat ustaları taşları zemine özenli bir şekilde yerleştirmişti. Arranz Otaegui, bulguların bulunduğu binanın bir konut olup olmadığını ya da törensel bir amaç için mi kullanıldığını henüz bilmediklerini kaydetti.

Smithsonian Enstitüsünden Arkeobotanikçi Dolores Piperno, Arranz Otaegui’nin ve meslektaşlarının bu ekmeğe her türlü önemi atfetmede haklı olarak temkinli olduklarını söyledi. Uzmanlar bu ekmeklerin düzenli olarak yenen veya ara sıra yemek mi, hatta belki de lüks yiyecekler mi olduğunun belli olmadığını ifade ettiler. Bu ekmekler düzenli bir şekilde mi yeniyordu, yoksa ara sıra mı yeniyordu? Hatta belki de o dönem insanları için lüks bir yiyecek miydi? Bu konularla ilgili araştırmacılar çalışmalarını sürdürecek.
ilkekmek2
Shubayqa’da ekmek kalıntılarının bulunduğu eski şömine.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …