EKMEK, MAKARNA VE BİSKÜVİ TESİSLERİNE FUARCILIK SEKTÖRÜNÜN ETKİSİ

Fuarlar, en büyük çok uluslu şirketlerden küçük aile şirketlerine kadar birçok iş türündeki pazarlama faaliyetlerinin çok önemli parçasıdır. Firmalar için mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri ile yüz yüze görüşme fırsatları ve yeni iş geliştirmek için inanılmaz değerli bir araç olarak değerlendiriliyor. Özellikle gıda sektörüne yönelik fuarlar birçok yeniliğe ve görsel şölene sahne oluyor. Global Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) Genel Müdürü Paul Woodward, fuarların şirketler için önemini şöyle açıklıyor; “Bu gün heyecan verici çok kanallı pazarlama ve internet tabanlı iletişim çağında bile, kişisel etkileşime duyulan ihtiyaç hiç bu kadar önemli olmamıştı.” 

bbm31_fuarlarFuarlar, belli zamanlarda, belli yerlerde ticari mal ve hizmetleri sergilemek amacıyla açılan büyük sergiler olarak tanımlanıyor. Genişleyen pazarlar ve küreselleşmeyle birlikte artan rekabet fuarları pazarlamanın kaçınılmaz bir parçası haline getirdi. Fuarlar, diğer pazarlama mecralarında bulunmayan muhteşem bir vitrin ve fırsat imkanı sunuyor.

Fuarlar, şirketler, profesyoneller ve endüstri uzmanlarının bir araya gelmesi, bilgi paylaşması ve uzun süreli iş ilişkileri kurması için etkili bir platform olarak hizmet ediyor. Yerleşik ekonomilerde, fuarlar, doğrudan satış, reklam, doğrudan posta ve internet ile birlikte ürün pazarlamasının hayati bir parçasıdır. Yeni ve gelişmekte olan pazarlarda, endüstriyel ve ticari gelişim için büyük bir teşvik edici olarak hizmet ederler.

Fuarlar, bir sektördeki çok sayıda alıcı ve satıcının aynı anda birbirleriyle doğrudan temas etmeleri için bir fırsattır. Ayrıca ürünleri ve hizmetleri hedef kitlelere tanıtmak için eşsiz ve ideal bir fırsat sunar. Fuarlar, alıcılar için proaktif bir platformdur. Potansiyel müşteriler ilgilendikleri ürünleri aynı mekanda inceleyip tartışabilir, ayrıca bir ürünü diğer şirketin ürünleri ile karşılaştırabilir ve kısa bir süre içinde tekrar inceleme için geri dönebilirler.

Ürün araştırması, muhtemel alıcılar tarafından keşfedilebilecek başka bir boyuttur. Yeni gelişmelere ve mevcut ürünlerin iyileştirilmesine yönelik fikirlere ilişkin uzman görüşleri paha biçilmezdir. Fuarlara katılan tedarikçiler, ziyaretçilerin, alıcıların ve basının dikkatini çeken ürünlerini belirgin bir şekilde sergileyebilirler.

Yeni ürünler fuarlar sayesinde kolayca piyasaya sürülebilir ve yeni bir ürünün uygulanabilirliği fuarlarda test edilebilir. Fuarlar, özellikle katılımcı firmalar için müşteri ilişkilerini kurmak ve sürdürmek için en etkili araçlardan biridir. Fuarlar, hem alıcılara hem de satıcılara, diğerleriyle ilgili bilgilerini güncelleme fırsatı sunar. Bir endüstriye yeni başlayanlar, genellikle başka şirketlere ve ürünlerine alışmaları için fuarları kullanırlar. Fuarlar, yüz yüze müşteri teması sunar; bu da, ilişki kurmanın ve potansiyel müşterilerle irtibat kurmanın en iyi yoludur.

Fuarlar, en büyük çok uluslu şirketlerden küçük aile şirketlerine kadar birçok iş türündeki pazarlama faaliyetlerinin çok önemli parçasıdır. Firmalar için mevcut müşterileri ve potansiyel müşterileri ile yüz yüze görüşme fırsatları ve yeni iş geliştirmek için inanılmaz değerli bir araç olarak değerlendiriliyor. Dünyanın önde gelen fuar organizatörleri ve fuar alanı sahiplerinin yanı sıra başlıca ulusal ve uluslararası fuar birlikleri ve fuar endüstrisinin çatı kuruluşu olan Global Fuar Endüstrisi Birliği (UFI) Genel Müdürü Paul Woodward, fuarların şirketler için önemini şöyle açıklıyor; “Bu gün heyecan verici çok kanallı pazarlama ve internet tabanlı iletişim çağında bile, kişisel etkileşime duyulan ihtiyaç hiç bu kadar önemli olmamıştı. Mevcut ve potansiyel müşterilerle yüz yüze tanışmanın, bu işin “gerçek” insanlar arasında yapılmasının ve ayrıca güvene dayanmanın önemli bir değeri vardır.”

Ülkemizde sektörümüze yönelik düzenlenen birçok fuar var. Uluslararası Ekmek, Pasta Makineleri, Dondurma, Çikolata ve Teknolojileri Fuarı (IBACTEH) Uluslararası Un, Yem, İrmik, Pirinç, Mısır, Bulgur, Değirmen Makineleri ve Bakliyat, Makarna, Bisküvi Teknolojileri Fuarı (İDMA), Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı (WorldFood), CNR Food İstanbul Fuarı (CNR Food) gibi organizasyonlar sektörün gelişimine büyük katkı sunuyor. Ayrıca sektöre yönelik bölgesel bazlı fuarlarda düzenleniyor. Ankara, İzmir, Adana, Konya, Gaziantep gibi illerimizde sektörün nabzının tutulduğu fuarlarda yapılıyor.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Pişirme Teknolojileri

Ekmek ve bisküvi için pişirme üretimin son ve en önemli evresidir. Ekmek üretim aşamalarının sonuncusu …