Bütün Dünya Bu Pideyi Tadacak

Tamer Aktaş, Nelipide Gurme; “Aktaşlar Lezzet Grubu olarak, Türkiye’de pideyi belirli bir lezzet standardına getirmek ve markalaşmasını sağlamak; ayrıca pideyi kahvaltı dâhil günlük öğünlerin vazgeçilmezi haline getirmek için çalışıyoruz. Hem Ordu’da hem de İstanbul’da bulunan 5 şubeyle hizmet veren restoranlarımızın yanında 2012 yılından itibaren üretimine başladığımız dondurulmuş pidelerimizle sektörde iddialı bir konumda yer alıyoruz. Öte yandan yeni yatırımımız Pideor ile fast food sektöründeki yerimizi alıyoruz.”neli pide

Ordu’da küçük bir pide restoranı iken ikinci kuşak gençlerin yönetimi devralmasıyla kabuklarını kıran Aktaşlar Lezzet Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Nelipide hızla büyüyor. Şube sayısını artıran ve donuk pide pazarına hızlı bir giriş yaparak Türkiye’nin en büyük zincir mağazalarının raflarına girerek Türkiye’ye Ordu pidesi yediren Nelipide Gurme Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş, hedeflerinin bütün dünyaya Ordu pidesini tattırmak olduğunu söylüyor.

BBM Dergisi olarak Nelipide Gurme Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Aktaş’a şirketin hızlı yükselişini sorduk. İş geliştirme konusunda araştırma yaparken ihracat sitelerinden yurt dışının donmuş börek talebi olduğunu fark ederek bu pazara yöneldiğini kaydeden Aktaş’tan geleceğe dair beklenti ve hedeflerini alıyoruz…

Aktaşlar Lezzet Grubu, kafe ve restoranlardan dondurulmuş ürünlere kadar birçok farklı konuda hizmet veren bir kuruluş. Öncelikle bize grubunuzu ve bu kadar farklı alanlarda çalışmaya nasıl başladığınızı, markalarınızın ortaya çıkış sürecini anlatır mısınız?
1981 yılında Ordu’da küçük bir pide restoranı olarak kurulup, şimdilerde gıda sektörüne yön veren hizmetlerle Aktaşlar Lezzet Grubu çatısı altında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 37 yılık bir aile şirketi olan Aktaşlar Pide, Nurettin ve Cevdet Aktaş tarafından Ordu merkezde 8 masalı bir pide salonu olarak faaliyetine başladı. Markamız, 2001 yılından itibaren başına geçtiğim şirketimiz yeni nesil işletmecilik anlayışını benimseyerek bir olan şube sayısını bulunduğu ilde ve bölgede üçe çıkarmayı başardı. Ailenin ikinci kuşağı olarak ben ve kardeşim Samet Aktaş, büyüklerimizden kalan bu işi devam ettirmek için çıktığımız yolda 2013 yılında bulunduğumuz bölgeden çıkarak Türkiye genelinde şubeleşmek için Nelipide Gurme markamızı kurduk. Bugün, Ordu’da Güzelyalı, Durugöl ve Çarşı’da, Nelipide Gurme olarak ise İstanbul Bağdat Caddesi’nde ve Beylikdüzü’nde olmak üzere toplam 5 adet restoranımızla hizmet veriyoruz. Beylikdüzü restoranımız franchise sistemiyle misafirlerimizi Ordu lezzetleriyle buluşturuyor.

Aktaşlar Lezzet Grubu olarak, Türkiye’de pideyi belirli bir lezzet standardına getirmek ve markalaşmasını sağlamak; ayrıca pideyi kahvaltı dahil günlük öğünlerin vazgeçilmezi haline getirmek için çalışıyoruz. Hem Ordu’da hem de İstanbul’da bulunan 5 şubeyle hizmet veren restoranlarımızın yanında 2012 yılından itibaren üretimine başladığımız dondurulmuş pidelerimizle sektörde iddialı bir konumda yer alıyoruz. Öte yandan yeni yatırımımız Pideor ile Kasım ayı itibariyle fast food sektöründeki yerimizi alıyoruz.

Tüm bu hizmet alanlarının ortak noktası ise Türkiye’de yaygın olarak tüketilen iki unlu mamul ürünü olan pide ve lahmacun. Yabancı okurlarımız için pidenin ve lahmacunun Türk toplumunun tüketim alışkanlıklarındaki yerini ve önemini özetler misiniz?
Pidenin Dünya kültürü üzerinde farklı isimlerle de olsa kabul gördüğünü biliyoruz. Pide bizim içinse Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olarak pek çok damak tadına hitap ediyor. Türk mutfağı çok geniş bir yelpazeye sahip ve bu çeşitliliğin arasında vazgeçemediğimiz lezzetlerden bir tanesi de pide. Kendi kültürümüze ait pide, pek çok insana yemek seçenekler arasında daha cazip geliyor. Biz de Ordu pidesini üretip tüm dünyaya tanıtmak hedefiyle ilerliyoruz.

Ordu’daki yerel bir restorandan çok sayıda markaya ve şubeye ulaşan bir zincire dönüşmek, akabinde dondurulmuş ürünlerle Türkiye’deki önemli marketlerin raflarına kadar ulaşmak önemli bir başarı. Bu başarının sırrını bizimle paylaşır mısınız?
İşimizi doğru yapmayı, sahiplenmeyi ve hedeflerimizi nereye koyduğumuzu hiç bir zaman unutmuyoruz. Temizlik, titizlik, dürüstlük, damak zevki, yöresellik gibi pek çok özelliği içinde barındıran bir kalite anlayışı ile hizmet veriyoruz. Değerlerimize sahip çıkıyor ve bizi biz yapan özelliklerimizi koruyoruz. Aktaşlar Lezzet Grubu olarak baba mesleğimizden gelen geleneği korumanın yanında, teknolojik yeniliklere ve yeni anlayışlara da açık bir firma olmaya özen gösteriyoruz. Başarı emek ve zamanla kazanılan bir kavram. Başarıyı yakalamaktansa sürekliliğini sağlamaya daha çok önem veriyoruz. Biz sadece “severek işimizi” yapıyoruz. Pide bizim için bir tutku olup Türk lokumu gibi Türk pidesini de her alanda tanıtacağımızı misyon edindik. Bu işi pide den Dünya ya değil, Dünya’dan pideye bakarak kurguladık.

2012’de donuk pide üretimine başladınız. Böyle bir üretime geçme kararını nasıl aldınız?
İş geliştirme konusunda araştırma yaparken ihracat sitelerinde yurt dışının donmuş börek talebi olduğunu gördüm ve niye tutku ile yaptığımız pide donuk olarak dünyaya yayılmasın diye kendi kendime sordum. Sonrasında donuk pide konusunda çalışmalara başladım. Hedefimiz ise “Bütün dünya bu pidenin lezzetini tadacak”

Donuk pide üretim tesisinizden de biraz bahseder misiniz? Kapasiteniz, aylık ya da yıllık bazda üretim miktarınız, kullandığınız teknolojiler, ürün çeşitliliğiniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Ordu’daki 4000 metrekare kapalı alanda kurulu olan fabrikamızda donmuş pide üretimi yapıyoruz. Şu anda son teknolojiyle üretim yaptığımız makinelerimizle günlük 60.000 pide üretiyoruz ve yine günlük 180.000/200.000 pide üretimi kapasitemiz var. Evde çok kısa sürede hazırlanabilen Ordu pidesini, kıymalı, penirli ve kuşbaşılı çeşitleriyle tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Pidemiss, Nelipide ve Aktaşlar markalarıyla tüketicilerimizle buluşturduğumuz pidelerimiz geleneksel lezzet arayanların tercihi oluyor.

UÇAKTA PİDE YEDİRECEĞİZ
Peki donuk ürünlerinizin hedef kitlesini kimler oluşturuyor? Kurumsal ya da bireysel müşteriler ürünlerinize hangi kanallardan ulaşıyor? Bu ürünlerde yurtdışı müşterilerine yönelik bir çalışmanız var mı ya da olacak mı?

Hedef kitlemiz sınırsız pideyi seven herkese ulaşmayı hedefliyoruz. Aktaşlar Lezzet Grubu olarak; Almanya, İngiltere, Katar ve Gürcistan’a ihracat yapıyoruz. Migros, File ve BİM marketlerinde donuk paket ürünlerimizin satışı bulunuyor. Daha sonra otellerde satış yapmaya başladık. Hızlı trenlerde de satışımız mevcut. Yakın zamanda havayolu şirketleri ile de anlaşma sağlayacağız. Nihayetlenmek üzere olan bir çalışma bu. Böylece uçak içi yemek servisinde de yolculara pide ikramı yapılıyor olacak.

Donuk ürünler pazarının geleceğini nasıl görüyorsunuz? Hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Marketleri gezdiğinizde görüyorsunuz ki dondurulmuş ürün rafları, her geçen gün artıyor. Özellikle günümüzde aile bireylerinin hepsinin çalışmasından dolayı sağlıklı ve lezzetli çabuk tüketilebilen dondurulmuş ürünlere yöneldiklerini görüyoruz. Bu arz-talep dengesini karşılamak için sektöre yeni oyuncular giriyor ve sektör bu artışla doğru orantılı olarak her geçen gün büyüyor. Aktaşlar Lezzet Grubu olarak dondurulmuş pide sektöründe kaliteli ve katkısız ürünlerimiz ile fark yarattık. Hedefimiz aynı kalite ve güvenilirliği koruyarak pazarda daha çok yer almak. Amacımız tüketiciyi yediğinden son derece memnun edecek bir markayla buluşturmak. Bu yolda kararlı adımlar atıyoruz. Çünkü 37 yıllık bir pide firması olarak, pideyi ve Ordu pidesini iyi biliyoruz ve bu lezzeti tatmayan kalmasın diye çalışıyoruz.

Tüketicilerin donuk ürünlere yaklaşımı nasıl? Sizce son yıllarda yaygınlaşan sağlıklı beslenme talebi, bu tür ürünlerin tüketimine nasıl yansıyacak?
Dondurma işlemi, tüm dünyada gıdaların uzun süreli korunabileceği en iyi yöntem olarak kabul edilmektedir. Dondurma işlemi ürün merkez sıcaklığının -18 dereceye düşürülen ürünlerde mikrobiyolojik faaliyetleri durdurur, kimyasal ve enzimatik faaliyetleri ise en aza iner. Dondurma işleminin teknolojisi ve hızı sayesinde, katkı maddesi kullanmadan ürünlerin tadı ve tazelik özellikleri uzun süre korunur. En taze haliyle, ilk üretildiğinde şoklanan ürünler, çözdürülüp kullanılana kadar ilk günkü tazeliğini korur. Hızlı dondurma işleminden geçen ürünlerin besin değerleri ilk günkü seviyede korunurken, taze tüketilen ürünler üretildikleri andan itibaren hem besin değerini hem de lezzetini kaybetmeye başlar. Kimyasal hiçbir koruyucu kullanmadan yapılan bu doğal saklama yönetimi sadece ürünün tazeliğini ve lezzetini korumakla kalmaz, aynı zamanda mikroorganizmaların çoğalmasını da engeller. Biz -40 derecede dondurduğumuz pidelerimizi; -18 derecede frigofrik araçlarla sizlere ulaştırıyoruz. Doğal yerinde yetiştirdiğimiz ürünlerimizle üretim yapıyor ve hiçbir ürünümüzde katkı maddesi kullanmıyoruz. Saklama koşullarına uyduğunuz müddetçe sağlık açısından sorun yaşamak olası değil. Günümüzde şehir hayatında yoğun çalışma temposunu yaşayan insanların lezzetli, hızlı ulaşılabilir ve sağlıklı tatlara olan özlemi giderek artırıyor. Bu noktada ürünlerimizin daha fazla rağbet göreceğini düşünüyoruz.

Aktaşlar Lezzet Grubu olarak yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yatırımınız var mı?
Pideor ile fast food sektörüne dahil olmayı planlıyoruz. Pideor, hem sağlıklı, hem lezzetli pideleri en hızlı şekilde tüketicilere ulaştıran bir marka olacak. İnsanlarımız bu pideleri yerinde tüketmeyi seviyor fakat aynı standart ve kalitede pideyi istediği her yerde bulamadığı için alışkanlığa dönüştüremiyor. Pideor her bölgede aynı kalite ve standart ile hizmet vereceği için pide yeme alışkanlığını kazandıracak bir marka olacak. Sene sonuna kadar da 10 şube hedefimiz var. Toplamda ise 400 şube olmayı hedefliyoruz.

 

Kontrol edin

ANSELMO aldığı yeni teknolojilerle gıda işleme ekipmanı sektöründeki konumunu güçlendiriyor

Dr. Uberto Selvatico Estense, ANSELMO: “Yalnızca donanım satmak yerine müşteri sorunlarını çözmenin önemli olduğuna inanıyoruz. …