Dondurulmuş hamur kurabiyeler için açık fırsatlar var

“TruClean Dondurulmuş Hamur Kesim, kurabiyelerin tamamını üretir – atıştırmalıktan gurme lezzetlere kadar, 46 mm’den 121 mm’ye kadar… Aralarında yapışkan veya büyük hamurların olduğu çoğu yumuşak hamuru işleyebilir de… Gurme çeşitleri iri taneler ve süslemeler içerir. Üretim saatte 225’ten 4500 kilograma kadar değişir ve makineler, artizan sektörü için 400 mm genişlikteki ünitelerden, oldukça otomatik endüstriyel üretim için 1,2 metre genişliğe kadar değişiyor.”

mrdavid

David Welch
Baker Perkins Bisküvi Bölümü Baş Mühendisi

Dondurulmuş hamur kurabiyelerin satış noktasında pişirilmesiyle elde edilen yumuşak kurabiyeler, dünyada popülerliği artmakta olan favori bir Amerikan yiyeceğidir.

Taze pişmiş kurabiye – yumuşak, yaş ve fırından çıktığı gibi sıcak – çok az kişinin karşı koyabildiği şımartan bir keyiftir. Bu pazarda girişimciler için net fırsatlar olduğu açıktır. Üretimi çok rahattır ve Baker Perkins’in bir uzmanlığı olarak ve ABD’de dondurulmuş hamurlu kurabiye şekillendirme ekipmanlarının lider tedarikçisi olarak, bu süreç ve üründeki yeniliklerle sofistike teknolojinin geliştirilmesine öncülük etmeye devam ediyoruz.

Süreç, en yeni Baker Perkins TruClean kesme makinesine dayanıyor ve kurabiyelerin kesimi, şekillendirilmesi, malzemesi, kâğıt dilimi ve kesimi için standart modüller yer alıyor. Bu modüller, yapılacak ürün ve paketleme tercihine – kâğıt üzerine veya toplu paketleme için doğrudan bir bant üzerine- göre değişiyor.

Patentli iki eksenli servo sistemi
Şirket, yeni servo güdümlü kesim makinesine patentini yeni aldı. Bu makine gelişmiş otomasyon ve esneklik getiriyor. İki eksenli servo sistemi, yüksek hızlarda veya zor hamurda bile optimum kesme performansı sağlayan kesme ve geri dönüş yollarında farklı değişkenlikler sağlar.

TruClean Dondurulmuş Hamur Kesim, kurabiyelerin tamamını üretir – atıştırmalıktan gurme lezzetlere kadar, 46 mm’den 121 mm’ye kadar… Aralarında yapışkan veya büyük hamurların olduğu çoğu yumuşak hamuru işleyebilir de… Gurme çeşitleri iri taneler ve süslemeler içerir. Üretim saatte 225’ten 4500 kilograma kadar değişir ve makineler, artizan sektörü için 400 mm genişlikteki ünitelerden, oldukça otomatik endüstriyel üretim için 1,2 metre genişliğe kadar değişiyor.

Katma değerli dolgular için kapsülleme modülü
Bir kapsülleme modülü kullanılarak heyecan verici yeni bir ürün yelpazesi oluşturulabilir: ilk kez, tamamen kapalı dolgulu bir kurabiye standart kesim ünitesi üzerine üretilebiliyor – önceden ayrı bir ünite gerekliydi. Dolgular, çikolata, karamel, krema, yerfıstığı yağı veya reçel dâhil kıvamda yeterince düşük olan herhangi bir bileşeni içerebilir.

Taze kurabiyeler gün boyu ihtiyaçlarına
cevap veriyor
Kurabiyelerin çoğunda yüksek nem içerik, yumuşak bir doku yarıyor ancak pişmiş ürünler hemen kuruyabiliyor. Bilindik bir satış modelinde satış noktasında pişirme, bu kısa raf ömrü sorununu aşabilir. Çoğu ülkedeki sandviç/kahve dükkânları ve kafe kültürü ideal bir pazar ortaya çıkarıyor fakat herhangi bir perakende dükkânı veya istasyonlardan, havalimanlarına, okullardan, ofislere, hastanelerden marketlere kadar olan yerler bunun için uygundur. Mevcut bir dondurulmuş gıda dağıtım sistemine sahip yemek servisi üreticisi ya da büyüme ihtimalini değerlendiren şirketler için dondurulmuş hamur kurabiyelerin çekiciliği ortadadır.

Kontrol edin

unlumamul_katkimaddeleri1

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …