DuPont’tan, düşük maliyetli üretim için POWERPasta™ enzimleri

DuPont, gıda üreticileri için güzel görünüme ve düşük maliyete sahip ürünler geliştirmeleri için POWERPasta™ enzimleri piyasaya sürdü. POWERPasta™ enzim çözümleri, ham madde maliyetlerini yönetmeye yardım ederken tüketici duyusal deneyimini de geliştiriyor.

DuPont Nutrition & Biosciences (DuPont), hızla büyüyen global makarna sektöründeki müşteriler için en yeni çözüm olan DuPont ™ Danisco® POWERPasta ™ enzimlerini tanıttı. DuPont’un gelişmiş enzim teknolojisi, gıda ve içecek endüstrilerine değer ve yeni işlevsellikler kazandırmak ve aynı zamanda beslenmeyi iyileştirmek ve dünya çapında gıda israfını azaltmakla biliniyor.
POWERPasta ™, paketten tabağa durum makarnalarının yeme, pişirme ve servis kalitesini ve otantik rengini korumaya yardımcı olurken, gıda şirketlerine daha ucuz yerel ve bölgesel buğdayın ham madde maliyetinden tasarruf potansiyelini hayata geçirmelerine yardımcı oluyor.
Ortadoğu ve Afrika Bölge Endüstri Müdürü Paal Ladsten, “DuPont Nutrition & Biosciences olarak tüm kıtalardaki pazarlarda tüketicilerin yerel kaynaklı gıda ürünlerine olan ilgilerinin gittikçe arttığını görüyoruz, ancak görünüm, doku ve lezzetten ödün vermek istemiyorlar. POWERPasta™ enzim yelpazemiz, üreticilerin yerel buğday tedarik ederek daha fazla kârı amaçlamalarına yardımcı olurken, daha iyi bir yemek yeme deneyimi sağlayan bir çözüm sunuyor” dedi.
Ayrıca, POWERPasta™ enzim çeşitleri pişirme sonrası yapışkanlığı azaltır, aşırı pişmeyi önler ve makarnanın şeklini ve görünümünü iyileştirir. Tüm bunlar daha iyi bir makarna yemeği sonucunu doğurur.

Kontrol edin

Gübre, buğday üretimini en az yüzde 40 arttırıyor

Toros Gübre, dünyada her geçen gün azalan tarım alanlarına dikkat çekerek gübre kullanımının üretim üzerindeki …