“Dünyanın yemeği İnoksan mutfaklarında pişiyor”

 “Geçtiğimiz yıl gerek ekonomi verileri gerekse ülkemizin içerisinde bulunduğu dalgalanmalar sebebiyle şirketler bazında düşüş ile başlamıştı. Ancak İnoksan olarak Nisan ayı itibariyle toparlanmaya başladık ve yılı başarılı şekilde noktaladık. Yurt dışı kadromuzu güçlendirdik. Özellikle Turquality ile birlikte hedef ve stratejileri sürekli yenileyerek dinamik bir yapıyla yönettik. Böylece, 2017 yılı satış hedeflerini geçerek önceki yıla göre döviz bazında yüzde 20 büyüme gerçekleştirdik.”

Vehbi VARLIK

Vehbi VARLIK – İnoksan, Yönetim Kurulu Başkanı

Endüstriyel mutfak sektöründe ilklere imza atan ve son dönemde yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren İnoksan hedef büyüttü. 5 kıtada 80’den fazla ülkeye ürünlerini ihraç ederek, dünya arenasında da yenilikçi ürünleri ile boy gösteren İnoksan, 2018 yılına oldukça moralli başladı. Türkiye’de 2018 yılı için büyümenin yüzde 6 seviyesinde beklendiğini ifade eden İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık, firma olarak yüzde 20’lik büyüme hedefleri olduğunu söyledi.

13 milyar liralık büyüklüğe ulaşan Türkiye’nin endüstriyel mutfak sektöründe 2017 yılını rekor devir rakamları ile kapattıklarını ifade eden Varlık, şirket tarihinde daha önce görülmemiş bir devir rakamı ile 2018 yılına hızlı bir giriş yaptıklarını kaydetti. İnoksan’ın, Cumhurbaşkanlığı külliyesinin mutfağı için fırın, buzdolabı ve bulaşık makineleri üretim projesi devam ediyor. BBM Dergisi’ne firmanın çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vehbi Varlık, kendileri için üst düzey referanslar arasında gösterilecek olan Cumhurbaşkanlığı Projesi, Zafer İnşaat Kıbrıs Otel Projesi, İş Bankası Çeşme ve İstanbul Sosyal Tesisleri’nin devam ettiğini söyledi. İşte Varlık’ın BBM Dergisi sorularına verdiği cevaplar:

Sayın Varlık, İnoksan olarak bugün adeta endüstriyel mutfak sektörünün devisiniz. 1980 yılında küçük bir atölyede başlayan serüveniz var. O yıllardan bugüne gelişinizi bize anlatabilir misiniz?
1980 yılında kuruluşumuzu gerçekleştirdiğimiz dönemde endüstriyel mutfak sektörü maalesef tamamen dışa bağımlıydı. En küçük otelin veya tatil köyünün mutfak cihazı ve ekipman ihtiyaçları bile yurtdışından tedarik ediliyordu. Ülkemizdeki turistik tesislerin konaklama fiyatları çok düşük bedeller üzerinden satılmaktayken, satın alınan endüstriyel mutfak cihazları için yüksek bedeller ödeniyordu. Aynı zamanda bir girişim için gerekli olan sermaye, teknoloji, yetişmiş insan gücü konularında eksiklikler ve zorluklar had safhadaydı.

İnoksan’ın kilometre taşları, ülkenin Güney kıyılarında inşa edilen onlarca otelin mutfağını kurmakla başladı. 1985’te ilk patates soyma makinesini ürettik. Ardından da dış ticaret birimimizi kurduk. 1986’da sanayi bölgesine taşındık ve aynı yıl Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bulaşık yıkama makinesi, kuzine ve pasta-börek fırınına TSE belgesi aldık. 1988’de mutfak makineleri fabrikamızı kurduk. 25. yılında tüm cihazlarının Avrupa normlarına uygunluğunu belgeleyerek uluslararası büyük anahtar teslimi projelerde de adını duyurmaya başladık. 2007’de Avrupa için High Quality servis sistemleri üretimine başladık. 2008’de Türkiye’de bir ilk olan paletli bulaşık yıkama makinesi üretimini ve ihracatını gerçekleştirdik. 2012’de Türkiye’de ilk gazlı kombi fırını ürettik. 2014 yılında Türkiye’nin ilk yerli kombi fırın ailesi İnosmart’ı sektöre kazandırdık. 2016’da Turquality markası olmaya hak kazandık. 2017 yılında Bakanlık onaylı AR-GE Merkezimizi kurduk. Bugün 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yapıyoruz.

Başarı basamaklarını hızla çıkmanızın arkasında yatan sır nedir?
Girişimlerde başarı hikâyesinin yazılabilmesi için temel faktör, riskleri göze alıp yola çıkmaktır. Bu riskleri alan girişimciler o günlerde de, bu günlerde de hikayenin baş kahramanı olarak kalmak kaçınılmazdır. Sonraki sırada ise birbirine güvenen üretici ve malzeme tedarikçilerini saymak gerekir. 1980’li yıllarda, bizden çek senet istemeden açık hesap ile paslanmaz çelik sac ve malzeme veren tedarikçilerimizi hiç unutmuyoruz. Mesai sınırı tanımadan gündüz gece çalışabilen çalışma arkadaşlarımız da kök salmamızı sağlayan önemli etkenlerdendir.

2017 yılını firma olarak nasıl değerlendirdiniz? Ne kadarlık bir büyüme gerçekleştirdiniz?
Geçtiğimiz yıl gerek ekonomi verileri gerekse ülkemizin içerisinde bulunduğu dalgalanmalar sebebiyle şirketler bazında düşüş ile başlamıştı. Ancak bizler İnoksan olarak Nisan ayı itibariyle toparlanmaya başladık ve yılı başarılı şekilde noktaladık. 2017 yılında İhracat müdürlüğümüz son yıllarda yapmış olduğu yeni yapılanma ile kadrosunu güçlendirmeye devam etti. Özellikle Turquality ile birlikte ülke hedefleri ve stratejileri sürekli yenilenmekte ve dinamik bir yapıyla yönetilmektedir. Bunların sonucunda, 2017 yılı satış hedeflerini geçmeyi başardık, bir önceki yıla göre döviz bazında yüzde 20 büyüme gerçekleştirdik.

2017 yılı Türkiye için beklentilerin aşıldığı bir yıl oldu. İnoksan olarak bizler de bu yılı rekor devir rakamları ile kapattık. Şirket tarihinde daha önce görülmemiş bir devir rakamı ile 2018 yılına hızlı bir giriş yaptık. 2017 yılında; Limak Turizm Kıbrıs Otel Projesi, Divan Grubu Diyarbakır Otel Projesi, Sodexo, ISS, Sofra, Sardunya gibi markalara yeni yatırımlarda çözüm ortağı olan şirketimiz, bunun gibi daha birçok referansı bünyesine kattı. Türkiye’nin önde gelen catering şirketlerinden biri olan Bilintur, üst düzey referanslar arasında gösterilecek olan Cumhurbaşkanlığı Projesi, Zafer İnşaat Kıbrıs Otel Projesi, İş Bankası Çeşme ve İstanbul Sosyal Tesisleri, Adana Hilton Otel de yine 2018 yılında İnoksan’ın 2018’e devir ettiği projeler arasında yer alıyor.

EN AZ 50 DÖNÜMLÜK YER PLANLIYORUZ
2018 yılı için büyüme ve yatırım hedefiniz nedir?
Temkinli olunacak bir yılda firmamız yaptığı yatırımlarla ülkemize olan güvenini tekrar göstermiştir. 2018 yılı bizim için fırsatları kovaladığımız bir yıl olacak. Hem yurtiçi hem de yurtdışında bu yönde ilerleyeceğiz. Tüm bu güzel gelişmelerle birlikte büyüme ve kur değerlerinin istenen seviyelere ulaşmasını ve bununla birlikte siyasi istikrarla ülkemizin yüzde 6 ve İnoksan’ın yüzde 20’lik hedeflenen büyüme rakamlarına ulaşmasını öngörmekteyiz.

Bu yıl bağımsız ürünlerde uzmanlaşmış fabrikalar noktasına geldik. Kapasitemizi artırmak için 2 milyon Euro’su robot sistemi olmak üzere toplam 3 milyon Euro’luk makine sipariş ettik. Endüstri 4.0’a adım atıyoruz. İlave tesisler oluşturacağız. Bursa’da katma değeri yüksek sanayinin dönüm noktası olacak Teknosab’ın tamamlanmasını bekliyoruz. En az 50 dönümlük yer planlıyoruz. Ar-Ge merkezimizi oraya taşıyacağız. Ekibimiz 415 kişiye ulaştı. Kalifiye eleman sıkıntısı yaşıyoruz. İşletmeler personeli kendisi eğitiyor. Teknoloji gelişiyor ama insansız da olmuyor.

Firma olarak sektöre kazandırdığınız en son yenilikleriniz neler?
Sektörde yeniliklere, geliştirmeye çok emek veriyoruz. Geçen yıl Teknoloji Bakanlığı onaylı AR-GE Merkezi olduk. Bu yıl özellikle AR-GE harcamalarımızı daha da artıracağız. İnoksan kurulduğundan bu yana AR-GE merkezi gibi çalışıyor. Bu da firmamıza çok mesafe kaydettirdi. Şirketimiz her yıl cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge harcamalarına ayırıyor. Son dönemde en fazla ürettiğimiz ürünümüz İnosmart fırınlardır.

AMAZON ÇALIŞANLARININ YEMEKLERİNİ İNOKSAN’IN FIRINLARI PİŞİRİYOR
Firmanızın ihracat çalışmaları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bugün 5 kıtada 82 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2017 yılında en çok ihracat yaptığımız 10 ülke; İtalya, Gürcistan, KKTC, Suudi Arabistan, Almanya, Mısır, Singapur, Bahreyn, Azerbaycan ve ABD’dir. 2017’de yaptığımız prestijli işlerin başında Amerikan devi Amazon’un Almanya’daki 3 noktasının personel yemekhaneleri, Hindistan’da Courtyard Marriott Kanakia Mumbai ve Radisson Mumbai Andheri projelerinin tüm paslanmaz işleri. Maldivler’de alınan 5 yıldızlı iki resort oteli, Gürcistan’da Metro Entertainment Center by Radisson ve Rodos’un 5 yıldızlı oteli Akti Imperial Deluxe Spa & Resort işleri geliyor. Bunların yanında Zafer İnşaat ve Limak gibi KKTC’de de birçok önemli otelin mutfağına İnoksan imzası atılmıştır.

Turquality şemsiyesi altına girmeniz marka olarak size ne gibi faydalar sağladı?
Bu programda olmak bize özellikle yeni pazarlara giriş çalışmalarında, yalnız olmadığımızı, devletin yanımızda olduğunu hissettiriyor. Turquality programına kabul edilerek elde ettiğimiz başarıyla hem vizyonumuzu geliştiriyor, hem de bu kapsamda önemli aksiyonlar alıyoruz. Bunun yanında Turquality programı çerçevesinde, belirlenmiş hedef pazarlara yönelik, pazara giriş ve geliştirme çalışmalarımız devam etmektedir. Komşu İran ve Azerbaycan pazarlarında marka koruma tedbirlerini aldık. ABD pazarındaki temsilcimiz ile de, ülke genelinde dağıtıcı sayısını 1.000’in üzerine çıkaracak çalışmalarımız devam etmektedir.

FİRMALARIN MARKALAŞMA ÇABALARINI DEVLET DESTEKLEMELİ
Türkiye’nin dünya endüstriyel mutfak pazarından aldığı pay ne kadar?
Maalesef yeterince pay aldığımızı söyleyemeyiz. Ancak Avrupa’da ülke olarak İtalya’dan sonra, payını artırma potansiyeli en yüksek olan ülke olduğumuzu söyleyebiliriz. Ürün çeşitliliği ve firmaların gelişim ivmeleri, uluslararası fuarlardaki sergilenen ürünler itibariyle doğru yolda ilerlediğimizi görüyoruz. Payımızı artırmanın en önemli yolu da, katma değerli, özgün tasarımlı ürünler üretmek ve telif hakları konusunda yol almaktan geçiyor. Firmaların marka olma çabalarını artırmalarını, devletin de desteklerle yolumuzu açması gerekiyor.

Endüstriyel mutfak sektörünün Türkiye’deki pazar büyüklüğü ne kadar?
Endüstriyel mutfak sektörü bugün geniş kapsamlı olarak baktığımızda; porselenden zücaciyeye, sarf malzemesinden cihazlara, saklama ve koruma ünitelerinden havalandırma sistemlerine kadar 13 milyar lira pazar büyüklüğüne ulaşan ve 60 bin kişiye istihdam sağlayan dev bir sektör. Çevre ülkeler arasında birinci ve Avrupa’da endüstriyel mutfak ekipmanları üretimi konusunda ikinci sıradayız.

Kontrol edin

Serdar_Aziret_miller_degirmenci-1[1]

Depo zararlıları yüzde 30 oranında ürün kaybına yol açıyor

Serdar Aziret, Bayer Pazarlama Müdürü: “Gıda endüstrisinde, özellikle Horeca kanalındaki işletmelere yönelik yürüyen haşere ve …