ContiMix ile geliştirilmiş hamur kalitesi

Tek adımda karıştırma, yoğurma ve şekillendirme artık mümkün. Bühler’in yeni ContiMix hamur ekstrüderi ile unlu mamul üretmenin üç ana süreci bir araya geliyor. Son tüketiciler, unlu mamullerde daha yoğun tat, daha büyük hacim ve gelişmiş kırıntı yapısından yararlanırken üreticiler de ContiMix ile zamandan ve üretim masraflardan kazanıyor ve sürekli olarak unlu mamullerinde yüksek kalite elde ediyor.

ContiMİX

Stefan Hoh
Bühler AG: Ürün Yönetimi ve İş Geliştirme, Fırın ve İçerik Kullanımı

Bühler, hamur ekstrüder ContiMix ile endüstriyel fırınlar için tesis portföyünü genişletti. Yeni ContiMix pasta hamuru gibi yapraklı ürünler için sert hamur hazırlamada, pizza hamuru gibi düz ürünler hazırlamada ve rulolar ve yumuşak krakerler gibi şekilli ürünler hazırlamada idealdir.

Bölgelerde işleme
Birleştirilmiş karıştırma, yoğurma ve şekilde verme süreçleri ContiMix’in üç bölgesinde meydana gelmektedir. Bu üç bölgeyi geçerken hamur seçili son ürün çerçevesinde özellikler kazanmaktadır. Birinci bölgenin süreç başında kuru ve ıslak içerikler tarife göre dozlanır ve karıştırılır. Sonrasında bunlar ikinci bölgeye gönderilerek sürekli çalışan bir çift helezonlu ekstrüderler sayesinde homojen hamur haline getirilirler. Üçüncü bölgede son ürüne bağlı olarak, esneklik ve yoğrulabilirlik açısından arzu edilen hamur özelliklerine ulaşması için bir vakum veya basınç işlemine maruz kalır. Bunlar tarife göre tek tek ayarlanabilir. Mesela vakum altında yoğrulan yapraklı hamurlarda hamur düzeltme tamamen atlanırken hamur doğrudan yapraklama sistemine gönderilmektedir. Hamur, ContiMix’in üç bölgesinde sürekli olarak soğutulmasına karşın en yoğun olarak son bölümde soğutulur.

Avantajları çok
Helezonlu ekstrüderlerin ayarları, müşteri gereksinimlerini karşılamak için proje mühendisliği sırasında ayarlanabilir. Bir hamur tarifinden diğerine üretmeye geçmek sadece birkaç hareketle yapılabilir. Sürekli devam eden işlem sayesinde ek hamur düzeltme safhası ve bununla ilgili hamur taşıma işlemi atlanır. Hamur, ContiMix’i sert bir hamur akışı ve bir sonraki üretim safhası için hazır bir şekilde terk eder. Bu şekilde unlu mamullerin üretim zamanı çok büyük bir oranda kısalır.

Bühler’in ContiMix’i kapalı bir yapıya sahiptir ve temizlik ve gıda emniyeti açısından en yüksek talepleri karşılamaktadır. “İlk giren-ilk çıkar” prensibini kullanarak devamlı bir hamur kalitesini garanti eder. Son olarak ContiMix’te yapılan hamur, özellikle de yapraklı hamurlar geliştirilmiş bir hacme ve kırıntı yapısına sahiptir. Ayrıca unlu mamullerin tadı daha yoğundur.

Saatte 2,400 kilograma kadar hamur
ContiMix hamur ekstrüderü yaklaşık dokuz metre uzunluğunda ve sürekli olarak çalışmaktadır. Saatte 2,400 kg hamur kapasitesine sahip, 600 mm genişliğinde, 15 ila 20 mm kalınlıkta hamur akışı üretmektedir.

Sonuç olarak, Bühler’in çift helezonlu ekstrüderleri gelişmiş ürün kalitesi, daha yüksek bir gıda emniyeti ve daha yüksek hamur yoğrulabilirliğe bağlı olarak yüzde dokuza kadar daha yüksek hamur verimi ve hamur hazırlama adımının ortadan kaldırılması nedeniyle doğrudan tasarruf sunmaktadır.

Kontrol edin

Fırıncılık, Makarna ve Bisküvi Endüstrisinde Katkı Maddelerinin Kullanımı

“Hızla artan dünya nüfusu ve iklim değişikliği gıdaya ulaşmada sıkıntılara yol açıyor. Yetersiz beslenmeden dolayı …