Ekmek ve Unlu Mamule Talep Arttıkça Katkı Maddeleri Pazarı Büyüyecek

“Ekmek katkı maddeleri, geleneksel olarak un hamurunun kabarması için gereken süreyi azaltmak ve işlene bilirliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Fakat AR-GE’ye olan yoğun yatırım ile yeni uygulamalar hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Mesela yeni enzimler hamura eklendiğinde protein çözünürlüğünü azaltmaktadır. Bu yüzden ürünün tat ve besin profilini geliştirmektedir. Ortaya çıkan diğer uygulamalardan bazıları, protein bazlı yağ değişimi, tat iyileştirmeleri, dokusal iyileştirmeler ve raf ömrünün uzamasını içermektedir.”

Arijita-Pani1Arijita Pani
Kıdemli Araştırma Görevlisi, Tarım, Gıda ve İçecek
Markets and Markets
Ekmek katkı maddeleri, unlu mamullerin fiziksel ve fonksiyonel özelliklerini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. Dünya genelinde tüketici tercihleri ve unlu mamuller tüketimindeki artıştan dolayı hazır gıdaların kabulü arttı. Ekmek katkı maddeleri ekmek, kek, çörek, rulo, kruvasan, pizza, bisküvi ve donut gibi unlu mamullerin renk, doku, lezzet ve istikrarını arttırmak için kullanılır. Emülgatörler, çeşitli unlu mamul ürün uygulamalarında ekmek katkı maddeleri olarak kullanılan ana bileşenlerden bazılarıdır. Enzimler, oksitleyici maddeler ve indirgeyici maddeler gibi diğer bileşenler de fırıncılık uygulamalarında büyük ölçüde kullanılır. Unlu mamul üreticileri, düşük yağ ve yüksek besin değeri gibi fonksiyonel gereksinimler ve tat gibi dinamik tüketici taleplerini karşılamak adına ürün yelpazesini giderek daha fazla geliştirmektedir. Tam buğday ve çok tahıllı gibi farklı ekmek türlerine olan talep ekmek katkı maddelerine olan talebi arttırmaktadır.

ARTAN TALEP VE TEMİZ ETİKETLİ EKMEK KATKI MADDELERİNE ODAKLANMA
Tüketiciler arasında gıda güvenliği ile kaliteye yönelik endişeler, artan gıda ticareti ve gıda ürünlerindeki karmaşıklık yeni ve inovatif gıda işleme metotlarına ve içeriklere olan ihtiyacı artırdı. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde ve dünya genelinde sentetik katkı maddeleri ve zararlı kimyasal maddeler içermeyen temiz etiketli gıda ürünlerine yönelik talep nedeniyle organik ve sağlıklı gıda içerikleri trendi ortaya çıktı.

ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş pazarlarda organik unlu mamullere yönelik talep hızlı bir şekilde yükseliyor. Bu yüzden değişen yaşam biçimleri ve gelişen yiyecek ve içecek endüstrisi, fonksiyonel ve sağlıklı unlu mamuller içeriklerine olan talebi arttırmıştır.

Organik unlu mamuller pazarı, tüketicilerin diyet kalitesiyle ilgili artan endişelerinden dolayı küresel olarak büyümektedir. Avrupa ülkelerinde ekmek, temel bir gıda olarak tüketilmektedir; ancak, tüketiciler organik malzemeler kullanılarak üretilen unlu mamullere daha sağlıklı alternatifler aramaktadırlar.

Örneğin, ekmek katkı maddeleri pazarının önde gelen oyuncularından biri olan Lesaffre, ekmek katkı maddeleri, ekşi hamur mayası ve “Biorganik” etiketi altındaki maya dahil bir dizi organik pişirme içeriği sunmaktadır. Şirket, beyaz ekmek, çok tahıllı ekmek, kepekli ekmek ve diğer ilgili ürünler için organik katkı maddeleri sunmaktadır. Ayrıca enzimler, ekmek katkı maddeleri pazarında temiz etiket seçeneği olarak ortaya çıkmaktadır.

Puratos, AB Mauri, Corbion, Delavau gibi şirketler, temiz içeriklere olan talebe cevap vermek adına sırasıyla S500, Arctic, Pristine, Encore adlı enzim yapı taşlarını içeren temiz etiketli hamur katkı maddelerini piyasaya sürdüler. Blagden Specialty Chemicals Ltd, ürün yelpazesini genişletmek adına yeni bir glutensiz ekmek katkı maddesi ürün olan “Glutender Plus”ı da sundu. Bu yeni ürünlerin endüstriyel fırınlar arasında ekmek katkı maddelerine olan talebi artırması muhtemeldir.

ekmek_katki_maddeleri

UNLU MAMULLERİNİN ARTAN TÜKETİMİ
2010 Ulusal Yeme Eğilimleri araştırmasına göre, Kuzey Amerika’daki tüketicilerin yaklaşık yüzde 68’inin iki haftalık bir süre içinde diğer unlu mamuller tüketiminin altı katından daha fazla ekmek tükettiği ortaya çıktı. Kuzey Amerika’daki evlerde kişi başına düşen yıllık ekmek tüketimi 2010’da 75-80 civarındadır. Kuzey Amerika’daki tüketiciler genellikle paketlenmiş veya endüstriyel bir şekilde üretilmiş ekmek tüketiyor ve bu 2012’de perakende satışların yaklaşık yüzde 66’sını oluşturuyordu. Paketlenmiş tam buğday ekmeğinin tüketimi paketlenmiş beyaz ekmeğe kıyasla artmıştır; bu eğilimin gelecekte de devam etmesi muhtemeldir. Benzer bir şekilde, İngiltere’de, hanelerin yaklaşık yüzde 99’u günlük olarak ekmek ve ekmek eşdeğeri ürünler tüketmektedir. Bu da 12 milyon ekmek anlamına gelmektedir. İngiltere’de beyaz ekmek satışı, ülkede satılan toplam ekmeklerin yaklaşık dörtte üçünü oluşturmaktadır.

HIZLI GIDANIN KÜRESELLEŞMESİ
Artan küreselleşme ve diğer kültürlere özellikle de Batı yaşam tarzına daha fazla maruz kalınması, tüketicilerin yeme alışkanlıklarını değiştirdi; pratik gıda, atıştırmalıklar, tuzlu atıştırmalıklar, QSR’de yemek… Artan çalışma nüfusunun yanı sıra artan genç nüfus, fast food talebine katkıda bulunuyor. Bu fast food merkezleri burger ve pizza gibi çeşitli şekillerde yüksek miktarda ekmek sağlıyor. Gıda hizmet endüstrisinde küreselleşme, Asya, Latin Amerika ve Afrika gibi gelişmekte olan ülkelerde birkaç Amerikan fast food markasının kurulmasına neden olmuştur. KFC, Pizza Hut, Starbucks, Dunkin’s Donuts, McDonald’s, Domino’s Pizza ve Burger King gibi çeşitli popüler uluslararası fast food ve kahve zincirleri Asya, Latin Amerika ve Afrika gibi bölgelerde varlıklarını genişletti.

ÜRETİCİLERİN YÜKSEK DERECELİ YATIRIMLARI
Lesaffre ve Bakels Worldwide gibi çeşitli endüstri devleri, dünya çapında geniş bir yelpazede ekmek katkı maddeleri sunmaktadır. Artan talebe bakıldığında, üreticiler küresel pazarda yatırım yapma eğilimindedir. Aşağıda görülenler ekmek katkı maddeleri pazarında yapılan son genişleme / yatırımlardan bazılarıdır:

Gündelik öğünlerde ekmeğin getirdiği rahatlık ve ekmeğin kabulünün artması, şu anda unlu mamul sektöründe ekmek katkı maddelerine olan talebi artıran en önemli faktördür.

ekmek_katki_maddeleri_tablo

EKMEK KATKI MADDELERİNDE ARTAN UYGULAMALAR
Ekmek katkı maddeleri, geleneksel olarak un hamurunun kabarması için gereken süreyi azaltmak ve işlenebilirliğini arttırmak için kullanılmaktadır. Fakat AR-GE’ye olan yoğun yatırım ile yeni uygulamalar hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Mesela yeni enzimler hamura eklendiğinde protein çözünürlüğünü azaltmaktadır. Bu yüzden ürünün tat ve besin profilini geliştirmektedir. Ortaya çıkan diğer uygulamalardan bazıları, protein bazlı yağ değişimi, tat iyileştirmeleri, dokusal iyileştirmeler ve raf ömrünün uzamasını içermektedir.

Ekmek katkı maddeleri yumuşaklığı ve uzun raf ömrünü korumak adına hamur işleri, ekmek, çörekler, rulolar, çörekler, kekler vb. gıdalarda uygulanmaktadır. Birçok kek ve hamur işi üreticisi, genel olarak artan kolaylık ve daha kısa hazırlık süresi eğilimini göz önünde bulundurarak, tek servisli hamur işi ürünlerini pazarlamaya başladı. Kek yapımında kullanılan un genellikle karakteristik bir tada ve dokuya sahip ekmek veya kek katkı maddeleri ile hazırlanır. Asya-Pasifik gibi gelişmekte olan bölgelerde pastane ürünlere olan talebin artması, bölgedeki ekmek katkı maddelerine olan talebi artırması muhtemeldir.

ÜRETİCİLER, ENDÜSTRİYEL ZORLUKLARLA YÜZLEŞİYOR
Sağlıklı gıda ürünleri konusunda son birkaç yılda tüketici bilincinin artması, besleyici gıda ürünleri pazarını alevlendirmektedir. Tüketiciler giderek daha sağlıklı yaşlanmaya odaklanmaktadır; bunun anahtar unsurlardan biri diyete bağlı hastalıkların başlamasının önlenmesi ve ertelenmesidir. Yaşlanan nüfusunun artması, yaşam beklentisi ve kronik hastalık vakalarındaki artış yeme düzenlerinde değişikliklere neden olmaktadır. İnsanlar, yiyecek alımları noktasında daha endişeli bir durumdadır. Bu endişe, fonksyionel gıda ve içecek endüstrisi lehine çalışmaktadır. Tüketiciler, gıda ürünlerini insan vücudu için gerekli bir besin kaynağı olarak görmektedir. Dolayısıyla, beslenmeyle ilgili hastalıkları önlemek ve fiziksel ve zihinsel iyilik hallerini iyileştirmek için besleyici yiyecek aramaktadırlar.

Ayrıca, gençler arasında sağlık tedbirinin ve şişmanlığın yükselmesi, ekmeğin pazar gelişimini de etkiliyor. Düşük karbonhidrat diyet tercihi tüketiciler arasında önemli bir eğilim olmuştur; beyaz ekmek, kek ve hamur işleri karbonhidrat bakımından yüksektir. Bu ürünler, temel besinler açısından düşük olan ve metabolik sağlık için kötü olduğu düşünülen rafine karbonhidratlar içerir.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDEKİ LOJİSTİK HİZMETTE SOĞUK ZİNCİR EKSİĞİ
Ekmek ürünleri, birkaç gün raf ömrüne sahip bozulabilir gıda ürünleridir. Bu nedenle, ekmek ve çeşitli unlu mamullerin nakliyesinde soğuk zincir lojistiği için geniş bir desteğe ihtiyaç duyulur. Soğuk zincir lojistiği, küçük ölçüklü üretim yapan yerel birimler için kesin bir avantaj sağlamaktadır. Bunlar endüstri genelinde özellikle de yerel yerlerde baskın bir paya sahiptirler. Gelişmekte olan ekonomilerdeki parasal kriz nedeniyle yatırım yapılmaması, soğuk zincir lojistik işinin yavaşlamasında ayrı bir konu başlığı haline gelmiştir.

ekmek_katki_maddeleri1

ENDÜSTRİNİN GELECEĞİNDE NE VAR?
Gıda hizmet endüstrisinin küreselleşmesi, unlu mamullerin global olarak üretiminin ve dağıtımının ortaya çıkmasının ana nedeni olmuştur. MarketsandMarkets’e göre, ekmek katkı maddeleri piyasası, çeşitli uygulamalardaki ekmek tüketiminin artması nedeniyle gelecekte büyümek için büyük bir potansiyele sahiptir ve 2022 yılına kadar 4.08 milyar dolar piyasa değerine ulaşması beklenmektedir. Ekmek katkı maddelerine olan talep, gelişmiş pazarların aksine, gelişmekte olan pazarlarda daha fazla büyüme gösterecektir.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …