Ekmek ustasından: “Cennette İlk Sofra”

Ekmeğin tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan yazar Mine Ataman’ın yeni kitabı çıktı. Anadolu topraklarında ekmeğin tarihinin 12 bin yıl önceye kadar uzandığını belirten ekmek ustası Ataman’ın kelimelerle kurduğu “Cennette İlk Sofra” okurlarıyla buluştu.

cennette ilk sofra

Ekmek aşığı yazar Mine Ataman, Anadolu’nun binlerce yıllık buğday ve ekmek hikayesini, tohumdan buğdaya, insandan öze dönüşen büyülü ve tılsımlı macerayı “Cennette İlk Sofra” kitabıyla okurlarıyla buluşturdu. Üreticisinden son tüketiciye kadar geniş bir kitlenin “Ekmeğe Fısıldayan Kadın” olarak tanıdığı ve alanında birçok ezberi bozan kadın ekmek ustası Ataman, ekmeğin tarihini masalımsı anlatımıyla okurlarına sunuyor.
İlk etapta sadece gastronomi meraklılarının okuyacağı bir kitap gibi algılansa da “Cennette İlk Sofra” aslında hayatın içinden gelen motivasyon kitabı. Mitolojik hikâyelerin yanında modern çağın insanlık hikâyeleriyle bezeli. Mayasında Aşk Var isimli motivasyon programıyla eğitimler veren ekmek ustasının kaleminden çıkan kitap, kendini bulmak isteyenler için huzurlu bir sığınak.
Kitap Anadolu’nun buğday ve ekmek mirasını geleceğe taşıyacak bilge bir masalcının kaleminden geleceğe aktarılan hikâyeleri barındırıyor. Göbeklitepe’ye ithafen yazılan kitap Türkiye’nin tanıtımı için de çok değerli bir eser. Ekmek ve buğdayla ilgili bilinmeyenlerin anlatıldığı saklı gerçeklerin bilimsel verilerle okuyucuyla paylaşıldığı kitap aynı zamanda Milli ekmeklerin dünya mutfaklarına açılma sürecini aktarıyor.

Kontrol edin

5 ayda 252 milyon dolarlık makarna ihraç ettik

Türkiye’nin, ocak-mayıs dönemindeki makarna ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre miktar olarak yüzde 7, gelir …