Çin Eriştesi İçin Buğday Araştırması

Avustralyalı Grain Growers Limited, erişte rengine önem veren Çin için Sydney laboratuvarlarında bir araştırma gerçekleştiriyor. Bu araştırma, Avustralya’nın Çin’e daha fazla buğday satışı yapmasını sağlayabilir.  

Avustralya’nın önde gelen buğday tedarikçileri arasında yer alan Grain Growers Limited, Çin’in beyaz renkteki erişte üretimi için bir araştırma gerçekleştiriyor. Hububat Araştırma ve Geliştirme Kuruluşu ise erişte rengine önem veren Çinli ortaklarla birlikte projeye finansman sağlıyor. Çin buğdayıyla, Avusturalya buğdayıyla olduğu gibi beyaz renkteki eriştelerin üretimi gerçekleştirilemiyor. Grain Growers Limited Teknik Hizmetler Genel Müdürü Ken Quail’e göre bunun nedeni, polifenol oksidazları olarak adlandırılan yüksek enzim seviyesi.

Dr. Quail, Avustralya buğdayının uzun süreli ıslah ve kısmen de şans nedeniyle düşük enzim seviyelerine sahip olduğunu ve Çin buğdayının Avustralya buğdayı gibi öğütülmediğini, kepekle kirlendiğini ifade ediyor.

Enzimin bitmiş ürünün esmerleşmesine yol açan tepkilere neden olduğunu da belirten Dr. Quail, GRDC projesinin, daha beyaz erişteler ve gıda ürününde daha iyi bir doku elde edebilmesi amacıyla Avustralya buğdayı ile Çin tahılının hangi seviyelerde karıştırılması gerektiğini araştırdığını belirtiyor. Çinli tüketicilerin daha varlıklı bir hale geldiğini ve bu nedenle yüksek kalitedeki beyaz tuzlanmış eriştelere olan talebin daha da arttığını dile getiren Dr. Quail, Çin’deki dört özel değirmenin, Çin’in premium erişte pazarları için hâlihazırda yüzde 100 Avustralya buğdayından un ürettiğini sözlerine ekledi. GGL’nin araştırma projesi, Çin eriştelerinin renginde önemli seviyelerde değişiklikler elde edebilmek amacıyla Çin’in 50:50 oranında Avustralya buğdayı ile karışım yapması gerektiğini dile getiriyor. Bu sayede Avustralya, Çin pazarlarına yönelik buğday satışında önemli fırsatlar elde edebilir.

Kontrol edin

CNR Food İstanbul, Çekya Başbakanı Andrej Babis tarafından açılıyor

CNR Food İstanbul’un açılışını CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem ve Çekya Başbakanı Andrej …