Donmuş Unlu Mamüller Pazarına Talep Yakın Gelecekte Daha Büyük Olacak

“Acumen Araştırma ve Danışmanlık şirketinin araştırmasına göre, küresel donmuş gıda endüstrisi, 2018 yılında 32 milyar ABD doları olarak hesaplanırken bu pazarın 2026 yılında 42.4 milyar ABD dolar kazancı geçmesi bekleniyor. Donuk endüstrisinin, 2018-2026 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 5.2 olarak görülüyor. Tüketici talebini ise kalite ve sağlık endişeleri etkileyecek. Büyüyen gıda servis pazarı, tüketicinin donmuş ünlü mamullere daha fazla talep göstermesi için cesaretlendirdi.” 

Kelvin_LarsonKelvin Larson
Yayın Müdürü
Acumen Araştırma ve Danışmanlık
Küresel donmuş gıda endüstrisi, 2018 yılında 32 milyar ABD doları olarak hesaplanırken bu pazarın 2026 yılında 42.4 milyar ABD dolar kazancı geçmesi bekleniyor. Endüstrisinin, 2018-2026 yılları arasında yıllık bileşik büyüme oranı yüzde 5.2 olarak görülüyor.

Donmuş unlu mamul pazarı, tahmin edilen zaman dilimi içinde gözlenebilir bir gelişme sağlayacaktır. İşlenmiş gıda ürünlerine yönelik artan ihtiyaç ile hazırlanmış ürünlere yönelik tüketici eğilimi beraber değerlendirildiğinde, muhtemelen donmuş unlu mamüllere olan talebi artıracaktır. Geleneksel pasta mutfak ürünleri ile karşılaştırıldığında, bu ürünler daha uzun süreler için saklanabiliyorlar. Bu ürünlerin sağladığı farklı avantajlar arasında yer alan erişilebilirlik kolaylığı, daha iyi kalite, daha uzun süre kullanılabilirlik, ekolojik olarak uygun birleştirme süreci ve makul tahmin nedeniyle gelecekte pazar büyüyecek.

Unlu Mamullerde Kolaylık Talebi
Gıda hizmet sektörü, pişirmeye hazır ve çözmeye hazır donmuş unlu mamullerini katmak için ürün yelpazesini hızlıca çeşitlendiriyor. Bu tür uygun yiyeceklere olan talep, anlık lezzetler sunmak adına unlu mamuller ve çözmeye ve pişirmeye hazır ürünleri tipik olarak satın alan hızla gelişen kafeler, restoranlar, mağaza içi fırınlar ve kahve dükkanları nedeniyle hızlı bir şekilde artmaktadır.

Özel dondurulmuş unlu mamullerin yükselişi, bununla ilişkili sağlık teklifleri ile tamamlanmaktadır. Unlu mamul şirketleri, glüten içermeyen, süt içermeyen, yer fıstığı içermeyen ve soya proteini içermeyen özel unlu mamul ürünleri daha fazla sunmaktadır. Bu şekilde sağlığı önem veren tüketici kesimine ulaşmaya ve bunları yakalamayı planlamaktadır. Donmuş unlu mamullerin küf, maya ve bakteri yüzünden mikrobiyolojik olarak bozulmaları, tüketicileri taze unlu mamullerde daha güvenli alternatifleri seçmeye yönelmiştir. Kalite ve sağlık bilincine sahip tüketiciler, zevk ve doygunluk yaşamak adına taze pişmiş lezzetlere ve artizan fırınlara yöneliyor.

Önümüzdeki yıllardaki donmuş unlu mamul pazarındaki gelişme için enerji maliyetindeki çeşitlilik ve geleneksel taze pişmiş ürünler pazarının gelişimi anahtar noktadadır. Yüksek enerji maliyetleri, donmuş unlu ürün imalatçıları için yüksek operasyonel maliyetler anlamına gelmektedir çünkü ürünlerin büyük bir bölümü doğada kısa ömürlüdür ve donmuş koşullarda muhafaza edilmeleri gerekmektedir. Üreticilerin bir kısmının, tesislerini enerji vergisinin düşük olduğu komşu ülkelerde başlatmasının nedeni bu olabilir. Bu daha önce bahsedilen modeller, 2026 yılına kadar genel piyasayı engelleyecektir.

frozen-bakery-brandPazar Trendleri
Ürünün dağıtımında ve pazarlanmasında pratik mağazalar önemli bir rol oynarken 2018 yılında tüm nihai müşteri bölümünün yüzde 15’ini yakaladı ve gelecek yıllarda büyük bir büyüme gösterecek. Ürünün ulaşımındaki basitlik ve kişiler coşkulu yaşam biçimi, Mom and Pops, SMU, Cup Cakes Factory ve benzeri mağazaların önemini artırdı. Bu tip mağazalar aracılığıyla, üreticiler farklı ürün portföylerini tek bir platformda sergileyebiliyor. Bu da gelecekte pazar gelişimini destekleyecektir.

2018 yılında nihai müşteri bölümünde hoteller, restoranlar, yemek hizmetleri yüzde 16’lik bir oran yakaladı ve ölçüm zamanı payında cansız bir büyüme gösterecektir. Bu bölüm, arabaya servis ile birlikte aile restoranları ve pansiyonları gibi ürün servis ederken pişirmeye az vakit harcayabilen ve masa zamanı düşük olan yerleri içermektedir. Dünya çapındaki gelişme, seyahat endüstrisi tüm parça talebini destekleyecektir ve bu, ölçü periyodu içerisinde donmuş unlu mamul pazarını kesinlikle etkileyecektir.

Bölgesel Trendler
2017 yılında, Kuzey Amerika dünya çapında dondurulmuş unlu mamul pazarında 8,4 milyar ABD dolarından fazla gelire sahiptir ve 2026 yılına kadar büyük bir oranda gelişmesi gerekmektedir. ABD ve Kanada, genişletilmiş işlenmiş gıda gereksinimi ön koşulları ve değişen alıcı yaşam biçimleri nedeniyle gelişen bir iş sektörüne sahip olacaktır. Ayrıca, gelişmiş beslenme kültürü ve yerel finansal gelişimin yanı sıra günlük konfor için beklentiler gelecekte donmuş fırın vitrinini genişletecektir.

Kontrol edin

Dünya 11 milyar insanı besleyebilir mi?

1798’de İngiltere’nin küçük bir kasabasında bir rahip olan Thomas Malthus derin düşüncelere dalmıştı. Düzenlediği vaftiz …