Büyüyen ekonomiler, fırıncılık donanım endüstrisi için çekici bir büyüme imkanı sunacak

“Fırıncılık işlemi sırasında robotların benimsenmesi israfı azaltırken ürünlerin kalitesini neredeyse yüzde 20 oranında artırır. Otomasyon, büyük hacimli fırın üretiminin uygun şekilde ele alınmasını sağlar. Ayrıca, işleme sırasında bileşenlerin kesin ve tutarlı bir şekilde karıştırılmasını sağlar. Global Bakery Solutions (UK) ve Erica Record (ABD) gibi şirketler, ekmek ve diğer unlu mamullerin çevrilmesi ve doğranması için robotik donanım sağlamaktadır. Teknoloji geliştirme, otomatik fırın ekipmanlarına olan talebi artırması beklenen daha karmaşık fırınlanmış ürünlerin üretimine olanak sağlar. Pişirme hatlarındaki devamlı gelişim, fırıncılık işleme donanım pazarını sürüklemektedir.”

Manuradha Rajput
Araştırma Uzmanı/Gıda, İçecek, Hayvan Yemi ve Tarım
Küresel olarak, yeme alışkanlıklarının değişmesi nedeniyle fırıncılık ürünlerinin tüketimi artıyor. Unlu mamül üreticileri, ürün yeniliklerine, yeni işleme tekniklerine, üretkenliğin ve karlılığın arttırılması için fırsat araştırmalarına yatırım yapma konusunda giderek daha fazla eğilim göstermektedir. Fırıncılık işleme donanım pazarı, farklı şekil ve büyüklüklerdeki karmaşık ve yenilikçi fırıncılık ürünlerini üretmek için fırıncılık endüstrisindeki değişimlerden önemli bir oranda etkilenmişti. Bu şekilde işlenmiş gıda endüstrisindeki artan talebi karşılamaya çalışırken değişen tüketici taleplerini karşılamaya çalışmaktadır.

Yeni makinelerin üretilmesi ve mevcut makinelerin geliştirilmesi, fırıncılık işleme donanım pazarında birçok oyuncu tarafından benimsenen anahtar stratejilerdir. Buna ek olarak, farkındalık yaratma ve fırıncılık işleme donanım uygulamalarını geliştirme için tesis büyütme, pazarlama planları ve bilgi alışverişi programlarına artan odaklanma pazarın büyümesine katkı sağlamaktadır. Fırıncılık işleme donanım endüstrisi, maliyet yapısına ve yüksek yatırım pazarında sabit maliyet katılımına ilişkin birkaç kısıtlama yaşamaktadır. Yine de fırıncılık endüstrisinden gelen hızlı büyüme ve talep artışı, üreticilerin pazar rekabetini sürdürmelerini teşvik etmektedir.

Robotik ve veri analizinin çıkartılmasından yeni teknoloji ile yenilikçi teknolojik gelişmeler, Kuzey Amerikalı ve Avrupalı fırıncılık donanım üretim şirketlerine değer katmada bazı faktörlerdir. 2018 yılında Avrupa ve Kuzey Amerika birlikte, fırıncılık işleme donanım pazarının yaklaşık yüzde 55 ile yüzde 60’ındaki bir paydan sorumluydu.

FIRINCILIK SÜRECİNDE ARTAN OTOMASYON VE ROBOTİK UYGULAMASI
Otomasyon, işçilik maliyetlerini düşürürken farklı işlemler arasındaki esnekliği de artırır. İşleme teknolojisindeki en son gelişme, gıda üreticileri, robotik otomasyonu verimliliği artırmak, maliyetleri azaltmak ve üretilen işi geliştirmek için adapte etmeye başladı. Fırıncılık işlemi sırasında robotların benimsenmesi israfı azaltırken ürünlerin kalitesini neredeyse yüzde 20 oranında artırır. Otomasyon, büyük hacimli fırın üretiminin uygun şekilde ele alınmasını sağlar. Ayrıca, işleme sırasında bileşenlerin kesin ve tutarlı bir şekilde karıştırılmasını sağlar. Global Bakery Solutions (UK) ve Erica Record (ABD) gibi şirketler, ekmek ve diğer unlu mamullerin çevrilmesi ve doğranması için robotik donanım sağlamaktadır. Teknoloji geliştirme, otomatik fırın ekipmanlarına olan talebi artırması beklenen daha karmaşık fırınlanmış ürünlerin üretimine olanak sağlar. Pişirme hatlarındaki devamlı gelişim, fırıncılık işleme donanım pazarını sürüklemektedir.

DÜŞÜK YAKIT TÜKETİMLİ FIRINLAR VE DİNLENDİRME İÇİN ARTAN İHTİYAÇ, YENİLİKÇİLİĞİ SÜRÜKLÜYOR
Fırıncılık işleme donanımın küresel pazarı, 2017 yılında 7,561.9 milyon ABD dolarıydı. 2023 yılında 10,258.2 milyon ABD dolarına çıkacağı tahmin ediliyor. Bu, 2018 yılındaki yıllık bileşik büyüme oranını yüzde 5.2 artması demektir. Fırın ve dinlendirme sektörü, 2017 yılında yüzde 36.6 ile en büyük alanı temsil etmektedir.

Fırın, pişirme işlemini gerçekleştirmek ve ürünlerden nemi çıkarmak için uygun ısı akışı, nem ve sıcaklık koşullarını sağlar ve korur. Düşük yakıt tüketimi, uygun fiyatlar, mükemmel hacim, mükemmel bir hacim, parlaklık, doku ve kabuk sunacak ürünler sunmak adına gelişmiş teknolojiler ve araştırmalarla çok çeşitli fırınlar üretilmektedir. Üreticiler, yeni pazar ve tüketim eğilimlerine göre, dünyadaki müşterilerin çeşitli gereksinimlerini karşılamak için çeşitli şekil ve boyutlarda fırınlar sunmaktadır. Fırınlar, daha az enerji harcayarak daha fazla unlu mamül üretmek adına içine yerleştirilmiş arabalarla üretilmektedir. Ticari fırıncılık şirketlerinde kullanılan çeşitli tip fırınlar arasında doğrudan ateşlenen fırın, dolaylı ateşlenen fırın, elektrik fırın, tuğla fırın, raf fırın, katlı fırın, dönen fırın, tünel fırın ve hibrit fırın bulunmaktadır. Fırınlar ve dinlendirmeler, çok talep görmektedir ve Asya Pasifik pazarında bu bölgedeki fırıncılık sektöründeki artış nedeniyle daha fazla kullanılmaktadır.

Fırıncılık donanım şirketleri, Avrupa bölgesindeki ekmek ve unlu mamüllerin provalarını yapmak için yenilikçi ve yeni teknolojilerden faydalanmaya odaklanmaktadır. Bu faktörlerin bölgedeki fırıncılık işleme donanım pazarının büyümesine katkıda bulunacağı öngörülmektedir. Mesela, 2015 yılında, İspanya, Hollanda, Almanya, Belçika, Fransa ve İtalya’dan bir grup şirket, kısmi olarak Avrupa Birliği Komisyonu’nun 2.4 milyar ABD doları ile desteklediği UltraBAK teknolojiyi kurdu. Bu teknoloji, geleneksel buharlama tekniklerinden farklı olarak ekmeği prova etmek için ultrason teknolojisini kullanarak su damlacıklarının üretilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ekmek fırınına yeni bir teknoloji olan WP Akıllı Enerji Kontrol’ü de adapte edildi. Bu kontrol, 2014 yılında WP Fırıncılık Grubu tarafından başlatıldı. Bu işlem, pişirme sırasında verimlilik kontrol ederken enerji atığını da asgari seviyeye düşürmektedir.

FIRINCILIK İŞLEME DONANIM ÜRETİCİLERİ İÇİN POTANSİYELLER: DONDURULMUŞ VE PREMİUM FIRINCILIK ÜRÜNLERİ İÇİN TALEP
• Fırıncılık işleme donanım üreticileri, fırın ve prova pişirme tiplerinde yenilikçi ve teknolojik pişirme donanumlarına yoğunlaşmış durumdadır. Örneğin, 2018 yılının Ekim ayında, Mecatherm SA, M-TA tünel fırınını piyasaya sürdü. Bu fırın bağımsız çalışan ve büyük bir pişirme eğrisinin en iyi yolu için radyan ısı ve konveksiyonu birleştirebilen kompakt ısıtma modüllerinden oluşuyordu. Bu fırın çoğunlukla, tatlı ürünler, ekmek ve ilgili ürünler ve unlu mamuller gibi fırın ürünleri için kullanışlıdır.

• Pastalar, simitler ve çörekler için artan talep, Hindistan ve Çin gibi Asya Pasifik bölgesinin gelişmekte olan pazarlarında büyük ölçüde görülmektedir. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya Pasifik’teki tüketiciler yüzde 100 doğal, koruyucu madde içermeyen, organik, GDO içermeyen ve düşük kalorili ve şekerli ürünleri talep ediyorlar.

• Asya Pasifik bölgesindeki tüketiciler özellikle ekmek ve hamur işlerinde birinci sınıf unlu mamuller talep ediyor. Bunun, Asya Pasifik bölgesindeki fırın işleme ekipmanı çözümlerinde artış için büyüyen bir faktör olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, Japonya’da Yamazaki Baking Company, birinci sınıf unlu mamul ürünlerine özellikle de ekmek ve pastacılık çeşitlerinde tüketiciler tarafından büyük bir talep ile karşılaştı.

• Geliştirilmiş ve teknolojik donanım çözümleri üretmek adına fırıncılık donanım firmalarının artan büyümesi ve işbirlikleri, fırıncılık üretim şirketlerinin geniş bir yelpazede fırıncılık ürünleri üretmelerini büyük ölçüde etkilemektedir. Mesela 2018’in Nisan ayında, ABD merkezli Heat and Control ile Japonya’nın Ishida şirketi, müşterilerine uçtan uca işleme ve paketleme çözümleri sunmak için işbirliğine gitti. Ayrıca 2019’un Şubat ayında, İsviçre merkezli Bühler, ABD merkezli Haas’ı ülkedeki servis ve destek tesisine bir ekmek fırını üretim tesisi ekleyerek Hindistan’da genişlemek adına satın aldı.

DONANIM ÜRETİCİLERİNDEN YÜKSEK DERECELİ YATIRIMLAR
GEA Group AG, Bühler ve JBT gibi çeşitli endüstri devleri, dünya çapında geniş bir donanım yelpazesi sunmaktadır. Artan talebe bakıldığında, üreticiler küresel pazarda yatırım yapma eğilimindedir. Fırıncılık ekipmanları sektöründe yapılan son genişleme / yatırımlardan bazıları aşağıdadır:
Ocak 2014 ve Şubat 2019 çalışma döneminde, endüstri oyuncuları, unlu mamül işleme donanım pazarında büyümeyi sağlamak için yeni ürün lansmanlarına güvendiler. Bu strateji, piyasa oyuncuları tarafından benimsenen tüm büyüme stratejilerinin yüzde 30.4’ünü oluşturmaktadır. Unlu mamül işleme talebindeki artış ve gelişmekte olan pazarların yüksek büyüme potansiyeli ile ileri teknolojik ve yenilikçi unlu mamül işleme donanımına olan talepteki artış şirketlerin bu yolu tercih etmesi için cesaretlendirdi. GEA, Baker Perkins ve Markel Food Group, işlerini geliştirmek adına bu stratejiyi tercih eden önde gelen pazar oyuncuları oldu. Piyasa oyuncuları ayrıca inovasyon ve araştırma merkezlerinde yeteneklerini arttırmak için genişlemeye ve yatırımlara odaklanmaktadır. Bu strateji, 2014 ve 2019 yılları arasında fırın işleme donanım pazarında oyuncuların kabul ettiği toplam büyüme stratejisi sayısının yüzde 28,6’sını oluşturuyordu.

ARTİZAN FIRINLARI VE QSR SATIŞ YERLERİNİN SAYISINDA ARTIŞ
Ayrıca, taze ekmek ve diğer fırıncılık ürünlerine artan talep nedeniyle artizan mamullere olan talep artmaktadır. Artizan unlu mamuller, normal unlu mamullere göre taze, daha yumuşak ve leziz olmaktadır. Bu da onları benzersiz kılmaktadır. Süpermarketler ve hipermarketler gibi büyük mağazalarda bulunan mağaza sayısındaki artış, genel olarak fırın işleme ekipmanı pazarını da sürüklemektedir. Bu büyük gıda zincirleri ve artizan fırıncıları, hareket halinde tüketim eğilimi nedeniyle, fırıncılık ürünleri için önemli bir büyüyen nokta olmaktadır. Bu faktörler, fırın işleme donanım pazarının büyümesine bağlanıyor.

Perakende gıda endüstrisi, hızlı servis restoranları (QSR) dahil olmak üzere küresel olarak son yıllarda büyük bir artış yaşadı. Asya pazarındaki artış, Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI), yerel holdinglere ve hükümet yatırımlarına bağlanabilir. Yüksek rekabet nedeniyle QSR tüketici deneyimini iyileştirmeye odaklanmış durumda. Otomatik fırın donanımlarının kurulması, genel verimliliklerini artırmalarına yardımcı oldu. Ayrıca, online yemek siparişi eğilimi, yemek servisi yapan şirketlerin hızlı bir pişirme deneyimi sunabilecek makineler ve sistemler benimsemelerine yol açtı. Bunlar arasında QSR’ler veya fast-food restoranları, McDonald’s, Starbucks, Subway, Burger King, Wendy, Taco Bell, Dunkin Donuts, Pizza Hut, KFC ve Domino’s gibi QSR zincirlerinin yüksek katkısı nedeniyle gıda hizmeti sektörünü domine etmektedir. Yemek servisi endüstrisi, yemek pişirme zamanından tasarruf etmek adına düzenli olarak dondurulmuş unlu mamul gıda maddeleri kullanmaktadır; bu da gıda ürünlerinin müşterilerin masasına ulaşması için harcanan zamanı azaltmaktadır.

GELİŞEN BÖLGELERİN DEĞERLENDİRİLMEMİŞ POTANSİYELİ
Anahtar konumdaki fırın işleme donanım üreticileri, pazardan daha büyük bir pay almak için büyüme ve yatırım stratejilerini benimsemişlerdir. Fırıncılık işleme donanımları için yükselen talebi karşılamak adına Bühler (İsviçre), Rheon Automatic Machinery (Japonya) ve GEA Grup (Almanya) gibi şirketler tesislerini genişletmektedir ve yeni ve geliştirilmiş teknolojileri adapte etmektedirler. Unlu mamül işleme endüstrisi, unlu mamuller endüstrisindeki yüksek büyüme nedeniyle olumlu bir görünüme sahiptir.

Gelişmekte olan Asya ve Güney Amerika ekonomilerinde tüketici tercihleri, son birkaç on yılda, geleneksel ev yapımı kahvaltı ve atıştırmalık yiyeceklerden tüketime hazır ürünlere aşamalı olarak geçmiştir. Bu yüzden şirketler, unlu mamul üreticileri için verimli sistemler sunmaya yoğunlaşmış durumdadır. Mesela, 2018 yılının Ağustos ayında Baker Perkins (Birleşik Krallık), Tweedy SuperCool Mikseri tanıttı. Bu ürün herhangi bir iklimde hamur sıcaklığının hassas bir şekilde yönetilmesini sağlamak adına kase soğumayı gelişmiş kontrol teknolojilerini birleştirecek bir şekilde tasarlandı. Bu tür gelişmeler, küresel olarak fırıncılık işleme donanım pazarı için büyük bir fırsat yaratmaktadır.

FIRINCILIK ENDÜSTRİSİNİN YÜZ YÜZE OLDUĞU ZORLUKLAR
Altyapı eksikliği, çoğunlukla gelişmekte olan ekonomilerde, fırıncılık işleme pazarı için en büyük zorluklardan biridir. Hindistan Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FICCI) tarafından yayınlanan bir rapora göre, yetersiz altyapı tesisleri gıda işleme sektörünün büyümesini engelleyen 15 faktörden biridir. Gıda işleme endüstrisinin gelişmekte olan ülkelerde büyümesini geliştirmek için soğuk zincir ve ulaşım tesisleri gibi alanlar yatırım gerektirmektedir.

Gelişmiş ekonomilerdeki üreticiler, değerlendirilmemiş pazarlar ve yeni tüketici kitleleri arıyor. Bu, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeni tesislerin kurulması söz konusu olduğunda, iş büyümesinin birçok yönüne yeterli yatırım yapılmasını gerektirmektedir. İmalat tesislerine yapılan iç yatırımlar dışında, üreticilerin etkin bir tedarik zinciri yönetimi ve hammaddelerin ve nihai ürünlerin depolanması için büyük bir harcama yapması gerekmektedir. Düşük hammadde fiyatları ve işçilik maliyetleri fırın işleme ekipmanı ürün şirketlerine fayda sağlamasına rağmen altyapı geliştirme için yatırım maliyetleri daha büyük bir sorun teşkil etmektedir.

ENDÜSTRİNİN GELECEĞİNDE NE VAR?
Birinci sınıf ve dondurulmuş unlu mamuller endüstrisinin küreselleştiği, dev tedarikçilerin bu ürünleri dünya çapında üretip dağıtmasından dolayı ortadadır. Birinci sınıf ürünlere talep artarken tüketiciler, Fransız tipi ekmek ve gurme ruloları gibi yüksek kaliteli dondurulmuş unlu mamullere doğru yönelmektedir. QSR’lerde ve gıda zincirlerinde farklı tatları ve uygulanabilirlikleri nedeniyle, farklı dondurulmuş unlu mamuller için talepte bir artış vardır. Dondurulmuş unlu mamullerin yükselen popülaritesi, üreticileri de üretimi arttırmaya zorladı; çeşitli fırıncılık işleme donanım türleri için fırsat sayısının artırması beklenmektedir. Fırıncılık donanım pazarı, ihracat sektörünün yanı sıra unlu mamullerin en önemli perakende pazarlamacıları olan QSR’lerin gördüğü talep nedeniyle büyük bir potansiyele sahiptir. Gelişmiş pazarlar olan ABD, Avrupa ülkeleri ve Japonya’ya nazaran gelişmekte ve büyümekte olan pazarlarda daha hızlı büyümektedirler. Gelişmekte olan piyasalar, gelişmiş ülkelerden fırın donanımı için potansiyel ithalatçı ülkeler oldukları kanıtlamış ve kanıtlamaya da devam edeceklerdir.

Kontrol edin

FIRINCILIK, MAKARNA VE BİSKÜVİ ENDÜSTRİSİNDE GIDA GÜVENLİĞİ

Nüfus artışı, iklim değişikliği, insan sağlığı, kaynak yönetimi ve sürdürülebilirlik her geçen gün gıda güvenliğinin …